Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

K+M+B 2010

Marta Jenner
Marta Jenner
Adoracja Magów http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adoracao_dos_magos_de_Vicente_Gil.jpg
Adoracja Magów http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Adoracao_dos_magos_de_Vicente_Gil.jpg Vincente Gil
Powyższa inskrypcja pojawia się 6 stycznia na drzwiach wielu polskich domów. Co się pod nią kryje?

Od końca IV wieku Kościół zachodni obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, tradycyjnie zwaną świętem Trzech Króli. Upamiętnia ona epifanię nowo narodzonego Jezusa ludom pogańskim, reprezentowanym w Ewangelii wg św. Mateusza przez tajemniczych Mędrców ze Wschodu. Gwiazda przywiodła ich do Jerozolimy, a niecny Herod posłał do Betlejem, gdzie:
"Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę."(Mt 2,11)

O kim mówi autor Ewangelii?

Słowa św. Mateusza brzmią mniej zagadkowo, kiedy uświadomimy sobie, że w czasach biblijnych pod określeniem Wschód kryły się Babilonia, Persja i Arabia, a użyty przez niego grecki wyraz magoi (magowie) sugeruje wykształconych kapłanów, umiejących na podstawie ksiąg i obserwacji gwiazd przewidzieć przyszłe wydarzenia. Upraszczając, można rzec, że Mędrcy odczytali w gwiazdach nowinę o narodzinach Boga i zapowiedź Jego dalszych losów, po czym złożyli mu hołd.

Pozostali ewangeliści nie wspominają o gościach ze Wschodu, mówią o nich natomiast niektóre apokryfy Nowego Testamentu (księgi nieprzyjęte do kanonu pism świętych). Według Ormiańskiej Ewangelii Dzieciństwa Anioł Pański podąża do Persji i poleca trzem mędrcom wyruszyć w drogę, aby pokłonić się dzieciątku. Mędrcy są braćmi i zarazem królami: Melkon włada Persami, Kacper - Arabami, Baltazar panuje w Indiach.

Arabska Ewangelia Dzieciństwa w wersji syryjskiej opowiada o pojawieniu się w Persji Anioła pod postacią niezwykle jasnej gwiazdy. Kapłani odczytują to zjawisko jako znak, że narodził się "król królów, bóg bogów, światłość światłości". A trzej królewscy synowie wyruszają z darami dla bóstwa. Królewicze otrzymują od Marii pieluszkę, która staje się świętą relikwią.

Dlaczego w apokryfach pojawia się właśnie Persja?
Od I wieku w imperium rzymskim szybko rozpowszechniał się kult perskiego boga słońca, Mitry. W IV w. został on nawet mianowany przez Dioklecjana patronem mocarstwa. W tej sytuacji hołd złożony Dzieciątku przez kapłanów potężnego pogańskiego boga miał ogromne znaczenie dla wyznawców Chrystusa.

Czemu z upływem czasu Mędrcy stali się w powszechnej świadomości Królami (już w III w. wzmiankuje o tym Tertulian w Adversus Marcionem)?
Prawdopodobne wydają się dwa powody - niechęć Kościoła do magów i astrologów oraz wpływ pism Starego Testamentu, zwłaszcza Psalmu 72, w którym znajdujemy następujący fragment:
"9 Nieprzyjaciele będą mu się kłaniać,
a jego przeciwnicy pył będą lizali.
10 Królowi Tarszisz i wysp
przyniosą dary,
królowie Szeby i Saby
złożą daninę.
11 I oddadzą mu pokłon wszyscy królowie,
wszystkie narody będą mu służyły."
Dlaczego akurat trzech? Ewangelista nie precyzuje liczby hołdowników - dopiero w początkach III w. uczyni to egzegeta Orygenes, kierując się ilością ofiarowanych Jezusowi darów.

Co przynieśli w darze?

Zgodnie z ewangelicznym przekazem Dzieciątko otrzymało w darze mirrę, kadzidło i złoto. Każdy z tych podarunków ma wymiar symboliczny, który już w VIII w. odczytał anglosaski mnich, św. Beda Czcigodny. Mirra, wonna żywica, służąca do balsamowania zwłok i dodawana do wina podawanego skazańcom, podkreśla człowieczeństwo Jezusa i jest przepowiednią męczeńskiej śmierci. Kadzidło, używane w świątyniach podczas składania ofiar bóstwom, sygnalizuje Jego boską naturę. Złoto zaś jest symbolem królewskiej godności i chwały.

Dary Mędrców upamiętnił obrzęd poświęcenia złota, kadzidła i mirry. Od XVIII w. kapłani poświęcali również kredę, a wierni wypisywali nią na drzwiach pierwsze litery łacińskiego błogosławieństwa Christus mansionem benedicat - Niech Chrystus błogosławi temu domowi. Z biegiem czasu łacińska pisownia uległa spolszczeniu, "C" zastąpiono "K", zatarło się pierwotne znaczenie napisu - zaczęto go odczytywać jako inicjały Kacpra, Melchiora i Baltazara. I tak zostało do dziś...

Żródła:
Wojciech Kosmowski: Święto Epifanii
Marcin Radzik: Czas, liczba i "czy król był też Murzynem" - czyli spekulacje na temat magów,Poślij mnie nr 49(80)
http://www.liturgia.wiara.pl/
http://snegdansk.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto