Facebook Google+ Twitter

Kluby Warszawskie - Cestes

"Kluby Warszawskie" to seria artykułów o przedwojennych klubach rodem ze stolicy. Niektóre z nich działają do dziś, a o niektórych już nikt nie pamięta. Zarówno o jednych, jak i drugich dowiemy się z kolejnych tekstów.

Warszawa jako największe Polskie miasto ma bardzo bogatą historię. Niegdyś piękne kamienice, teatry, a nawet cyrk w stałym budynku. Oprócz pięknej infrastruktury, stolica była jednym z motorów napędowych sportu w kraju. Artykuły z serii Kluby warszawskie będą ukazywały tę inną, lecz równie piękną oraz prężną stronę naszego miasta. Spis klubów będzie dotyczył organizacji powstałych przed wybuchem drugiej wojny światowej. Dziś przyjrzymy się bliżej Warszawskiemu Klubowi Pugilatorów - Cestes.

Na sam początek warto wyjaśnić genezę nazwy tego warszawskiego klubu. Organizacja ta od samego początku nastawiona była na szkolenie bokserów. Stąd właśnie Cestes, co z łaciny oznacza "żelazna rękawica starożytnych lekkoatletów". Oprócz nazwy Cestes używano również określenia Klub Pugilatorów. Pugilator po francusku oznacza "walczący na pięści". Obie nazwy idealnie pasowały zatem do idei szkolenia sportowców w tym klubie.

Cestes powstał w 1923 roku z inicjatywy środowiska akademickiego i wojskowych ze Szkoły Podchorążych, gdzie mieściła się sala do ćwiczeń oraz ring. W klubie tym uprawiano tylko i wyłącznie jedną dyscyplinę, którą był boks. Pugilatorzy byli również jednym z założycieli Polskiego Związku Bokserskiego, a w krótkim czasie stali się jedną z najlepszych warszawskich szkół zawodowego pięściarstwa.

Wiodącymi zawodnikami w klubie byli Kazimierz Laskowski, Henryk Piątkowski oraz Zygryd Wende, lecz największe sukcesy w pięściarstwie odnosił ten ostatni. Wende jako jedyny w historii polskiego boksu zdobył na Mistrzostwach Polski w 1925 roku podwójne mistrzostwo (w wadze lekkiej oraz półśredniej). Zawodnik ten zdobył jeszcze jeden tytuł mistrzowski w 1927 roku.

Warto dodać, iż każdy z wymienionych bokserów brał udział w konfliktach zbrojnych początku XX wieku. Wende oraz Laskowski walczyli podczas kampanii wrześniowej. Henryk Piątkowski w 1918 roku brał udział w Obronie Lwowa, następnie podczas Przewrotu Majowego opowiadał się po stronie wojsk rządowych, a w trakcie II Wojny Światowej walczył m.in. w kampanii wrześniowej, bitwie pod Monte Cassino oraz bitwie o Ankonę.

Warszawski Klub Pugilatorów niestety już nie istnieje, lecz śmiało można powiedzieć, iż dzięki jego wychowankom o Cestesie będzie pamiętało jeszcze wiele pokoleń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.