Facebook Google+ Twitter

Koalicja ma wiele do zrobienia - polemika z Magdą Wieczorek

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-09-10 08:00

Rządząca od trzech lat koalicja chyba, jako jedyna po roku 1989 napotyka na spiętrzone trudności obiektywne: trwający od ponad dwóch lat światowy kryzys, niespotykane dotąd rozmiary suszy i powodzi oraz brak konstruktywnej opozycji.

Rządząca koalicja ma przed sobą wiele do zrobienia.


Ile ma do zrobienia obecny rząd? Zapewne nie zrealizuje wszystkich obietnic, to nierealne zadanie. Czy sprosta oczekiwaniom społecznym? Na to pytanie w kilku obszarach jego działania
można odpowiedzieć twierdząco. Najpierw należy zdefiniować oczekiwania społeczne. Żaden z dotychczasowych rządów nie spełnił ich, na co wskazują wyniki wyborów. W ostatnich trzech latach rząd Donalda Tuska wdrożył dwa etapy reformy oświaty. W tym roku przystąpiono do realizacji kolejnego - w szkołach średnich.

Nie bardzo wiem na czym polega według autorki "niesprawne państwo". O skutecznym działaniu struktur państwowych, a więc o realizacji zadań przez wojsko i pozostałe służby mundurowe, przez administrację i organizacje pomocowe przekonaliśmy się podczas trzech ostatnich fali powodziowych. Państwo i jego służby nie zawiodły.

Jakie dowody na "niewydolny wymiar sprawiedliwości" przytacza autorka artykułu? Żadnych, pada tylko hasło, stwierdzenie. Wystarczy zajrzeć do statystyk ministerstwa sprawiedliwości.
W przeciwieństwie do poprzednich ekip - obecny minister sprawiedliwości nie organizuje codziennie konferencji prasowych i nie oskarża nikogo bezprawnie o najgorsze zbrodnie. A to też jest sukces.

Finanse publiczne są w opłakanym stanie


Finanse publiczne nie są reformowane od lat. Rząd PO i PSL zapowiedział pakiet ustaw w tej materii, który trafi do sejmu jeszcze w tym miesiącu. FUS od lat zaciąga kredyty i bez przeprowadzenia systemowej reformy finansów publicznych oraz ubezpieczeń społecznych tego stanu się nie zmieni.

Brak uzdrawiających zmian w służbie zdrowia


Jedną z zasadniczych ustaw reformujących system opieki zdrowotnej zawetował zmarły prezydent. Rząd zapowiedział przedłożenie parlamentowi jeszcze jesienią tego roku, zestawu ustaw dotyczącego całego systemu opieki zdrowotnej i systemu zabezpieczeń społecznych.

Niektórzy ekonomiści twierdzą, że przed katastrofą może nas nie uchronić wzrost gospodarczy czy podwyżki obciążające społeczeństwo


Dobrze by było, podeprzeć się autorytetami ekonomicznymi pisząc te stwierdzenia. Katastrofa może nas czekać w sytuacji, kiedy rząd zacznie spełniać wszystkie oczekiwania społeczne bez brania pod uwagę bieżących uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych. Oczekiwania zaś, artykułowane głównie przez populistów brzmią tak: spełnić wszystkie obietnice na raz ale broń Boże narazić na szwank finanse publiczne. A tak się nie da, przy nawarstwionych potrzebach i ogromnych zaniedbaniach. Wpływy do budżetu w znacznej większości biorą się z podatków. Mniej istotną rolę odgrywają obligacje skarbu państwa i wpływy z prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. Sytuację budżetu po stronie wpływów poprawiłoby uchwalenie zapowiadanego przez PO powszechnego podatku liniowego, ale na to nie ma jak dotąd przyzwolenia opozycji. Mam przekonanie, że obecnemu rządowi nie zabraknie siły i determinacji do skutecznego przeprowadzenia niezbędnych reform w naszym kraju.

Takiej opozycji rządzący nie muszą się obawiać


Nie chodzi moim zdaniem o obawę rządzących przed opozycją. Rządowi potrzebna jest mądra i konstruktywna opozycja. Warto dla wielu priorytetowych dla Polski spraw porzucić swary personalne i wspólnie wypracować kierunki i drogi wyjścia z trudnych sytuacji w jakiej znajduje się obecnie nie tylko nasz kraj. Bez opozycji nie da się przeprowadzić reform strukturalnych.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (36):

Sortuj komentarze:

Tadeusz Zaj
  • Tadeusz Zaj
  • 07.10.2010 09:12

Panie Kolebuk napisz pan nieudacznikom, że jest straaaasznie źle, to będziesz miał pan forumowych przyjaciół. tylko po co ?
Rozbawiają mnie te zajadłe ataki. Kontestowanie wszystkich wypowiedzi pod kątem ich nie logiki, kłamstwa, nierzetelności, to chore jest.
Myślę, że to jak z pawianami w zoo, naśmiewają się z szympansa a tyłki im się świecą jak psu jajka..
Masz pan, Kolebuk chyba niezły ubaw z tym cyrkiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kazimierzu może zechce pan tu coś wyjaśnić?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem tym zaskoczona, żaden z moich komentarzy nikogo nie obrażał. Mam prawo wyrażać własne zdanie tak jak każdy inny. Jan sprawdzę u adwokata te wątpliwości z użyciem cudzego nazwiska. Dziwi mnie tylko brak reakcji redakcji przecież to niecodzienność zwijanie tylu komentarzy tylu komentatorom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Moniko, jak w interesie nie idzie i ma się nadmiar czasu, to najprościej wypełnić go klikaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś tu z tymi ocenami nie tak, chyba p. Kolebuk zalogował się 20 razy, żeby odpowiednio ocenić komentarze? To skutek możliwości anonimowego oceniania. Ale, że też mu się chciało!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja chciałem panu Kazimierzowi i wszystkim jego klonom bardzo podziękować, bo został zrealizowany dzięki niemu główny postulat Klubu Czerwonej Łapki, którego nieskromnie obwołałem się prezesem - mam już kolekcję ukrytych komentarzy (20 lub więcej czerwonych łapek) i inni też mają. Panowie Kazicy, dziękujemy! :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakim prawem używa pn w tytule publikacji czyjegoś imienia i nazwiska bez jego zgody? Gdzie zwykła przyzwoitość i szacunek dla drugiej osoby?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeden wielki skandal. Człowieka powinni natychmiast albo stonować albo wyautować. Działania przechodzą wszelkie wyobrażenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kolebuk co pan tu jakąś prywatę uprawia na nie swoim folwarku? Dlaczego nie szanuje pan czytelników?

Komentarz został ukrytyrozwiń

red. masz racje , że to są kpiny z piszących , czytających i W24. Należy od redakcji oczekiwać jakiejś reakcji. To chyba ewenement w całym internecie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.