Facebook Google+ Twitter

Kobiece łzy obniżają apetyt seksualny u mężczyzn

Łzy są niezwykle tajemniczą i skomplikowaną materią chemiczną - te wywołane podrażnieniem dymem papierosowym różnią się składem chemicznym od tych ronionych pod wpływem emocji.

zdjęcie z serwisu flickr licencja creative commons 2.0 Generic link do zdjęcia: http://www.flickr.com/photos/megyarsh/2436625071/ http://farm3.static.flickr.com/2284/2436625071_9235c00280_z.jpg / Fot. MegyarshTo zaskakujące, ale mechanizm wydzielania łez podczas przeżywania silnych emocji jest - jak do tej pory - przez naukę słabo poznany. Wiadomo jednak, że u myszy łzy służą jako chemiczny nośnik informacji. Idąc tym tropem naukowcy z Weizmann Insitute of Technology postanowili przeprowadzić badanie, pozwalające stwierdzić jak wyczuwanie obecności łez przez mężczyzn będzie wpływać na ich pobudliwość seksualną.

Przebieg eksperymentu, o którym pisze Gazeta Wyborcza z 7 stycznia, wyglądał następująco. Najpierw zaproszono kilkadziesiąt kobiet do oglądania melodramatycznych seansów filmowych, podczas których skrzętnie zbierano wydzielane łezki do szklanych fiolek. Zdobyty w ten sposób materiał podstawiano pod nos mężczyznom. Uczestnicy testu musieli oceniać stopień swojego pobudzenia wywoływany widokiem kobiecych wizerunków wyświetlanych na ekranie komputera. Następnie test powtarzano mierząc poziom testosteronu oraz, w następnej kolejności, poddając mózg badaniu fMRI (badanie aktywności konkretnego obszaru mózgu). Oczywiście, dla rozwiania wszelkich wątpliwości, oprócz fiolek ze łzami uczestnikom eksperymentu podawano fiolki napełnione roztworem soli. Wyniki były zaskakujące.

Znakomita większość mężczyzn po powąchaniu fiolek ze łzami, deklarowała zmniejszoną samoocenę podniecenia seksualnego. Odnotowywano również spadek poziomu testosteronu w ślinie mężczyzn, o około 13 proc. Wreszcie funkcjonalny rezonans magnetyczny wykazał, że na skutek wąchania kobiecych łez nastąpiła selektywna redukcja aktywności mózgu w obszarze odpowiedzialnym za podnieceni seksualne.

Naukowcy wnioskują, że ten niewielki, ale ewidentny spadek pobudliwości jest skutkiem obniżenia ogólnego poziomu agresji, a mechanizm wydzielania łez jest mechanizmem obronnym. W dalszych pracach izraelscy pracownicy instytutu chcą ustalić, jaki konkretnie składnik chemiczny łez jest odpowiedzialny za oddziaływanie oraz czy ten mechanizm działa w odwrotnym kierunku - czy kobieta również traci ochotę seksualną na 'widok' męskich łez.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.04.2011 20:41

Kobieta nie traci ochoty widząc łzy u mężczyzny - wręcz odwrotnie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujące badania, należałoby ten program badań rozszerzyć. Może wiele nie wyjaśnionych zagadek w relacjach pomiędzy płciami wypłynie na światło dzienne? Ciekawe mogłyby być badania i wpływ przekazu werbalnego na emocje człowieka pomiędzy kobietą a mężczyzną? Jak to działa, że wypowiedziane kilka zdań przez mężczyznę może wpłynąć i wywołać gorączkę a niekiedy rozpalić "ognisko"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Biedni ci naukowcy....czego to ich mózgi jeszcze nie wymyślą;))))? Chyba jednak rzecz nie w tym, ażeby wąchać kobiece łzy, ale że ogólnie i mężczyźni & kobiety mają problemy ze...łzami, swoimi Uczuciami! Ech, naukowcy, naukowcy... bez Was życie mogłoby być takie proste!;)) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż, chyba nie działają tak na:
socjopatów,
psychopatów,
sadystów,
gwałcicieli,
mężczyzn z obniżonym libido .... czyli na większość facetów od których grozi nam zmuszenie do seksu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Życie jest teatrem, a świat komedią
Ludzie aktorami a smierć tragedią.
Jesli chcesz by zycie szło Ci normalnym torem,
dla siebie bądz sobą dla innych aktorem
a zatem uśmiechaj się zawsze i wszędzie, nie żałuj tego co było i nie bój się tego co będzie

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujące, ale aż nieprawdopodobne....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.