Facebook Google+ Twitter

Knurów. Ferajna dziękuje za ferie zimowe

Podczas minionego tygodnia, tj. od 27 do 31 stycznia br., Stowarzyszenie Cztery Pory Roku zorganizowało zajęcia w ramach ferii zimowych - dla Absolwentów Programu Ferajna – w Knurowie.

 / Fot. Aneta NowakPierwszego dnia, który jednocześnie był rozpoczęciem drugiego tygodnia śląskich ferii zimowych - Absolwenci Programu Ferajna - przygotowali plastyczną niespodziankę dla pacjentów Ośrodka Nadzieja, znajdującego się na osiedlu Szczygłowice, w formie pocztówki z pozdrowieniami od Ferajny, którą niebawem tam dostarczą. Ponadto, uczestnicy wspominali ubiegłoroczne ferie zimowe, z których można zobaczyć relację audiowizualną i pytali czy w tym roku również będzie gra miejska, o której przede wszystkim pamiętali, ponieważ najbardziej podobało im się to.

 / Fot. SCPR/Dawid BielaDrugiego dnia, odkrywali to, co wcześniej nie ujrzało światła dziennego, czyli przeprowadzili kilka różnego rodzaju eksperymentów. Najpierw przygotowano wszystkie składniki potrzebne do doświadczeń i rozpoczęto pierwszy z nich. Do dużej butelki wrzucono ręczniki papierowe namoczone denaturatem i podpalone. Na samej górze butelki powinno stać jajko, które pod wpływem wysokiej temperatury miało wpaść do butelki. Pomimo dużego zaangażowania Absolwentów eksperyment nie udał się, ponieważ za każdym razem podpalony papier znajdujący się w butelce gasł. Kolejnym zadaniem, jakie Absolwenci wykonali polegało na tym, że do napełnionej po brzegi szklanki, wrzucali szpilki w taki sposób, aby nie rozlać wody. Im więcej szpilek w szklance, tym lepiej. W następnym eksperymencie do zapalonej świeczki dzieci próbowały lekko nadmuchanym balonem ugasić płomień wypuszczając powietrze bardzo powoli. W efekcie świeczka nadal powinna się palić, co niektórym udało się to. Ostatnim zadaniem, jakie Absolwenci mieli do przeprowadzenia było zrobienie zaczynu z drożdży, ciepłej wody, cukru oraz mleka, który był przelewany do butelki, a następnie dzieci czekały aż drożdże zaczną „rosnąć”. Po tym czasie nakładali na butelkę balon, który po chwili napełniał się powietrzem.

 / Fot. Aneta NowakTrzeciego dnia, poszukiwali zaginioną siostrę w śnieżnych zaspach, czyli dotrzymywali kroku bohaterce bajki „Kraina Lodu”. Prawidłowo wczuli się w role. Ponadto, wiedzą już, że nie tylko bohaterowie bajek, ale każdy z nas 'Ma tę moc' - MOC, której nie należy obawiać się, tylko odpowiednio wykorzystać, tak, aby wszystko kończyło się pozytywnie. A jeśli po drodze wystąpią problemy czy też przeszkody, planowane i nieplanowane, ważne jest, aby stosownie reagować na nie w celu rozwiązania. I będzie dobrze!

 / Fot. SCPR/Dawid BielaCzwartego dnia, oswajali się z bezpieczeństwem, czyli spotkali się z Adamem Filipiak - Funkcjonariuszem knurowskiej Straży Miejskiej, od którego m.in. dowiedzieli się: jak bezpiecznie bawić się zimą, nie narażając przy tym własnego zdrowia, w jaki sposób pomóc poszkodowanym kolegom podczas nieuważnych zabaw. Ponadto, zerknęli do radiowozu oraz przyjrzeli się obrazom z monitoringu z wybranych terenów Knurowa. Na koniec otrzymali w prezencie kolorowanki o tematyce pracy Straży Miejskiej.

 / Fot. SCPR/Dawid BielaPiątego i zarazem ostatniego dnia ferii zimowych, zadbali o zdrowie i aktywność sportową. Najpierw wzięli udział w wykładzie o CHŁONIAKU i w ogóle nowotworach, który przeprowadziła Wiktoria Żukowska - Liderka Grupy LIMFA z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 z Knurowa w ramach akcji "Mam Haka na Raka w Knurowie" organizowanym w ogólnopolskim Programie dla Młodzieży - "Mam Haka na Raka" - edycji 7. -- Polskiej Unii Onkologii z Warszawy. Wykład ten to jedno z zadań wynikających z etapu I wyżej wymienionego Programu. Mimo, że są młodzi i teoretycznie ten problem ich nie dotyczy, to dobrze, że mieli możliwość poznania tak ważnych informacji. Następnie ćwiczyli na siłowni pod chmurką, bawili się na placu zabaw i zjeżdżali na resztkach śniegu/lodu z górki. Na koniec, podsumowali ostatni dzień i cały tydzień ferii zimowych, pałaszując słodkości oraz popijając herbatę i sok.

Reasumując, tegoroczny tydzień ferii zimowych był równie udany, jak pierwszy, zorganizowany w 2013 roku dla Absolwentów Programu Ferajna. W tym roku łącznie uczestniczyło 7 Absolwentów, którzy są w wieku 7-12 lat. Przez większość tygodnia frekwencja grupy była 100%. Każdego dnia zajęcia przebiegły sprawnie i w pozytywnej, wesołej atmosferze oraz zgodnie z planem. Miejsca, w których spędzili czas (po kilka godzin przez 5 dni) – Absolwenci Ferajny z Wolontariuszami – to: biuro Stowarzyszenia Cztery Pory Roku, salki katechetyczne w Parafii pw. św. Cyryla i Metodego, Kino Scena Kultura, siedziba Straży Miejskiej, skwer koło Gwarka i Restauracja Zielony Ogród w Knurowie. W realizację zajęć zaangażowało się 10 Wolontariuszy.

Dzięki finansowemu wsparciu ze zbiórki publicznej przeprowadzonej podczas – CHARYTATYWNEGO GRANIA – w ramach wydarzenia PUENTA, które odbyło się 18 stycznia br. w Klubie Kultury Lokalnej SZTUKATERIA w Knurowie, Wolontariuszom Stowarzyszenia Cztery Pory Roku łatwiej było zrealizować zajęcia. Ponadto, ostatniego dnia minionego tygodnia ferii zimowych również organizację wsparła Restauracja Zielony Ogród w Knurowie, częściowo fundując posiłek.

Organizatorzy dziękują za otrzymaną pomoc i zapraszają na stronę Programu Ferajna – www.ferajna.info – po aktualne informacje oraz do dalszej współpracy w różnej formie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.