Facebook Google+ Twitter

Kluby Warszawskie - Ascola

Kluby Warszawskie to seria artykułów o przedwojennych klubach rodem ze stolicy. Niektóre z nich działają do dziś, a o niektórych już nikt nie pamięta. Zarówno o jednych, jak i drugich dowiemy się z kolejnych tekstów.

Szachy / Fot. Andre Riemann, C.C. 3.0Warszawa jako największe Polskie miasto ma bardzo bogatą historię. Niegdyś piękne kamienice, teatry, a nawet cyrk w stałym budynku. Oprócz pięknej infrastruktury, stolica była jednym z motorów napędowych sportu w kraju. Artykuły z serii Kluby warszawskie będą ukazywały tę inną, lecz równie piękną oraz prężną stronę naszego miasta. Spis klubów będzie dotyczył organizacji powstałych przed wybuchem drugiej wojny światowej. Ten odcinek poświęcony będzie Klubowi Sportowemu Ascola.

Klub Sportowy Ascola powstał w 1922 roku i zrzeszał uczniów Gimnazjum Męskiego Towarzystwa "Ascola" (z aramejskiego - "oświata"). Kilkanaście miesięcy od rozpoczęcia działalności klub zrzeszał również coraz więcej młodzieży pozaszkolnej, choć nadal organizował głównie zawody międzyszkolne. Sportowcy Ascoli, którzy chcieli na studiach kontynuować uprawianie sportu, mogli bez przeszkód robić to w ZAWF. Aby ułatwić to zadanie w 1928 roku doszło do zjednoczenia Ascoli z ZAWF. Również od tego roku sportowcy obu klubów występowali pod wspólną nazwą ŻASS. Wyjątkiem w tym przypadku byli piłkarze, którzy zachowali autonomię pod względem nazewnictwa do końca 1929 roku.

W klubie zrzeszonych było kilkudziesięciu sportowców, w tym około 60 kobiet. Ascola posiadała wiele różnych sekcji, a tymi dominującymi były: Piłka Nożna, Lekkoatletyka, Pływanie, Tenis stołowy, oraz Szachy.

W całej historii klubu nie było wielkich sportowych sukcesów. Sportowcy zrzeszeni w tej organizacji prezentowali niski poziom i w rywalizacji z innymi warszawskimi klubami znacznie przegrywali. Najlepsze wyniki Ascola osiągała w szachach, w głównej mierze dzięki jednemu zawodnikowi - Aronsztajnowi.

Klub Sportowy Ascola istniał od 1922 do 1929 roku. W czasie swojej krótkiej historii trzykrotnie zmieniał siedzibę. Za każdym razem mieściła się ona w dzielnicy żydowskiej przy ulicach: Tłomackie, Nowolipie czy Długiej. Klub nie posiadał swoich obiektów sportowych.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.