Facebook Google+ Twitter

K+M+B 2010

Powyższa inskrypcja pojawia się 6 stycznia na drzwiach wielu polskich domów. Co się pod nią kryje?

Adoracja Magów http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adoracao_dos_magos_de_Vicente_Gil.jpg / Fot. Vincente GilOd końca IV wieku Kościół zachodni obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, tradycyjnie zwaną świętem Trzech Króli. Upamiętnia ona epifanię nowo narodzonego Jezusa ludom pogańskim, reprezentowanym w Ewangelii wg św. Mateusza przez tajemniczych Mędrców ze Wschodu. Gwiazda przywiodła ich do Jerozolimy, a niecny Herod posłał do Betlejem, gdzie:
"Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę."(Mt 2,11)

O kim mówi autor Ewangelii?


Słowa św. Mateusza brzmią mniej zagadkowo, kiedy uświadomimy sobie, że w czasach biblijnych pod określeniem Wschód kryły się Babilonia, Persja i Arabia, a użyty przez niego grecki wyraz magoi (magowie) sugeruje wykształconych kapłanów, umiejących na podstawie ksiąg i obserwacji gwiazd przewidzieć przyszłe wydarzenia. Upraszczając, można rzec, że Mędrcy odczytali w gwiazdach nowinę o narodzinach Boga i zapowiedź Jego dalszych losów, po czym złożyli mu hołd.

Pozostali ewangeliści nie wspominają o gościach ze Wschodu, mówią o nich natomiast niektóre apokryfy Nowego Testamentu (księgi nieprzyjęte do kanonu pism świętych). Według Ormiańskiej Ewangelii Dzieciństwa Anioł Pański podąża do Persji i poleca trzem mędrcom wyruszyć w drogę, aby pokłonić się dzieciątku. Mędrcy są braćmi i zarazem królami: Melkon włada Persami, Kacper - Arabami, Baltazar panuje w Indiach.

Arabska Ewangelia Dzieciństwa w wersji syryjskiej opowiada o pojawieniu się w Persji Anioła pod postacią niezwykle jasnej gwiazdy. Kapłani odczytują to zjawisko jako znak, że narodził się "król królów, bóg bogów, światłość światłości". A trzej królewscy synowie wyruszają z darami dla bóstwa. Królewicze otrzymują od Marii pieluszkę, która staje się świętą relikwią.

Dlaczego w apokryfach pojawia się właśnie Persja?
Od I wieku w imperium rzymskim szybko rozpowszechniał się kult perskiego boga słońca, Mitry. W IV w. został on nawet mianowany przez Dioklecjana patronem mocarstwa. W tej sytuacji hołd złożony Dzieciątku przez kapłanów potężnego pogańskiego boga miał ogromne znaczenie dla wyznawców Chrystusa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

majka
  • majka
  • 07.01.2011 16:04

do dupy

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotr Fronczewski
  • Piotr Fronczewski
  • 07.12.2010 15:30

Bardzo dobrze. To już w tej sprawie wszystko wiemy dzięki Pani Dorocie Michalczak.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę że dopisywanie roku jest sensowne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, niebawem najprawdopodobniej przyjdzie nam obchodzic swieto 3kroli ustwowo... w zamian za wszystkie zwroty dni wilnych wypadajacych w sobote (w tym roku kosztem az 2 dni wolnych jesli dobrze policzylem)... Cieszycie sie?

Generalnie natomiast o 3 krolach polecam szerzej ten watek: http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=159314

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny, konkretny artykuł i jak najbardziej na czasie. A kredą na drzwiach zawsze piszę tak, jak sugeruje Dorota - "C+M+B 2010".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.01.2010 21:51

Symbole K+M+B,ktore kreślimy dziś kredą nad drzwiami,to nie tylko tradycja,to znak odnowienia naszej wiary....ale rownież możliwość zaświadczenia o naszej religijnej tożsamości.Jest to rownież znak Chrystusowego blogosławieństwa dla naszego domu...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.01.2010 21:28

Warto było się poduczyć..... Dziękuję! 5* Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że napisałaś ten artykuł, Marto. Dobrze sobie czasami przypomnieć - skąd wziął się taki napis kredą na naszych drzwiach.
Stawiam 5 i pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niemiecka i polska tradycja każe z tej okazji pisać poświęconą kredą na drzwiach błogosławionych domów "C+M+B" i datę roczną. Owe trzy litery nie oznaczają, jak zwykło się uważać, tradycyjnych imion trzech króli, lecz są skrótem od łacińskiego Christus Mansionem Benedicat (lub polskiego: Chrystus Mieszkanie Błogosławi).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niemiecka i polska tradycja każe z tej okazji pisać poświęconą kredą na drzwiach błogosławionych domów „C+M+B” i datę roczną. Owe trzy litery nie oznaczają, jak zwykło się uważać, tradycyjnych imion trzech króli, lecz są skrótem od łacińskiego Christus Mansionem Benedicat (lub polskiego: Chrystus Mieszkanie Błogosławi).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.