Facebook Google+ Twitter

Kluby Warszawskie - Akademicki Związek Sportowy

Kluby Warszawskie to seria artykułów o przedwojennych klubach rodem ze stolicy. Niektóre z nich działają do dziś, a o niektórych już nikt nie pamięta. Zarówno o jednych, jak i drugich dowiemy się z kolejnych tekstów.

Andrzej Grubba / Fot. Guido Schiefer, C.C. 3.0Warszawa jako największe Polskie miasto ma bardzo bogatą historię. Niegdyś piękne kamienice, teatry, a nawet cyrk w stałym budynku. Oprócz pięknej infrastruktury, stolica była jednym z motorów napędowych sportu w kraju. Artykuły z serii Kluby warszawskie będą ukazywały tę inną, lecz równie piękną oraz prężną stronę naszego miasta. Spis klubów będzie dotyczył organizacji powstałych przed wybuchem drugiej wojny światowej. Dziś przyjrzymy się bliżej Akademickiemu Związkowi Sportowemu (AZS).

W 1919 roku uczelniane kluby zjednoczyły się dzięki czemu powstał Akademicki Związek Sportowy. AZS sympatyzował z polityką prawicową i zrzeszał studentów tylko narodowości polskiej. W sumie w 20 sekcjach było około 2000 członków. Sportowcy należący do organizacji mogli uprawiać wiele sportów: piłkę nożną, lekkoatletykę, pływanie, tenis, boks, hokej i wiele wiele innych. Wszechstronność AZSu była dużym atutem wobec innych klubów warszawskich. Związek nastawiony był głównie na sport wyczynowy, jednak oprócz tego cenił również sport masowy.

Sekretariat klubu mieścił się przy ulicy Akademickiej. Klub posiadał kilka obiektów sportowych, które miały różne miejsce w zależności od sekcji. Głównym punktem był wybudowany w 1927 roku kompleks sportowy, położony w Parku Skaryszewskim. Od 1930 roku AZS był również gospodarzem na pływalni w Domu Akademickim przy pl. Narutowicza.

Jacek Wszoła / Fot. Sławek, C.C. 2.0Ze względu na ilość sekcji oraz dużą grupę członków, Akademicki Związek Sportowy odnosił sukcesy praktycznie w każdej dziedzinie sportu. Najsilniejszą sekcją była jednak lekkoatletyka, a najsłynniejszymi sportowcami byli uczestnicy olimpiad m.in. Stefan Kostrzewski, Józef Jaworski czy Zygmunt Weiss. Mocnymi sekcjami w klubie były jeszcze pływanie, wioślarstwo, hokej na lodzie oraz szermierka. Ciężko wymienić wszystkich sławnych sportowców z tego klubu. AZS zdobywał wiele medali Mistrzostw Polski i przez długie lata dominował w polskim sporcie. Również na świecie nie był to anonimowy klub.

Akademicki Związek Sportowy istnieje do dziś. Obecnie w warszawskim AZSie największe sukcesy odnosi AZS Politechnika Warszawska w ekstraklasie piłki siatkowej. Spod skrzydeł AZSu wyszedł również Jacek Wszoła (lekkoatletyka) oraz Andrzej Grubba (tenis stołowy).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.