Facebook Google+ Twitter

Kluby Warszawskie - Amatorski Klub Sportowy

Kluby Warszawskie to seria artykułów o przedwojennych klubach rodem ze stolicy. Niektóre z nich działają do dziś, a o niektórych już nikt nie pamięta. Zarówno o jednych, jak i drugich dowiemy się z serii Kluby Warszawskie.

Kolarstwo Szosowe / Fot. megan ann, C.C. 2.0Amatorski Klub Sportowy powstał w 1925 roku w śródmiejskiej dzielnicy Warszawy. Do 1930 roku klub ściśle związany był ze środowiskiem polskiej prawicy, a od 1932 figurował jako organizacja Związku Strzeleckiego.

AKS głównie szczycił się działalnością kulturalno-oświatową. W klubie działały sekcje: lekkoatletyczna, kolarska, piłki nożnej oraz przez krótki okres bokserska i łyżwiarska. Łącznie stowarzyszenie zrzeszało około 100 członków. Wiodącą dyscypliną w AKSie było kolarstwo, w którym wychowankowie zdobywali wiele tytułów m.in. pierwsze drużynowe miejsce w Wyścigu Dookoła Polski. Najlepszymi kolarzami byli Jan Głowacki, Feliks Brymas, Józef Lipiński, Romon Sobol oraz Franciszek Kiełbasa.

W pozostałych sekcjach AKS nie odnosił prawie żadnych sukcesów. W połowie lat trzydziestych w lekkoatletyce wyróżniali się Łopuszyński, Zembrowski oraz Maliszewski. Wszyscy ci zawodnicy w 1936 roku przenieśli się jednak do KS "Polonia".

Amatorski Klub Sportowy często zmieniał swoją siedzibę, jednak najdłużej znajdował się przy ulicy Śliskiej. AKS nie posiadał własnego obiektu sportowego, a do rozgrywek wykorzystywał obiekty "Orła", "Domu Ludowego" i AZS. Obecnie Amatorski Klub Sportowy nie istnieje, a na jego podwalinach nie wyrosło żadne współczesne stowarzyszenie.

***
Warszawa jako największe Polskie miasto ma bardzo bogatą historię. Niegdyś piękne kamienice, teatry, a nawet cyrk w stałym budynku. Oprócz pięknej infrastruktury, stolica była jednym z motorów napędowych sportu w kraju. Artykuły z serii „Kluby warszawskie” będą ukazywały tę inną, lecz równie piękną oraz prężną stronę naszego miasta. Spis klubów będzie dotyczył organizacji powstałych przed wybuchem drugiej wojny światowej.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.