Facebook Google+ Twitter

Koalicja na rzecz prowadzenia BIP-u (akt drugi)

Kolejnym etapem naszej kampanii w celu stworzenia koalicji na rzecz prowadzenia BIP-ów przez podmioty zobowiązane było zbadanie opinii publicznej. Zgromadzone odpowiedzi respondentów dały bardzo ciekawy wynik, o czym w artykule.

Dla przypomnienia - akt pierwszy miał miejsce 19 czerwca. Wtedy to ruszyły prace nad stworzeniem koalicji organizacji pozarządowych na rzecz prowadzenia Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) przez wszystkie podmioty, korzystające z pieniędzy publicznych.

Niestety, jeszcze żadna organizacja pozarządowa nie przyłączyła się do naszego projektu. Jednocześnie przeprowadziliśmy badania opinii publicznej ze znajomości tematu. Czym jest Biuletyn Informacji Publicznej? To pytanie zadaje sobie 28,9 proc. badanych. Szybkie objaśnienie pojęcia można znaleźć w artykule (kliknij). Z kolejnego badania wynikło, że 92,8 proc. badanych uważa, iż organizacje pozarządowe powinny posiadać BIP, 97,6 proc. ankietowanych ten sam obowiązek nakłada na jednostki samorządu terytorialnego.

Według 87,9 proc. respondentów i respondentek, prowadzenie BIP-u przyczyniłoby się do wyższej jawności działań danego podmiotu, zaś niedopełnienie tego obowiązku powinno skutkować karami finansowymi dla podmiotów zobowiązanych - według 65 proc. badanych. Szablon powinien być ujednolicony dla wszystkich, takie rozwiązanie 74,4 proc. ankietowanych uznało za najlepsze. Vox populi, vox Dei. Przypominamy, że zaproszenie do przyłączenia się do działań, mających na celu stworzenie koalicji, pozostaje aktualne! Projekt jest w zupełności niefinansowy. Zapraszamy organizacje pozarządowe do włączenia się w akcję!

http://www.fundacjagrejpfrut.cba.pl/zrzeszenie.html
http://www.facebook.com/pages/Fundacja-Grejpfrut/354929495186


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Na BIP-ach jest też wiele smaczków ;) Ostatnio czytałem informację zamieszczoną w... 1970 roku, i to jeszcze pierwszego stycznia! Ot, urząd :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle, jest prawo, ale mało kto się do niego stosuje i je egzekwuje. O ile mniej interesantów byłoby np. w urzędach gmin gdyby stosowne dokumenty można było znaleźć właśnie w BIP-ie. Przeważnie samorządy umieszczają tam uchwały czy zarządzenia, informacje o radnych itp. ale....brakuje im konsekwencji w tych działaniach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.