Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

437 miejsce

Kobieca piłka nożna. Poznaj jej historię

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-11-02 12:48

Większość z nas na hasło "piłka nożna" ma przed oczami 22 facetów uganiających się za piłką. Do tego dochodzą jeszcze sędziowie, trenerzy etc. Kobiety też jednak kopią piłkę i to już od dłuższego czasu. Jak to się zaczęło?

British Ladies Football Club

Pierwsze wzmianki na temat piłki nożnej kobiet w obecnym kształcie pochodzą mniej więcej z tego samego okresu, kiedy sport ten zaczynał swoją drogę na szczyt popularności gier zespołowych, czyli z XIX wieku. Krajem jego narodzin była oczywiście Anglia. Niektóre przekazy informują nas o tym, że czasami dobierano kobiety do składu, kiedy brakowało odpowiedniej ilości zawodników. Jednocześnie wspomina się także, że w takich wypadkach gra była traktowana przez mężczyzn wyłącznie jako rozrywka bez znamion rywalizacji. Rezygnowano też wtedy z ostrzejszej gry.

Drużyna British Ladies Football Club / Fot. Wikipedia/Domena publicznaW 1894 roku Nettie Honeyball zakłada British Ladies Football Club, czyli pierwszą w historii kobiecą drużynę piłkarską. Były to lata, coraz skuteczniejszej, walki kobiet o swoje prawa. Wystarczy wspomnieć, że w 1893 roku Nowa Zelandia, jako pierwsze państwo na świecie, przyznała kobietom prawo do głosowania. Futbol był może nie tyle instrumentem walki (kampania Emmeline Pankhurst rozpoczęła się później), co raczej pewną manifestacją równości. Potwierdzają to słowa Honeyball wypowiedziane w wywiadzie dla "The Sketh" w w 1895 roku: "Założyłam ten związek pod koniec zeszłego roku z postanowieniem pokazania światu, że kobiety nie są ozdobnymi i bezużytecznymi istotami, na jakie kreują je mężczyźni". W dalszej części wywiadu wyraża też przekonanie, iż kobiety będą kiedyś zasiadać w parlamencie.

Trudne początki

Dzięki wstawiennictwu Charles'a de Lyons Pyke nowo powstała drużyna uzyskała dostęp na Nightingale Lane, gdzie mogły trenować i grać. Początki nie były zbyt udane, ale już wkrótce pod okiem trenera J.W. Julian'a i dzięki determinacji Nettie Honeyball zawodniczki zaczęły podnosić swoje umiejętności. Powstanie nowego klubu nie umknęło oczywiście prasie, która chętnie zamieszczała relacje z treningów, sugerując, iż zasadniczą częścią takich spotkań są dyskusje z sędziami oraz dobór odpowiednich strojów. Co ciekawe wytykano im też niestosowanie się do zasad podczas gry.

Ironiczna relacja z meczu piłki nożnej kobiet zamieszczona w "The Sketch" / Fot. Wikipedia/Domena publicznaPoczątkowo problemem było też ustalenie odpowiednich strojów, gdyż żadna z ówcześnie używanych części damskiej garderoby nie nadawała się do gry w piłkę nożną. Rozwiązano do poprzez stworzenie szerokich szortów opiętych od dołu wysokimi getrami. Na górę zakładano szeroką bluzę, a na głowę czapkę rybacką z frędzlami.

W marcu 1895 roku przyszedł czas na pierwszy publiczny występ (przeciw również kobiecej 3rd Grenadier Guards), który zgromadził na stadionie aż 10 tys. widzów. Prasa zdała relacje ze spotkania nie pozostawiając na paniach suchej nitki: "Już pierwsze kilka minut było wystarczające, aby pokazać, że kobiecy futbol, jeśli British Ladies wziąć za kryterium, nie wchodzi w ogóle w rachubę. Piłka nożna wymaga szybkości, szybkiej oceny sytuacji, umiejętności i śmiałości. Żadna z tych wartości nie została pokazana w sobotę" (The Sketch - March 27th 1895). Pozostałe gazety koncentrowały się raczej na wyglądzie niż na samej grze.

Wzrost popularności i zakaz

Choć sam mecz spotkał się z niepochlebnymi opiniami, to w efekcie wywołał dyskusje nad kobiecym sportem. Dla przykładu pisarka Lady Jeune zaproponowała, by kobietom dozwolono uprawiać wszystkie te sporty, w których możliwe jest zakładanie halki. Jednocześnie w gazecie "Sproting Man" wzięła w obronę zawodniczki British Ladies argumentując, iż mężczyźni w swoim pierwszym publicznym występie zapewne również nie pokazaliby wielkiego futbolu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tak potrafia, dla chca,cego niema nic trudnego ? to widac dzis sa, bokserkami itp.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to zabawne. ;))Czy są jakieś dziedziny życia , pracy i sportu nie opanowane przez kobiety! Proszę. Panie potrafią wszystko! no prawie wszystko! i wszystko mogą. No prawie wszystko!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.