Facebook Google+ Twitter

Kluzik-Rostkowska odpowiada na zarzuty biskupa Marka Mendyka dotyczące rządowego elementarza. "Świat stanął na głowie"

Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska w rozmowie z Rzeczpospolitą odniosła się do krytyki rządowego elementarza ze strony biskupa Marka Mendyka. "Dziwi mnie, że ta krytyka pojawia się teraz. Wszystkie części elementarza były przecież poddane konsultacjom społecznym".

 / Fot. By Ryszard Hołubowicz (lublin.com.pl) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsOcenę darmowego, rządowego podręcznika dla uczniów klas pierwszych "Nasz Elementarz" przedstawił biskup Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania podczas 366. zebrania plenarnego Episkopatu Polski w Warszawie. Zdaniem Mendyka, podręcznik całkowicie pomija wartości chrześcijańskie, jest banalny, infantylny i oderwany od rzeczywistości.

Czytaj więcej: Biskup krytykuje rządowy elementarz dla pierwszoklasistów. "Jest oderwany od rzeczywistości"

Na zarzuty, w rozmowie z Rzeczpospolitą odpowiada minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Jak podkreśla, dziwi ją, że ta krytyka pojawia się właśnie teraz. Zaznacza, że wszystkie części elementarza były poddane konsultacjom społecznym: "Każdy za pośrednictwem strony internetowej mógł zgłosić swoje uwagi, w sumie mieliśmy prawie pół miliona odsłon. Dziwi mnie też, dlaczego akurat pierwszy podręcznik, który nie powoduje wyrwy w skromnych budżetach domowych, spotyka się z taką krytyką biskupów. Nie przypominam też sobie, aby równie gorliwie przyglądali się ofercie wydawców komercyjnych" - mówi Kluzik-Rostkowska.

Podręcznik powinien przekazywać wartości uniwersalneZdaniem biskupa Mendyka od strony katechetycznej podręcznik prezentuje się bardzo ubogo i promuje antyreligijny obraz mający na celu wyeliminowanie wartości chrześcijańskich. Minister nauki odpiera zarzuty twierdząc, że podręcznik powinien przede wszystkim przekazywać wartości uniwersalne, a "Nasz Elementarz" przygotowany został dla uczniów pochodzących z różnych kultur i wyznających różne religie.

"Świat stanął na głowie"Kolejną kwestią na którą zwrócił uwagę przewodniczący Komisji Wychowania jest obraz rodziny przedstawiony w podręczniku. Biskup zauważa, że rządowy elementarz nie zawiera ani jednego obrazka, który przedstawiałby całą rodzinę siedzącą przy stole. Również wizerunek ojca przedstawiony w podręczniku niepokoi biskupa. Jego zdaniem, pominięto ważne funkcję, które pełni ojciec. "Nie wiem, jak to rozumieć. Czy zdaniem biskupów świat stanął na głowie, bo w elementarzu pokazujemy ojca, który nie dość, że pomaga dziecku w odrabianiu lekcji, to jeszcze sprząta?" - mówi Kluzik-Rostkowska w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Zobacz także: Naukowcy będą badać Geralta z Rivii. Pierwsza na świecie konferencja naukowa poświęcona Białemu Wilkowi

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Jeśli u mnie szwankuje czytanie ze zrozumieniem to chyba dlatego, że zrównuje się z poziomem rozmówcy. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Bąk - "A w woli ścisłości - ani rodzice, ani dziadkowie do PZPR nie należeli."

Gwoli ścisłości to i czytanie ze zrozumieniem u Pana szwankuje mocno.
I to byłoby na tyle....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lata szczenięce mam już raczej za sobą, gdyż urodziłem się w ustroju słusznie minionym, jednak również nigdy nie ukrywałem że jestem osobą młodą. I prosiłbym o nie przekręcanie moich wypowiedzi, ponieważ nigdzie nie pisałem, że wszystkich pracujących w czasach komunizmu uważam za komunistów. Z perspektywy wieku wydaje się pani, że może mnie pouczać o źródłach wiedzy etc., jednak nie ma takiej potrzeby. A w woli ścisłości - ani rodzice, ani dziadkowie do PZPR nie należeli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Bąk - dyskutujemy jak gęś z prosięciem: Pan od dawna wie lub domyśla się (czego ja nie kryję) że jestem osobą w wieku mocno zaawansowanym.
Ja o pańskim wieku dopiero dzisiaj mogę wnioskować z dużym prawdopodobieństwem (błąd rzędu ca 5 lat) iż z lat szczenięcych jeszcze Pan nie wyszedł, pańscy rodzice weszli w wolna Polskę bez bagażu przynależności do PZPRu, a pańskie odniesienia do komuny sięgają raczej historii awansu społecznego dziadków.
Dla lepszego zrozumienia: nie wszyscy, którym przyszło żyć i pracować za komuny byli komunistami w sensie ideologicznym. Przed Panem jeszcze wiele nieodkrytych źródeł wiedzy i radzę zacząć od wspomnień rodzinnych kombatantów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzej Kryże to typowy niekomunistyczny i nie umaczany w służby, pełen zaufania prezesa minister :)
Oni tak mają, że komuchem i sb-kiem nie jest komuch i sb-ek tylko ktoś o odmiennym podejściu ( normalnym) do życia, czasów, gospodarki i oczywiście wyborów premiera i prezydenta :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jeśli jest pan produktem tajnych kompletów nauczania, to jedno jest pewne - logiki tam nie uczyli." To świetnie, że panią nauczyli czytania ze zrozumieniem i myślenia. Pani pisze o "chińskiej rewolucji" a ja o zakomuszonych ateuszach. Akcja i reakcja.

