Facebook Google+ Twitter

Kluby Warszawskie - Bar Kochba

Kluby Warszawskie to seria artykułów o przedwojennych klubach rodem ze stolicy. Niektóre z nich działają do dziś, a o niektórych już nikt nie pamięta. Zarówno o jednych, jak i drugich dowiemy się z kolejnych tekstów.

Sala gimnastyczna / Fot. George BrosiusWarszawa jako największe Polskie miasto ma bardzo bogatą historię. Niegdyś piękne kamienice, teatry, a nawet cyrk w stałym budynku. Oprócz pięknej infrastruktury, stolica była jednym z motorów napędowych sportu w kraju. Artykuły z serii Kluby warszawskie będą ukazywały tę inną, lecz równie piękną oraz prężną stronę naszego miasta. Spis klubów będzie dotyczył organizacji powstałych przed wybuchem drugiej wojny światowej. Dziś przyjrzymy się bliżej Żydowskiemu Towarzystwu Gimanstyczno-Sportowemu Bar Kochba.

Żydowskie Towarzystwo Gimanstyczno-Sportowe Bar Kochba powstało w 1916 roku w Szkole Języka Hebrajskiego. Początkowo widniało jako Koło Sportowe "Amoso" jednak w 1918 roku przyjęło nazwę bohatera powstania żydowskiego z II w. ne. Szymona Bar-Kochby. Towarzystwo gromadziło inteligencję i rzemieślników żydowskich. Ideą organizacji było wzmacnianie poczucia narodowego Żydów warszawskich i dbanie o ich świecki światopogląd. Zasady te spowodowały iż w 1929 roku lokal "Bar Kochby" został zdemolowany przez ortodoksyjnych Żydów.

Bar Kochba w latach dwudziestych był jednym z najsilniejszych klubów żydowskich w stolicy. Rozpadające się kluby "Olimpia" czy "Gloria" dołączały się do mocniejszej organizacji. W 1931 roku doszło do fuzji Bar Kochby z klubem "Hakoah". Zawodnicy występowali wtedy pod nazwą "Bar Kochba-Hakoah". Fuzja nie trwała długo ponieważ zaledwie rok później została zerwana. Po 1935 roku klub przechodził kryzys, kolejne sekcje były likwidowane, aż Bar Kochba został zlikwidowany w 1936 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Świetny pomysł. Dobry materiał. Dziękuję. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.