"Komuchy i esbecy to nie pańskie pokolenie? A któż pana wydał na świat i wykarmił?" w tym miejscu wychodzi nieznajomość znaczenia słowa "pokolenie". Zachęcam do zapoznania się z jego definicją i uzupełnienie braków wiedzy.

Panie Marku, zdaje sobie z tego sprawę, celowo to przerysowałem.

Panie Grzyb, chyba nie pozostaje mi nic innego niż pozostawienie pańskiej inteligentnej wypowiedzi bez komentarza. Więcej zdrowia życzę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak,tak pan Bak na pewno należy do pokolenia co to wychowywało się na podwórku(obok zdobycznej willi) razem z tymi braćmi (co to próbowali ukraść księżyc),na podwórku ,bo na salony za wysokie progi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyczepianie ateizmu do komunizmu w taki sposób, jak gdyby to były terminy wymienne, jest takim samym nadużyciem, jak traktowanie wymienności katolicyzmu z chrześcijaństwem.

Panie Bartłomieju, warto zajrzeć (dla równowagi psychicznej) do takich pozycji jak np. Karlheinza Deschnera "Opus Diaboli". Autor nie jest zakomuszonym ateuszem. Znajdzie Pan w niej dużo wątków o podejściu kościoła do edukacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"A po drugiej stronie sa zakomuszeni ateusze, tak tak pani Jadwigo, wszyscy to wiemy."

Panie Bąk - ateusz wcale nie musi być zakomuszony i odwrotnie - iluż to starych, zakomuszonych katolików zasila szeregi partii ukochanego prezesa, współczesną pseudo-Solidarność i kółka różańcowe?

Komuchy i esbecy to nie pańskie pokolenie? A któż pana wydał na świat i wykarmił? Jeśli jest pan produktem tajnych kompletów nauczania, to jedno jest pewne - logiki tam nie uczyli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ala ma Asa, As to Ali pies
Nikt sie z nim nie bawi, bo szkolony jest
Ola miała kota, lecz zagryzł go As
Wszyscy bardzo się boimy, by nie zagryzł nas.

To jest Pszczółka Maja, a tam stoi ul,
To jest tata Oli, co żyje jak król
Mógłby być konsulem, gdyby tylko chciał.
Tata Oli siedzi w ulu, bo za mało brał.

ref.
Twój pierwszy Elementarz, powiedz czy,
Czy jeszcze coś pamiętasz z tamtych dni.
Kiedy byłes mały piękniejszy był świat,
Teraz jakby trochę zbrzydł i zbladł.

To jest Ala z domku, a to Ola z M-2.
Obie z jednej klasy, z klasy 1a.
Mają dobre stopnie, pilnie uczą się,
Jak murzynek Bambo źle ma w czarnej Afryce.

To jest naftalina, a to cenny wkład.
To jest druga Polska, a tam trzeci świat.
To jest obcy reżim, a to własny wikt,
Co ma piernik do wiatraka, nie wie w klasie nikt.

ref.
Twój pierwszy Elementarz, powiedz czy,
Czy jeszcze coś pamiętasz z tamtych dni,
Przemija epoka i zmienia się świat,
Elementarz się nie zmienia ładnych parę lat.

To jest pan robotnik, a to jest pan chłop.
Tu są nowe drogi, a tutaj znak STOP.
Wokół rośnie zboże i kominów las,
A panowie z telewizji kręcą cały czas.

To jest wielka płyta, a tam stoi dźwig.
Domy wznosi murarz, żeby rosły w mig.
Ale żeby murarz domy wznosić mógł
Czuwać musi żołnierz,
Czuwać musi żołnierz,
Czuwać musi żołnierz, by nie zagroził wróg.

OLE! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.