Facebook Google+ Twitter

Kobiet nieodzowny atrybut

To on sprawił, że kobiety od stu lat żyją w wielkim komforcie i nie myślą o rozstaniu z nim. Trochę informacji na temat tego "wiernego przyjaciela" każdej niewiasty :) W kobietę kwiatkiem i dobrocią, nie tylko w dniu 8 marca.

Z pierwszą wojną światową emancypacja i feminizm nabrały znacznego rozpędu, bo kobiety zrzuciły sznurowany, zapinany, utwardzony wielorybimi fiszbinami gorset i "przesiadły się" na jego minimalne wydanie czyli "nosiciela biustu". Syn producenta gorsetów marki "J. & S. Einstein" w 1913 roku opatentował tego "wyzwoliciela" kobiet. Od tej pory datuje się zawrotna kariera stanika a także życie kobiet z biust-o-noszem "we dwoje" od świtu do nocy. Wraz ze zniknięciem gorsetów z damskiej garderoby przestały być też modne talie osy i kobiety przestały cierpieć na omdlenia, gdyż wreszcie mogły oddychać pełną piersią.
soutien-gorge / Fot. pereleStanik przetrwał już ponad 100 lat mimo buntu dziewczyn hippisów, które chodziły "bez", ku radości oka płci przeciwnej. Obecnie w krajach europejskich osiem kobiet na dziesięć nie może obejść się bez "trzymacza biustu". Szczególnie ważnym jest ten element bielizny dla "sportsmenek". Nawet są różne rodzaje, dla różnych dziedzin sportowych. No cóż, pewien profesor, znany z poczucia humoru i mający tzw. oko na piękne kobiety i konie, powiedział mi kiedyś "nie zdajemy sobie sprawy z odpowiedzialności ramiączka damskiego napierśnika!"  Coś w tym jest.

Dobry stanik powinien nadawać piersiom kszałt i je podtrzymywać, zabezpieczać przed obciągnięciem skóry i obwisem pod własnym ciężarem. Oprócz tych funkcji praktycznych i zdrowotnych, stanik jest elementem estetycznym damskiej bielizny. Od stu lat kobiety dzięki stanikom czują się wygodniej i po prostu lepiej, bo ewidentnie ładniej w nim wyglądają, powiększając biust, pomniejszając, zaokrąglając, uwypuklając... itd  itp. Estetyczna rola stanika ma także swoją ważną wielką funkcję dla oka męskiego. Poza tym, swoimi różnymi formami, kolorami i koronkami, haftem, świetnie działają na wyobraźnię męską. Może dlatego właśnie to mężczyźni je tak chętnie projektują i produkują.

Niemiecki przedsiębiorca z Szwabii Zygmund Lindauer, w 1912 roku jako pierwszy w Europie, podjął seryjną produkcję staników. Nowa firma "S. Lindauer & Co." miała już filiale w Paryżu i Nowym Jorku prowadzone przez braci właściciela patentu i projektanta. Chyba dzięki niemu obecnie każda z nas może zafundować sobie 100 staników różnego rodzaju, wyprodukowanych przez jednego ze 100 producentów i kreatorów mody. Oczywiście każdy w różnym kształcie i wyglądzie oraz rzecz jasna różnej cenie, bo i o tym aspekcie nie należy zapomnieć. Z fiszbinami, z drutami, z koronkami, wstążkami, z jedwabiu, elastanu, bawełny. Od 30 złotych do 500 zł i nawet więcej... słowem do wyboru do koloru i na każdą kieszeń. 

Kobiety, dziewczyny, damy i panienki, życzę Wam by nie zabrakło nigdy pielęgnacji kobiecości oraz by chłopcy, panowie, młodzieńcy nie zapomnieli iż nie tylko w dniu 8 marca kobietę kwiatkiem i dobrocią udobruchać można, a nawet trzeba! ;)
 
 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Oj, dawno nie zaglądałam na W.24pl, a tu proszę, takie ciekawostki!
Pozdrawiam z niezmiennie pięknego Podbeskidzia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat okazuje się interesujący bardziej dla panów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owszem, są takie sklepy i podobno panowie najskuteczniej dobierają :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podbijam. Część garderoby damskiej arcyważna. I doczekałyśmy, również w naszej tak długo siermiężnej Polsce czasów, kiedy przy wyborze stanika pomaga fachowa osoba w sklepie. Nie wszędzie, ale jest coraz lepiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czego tu współczuć? Nie musze kupować gdy ta część kobiecości w moim zasięgu nie domaga się oprawy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ojejku, Panie Wiesławie. Bardzo Panu współczuję. Mnie się wydawało. hihihii, że rzecz jest mężczyznom znana z autopsji. ;)))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzecz dobrze znana z . telewizyjnych reklam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ha, napierśnik i naramiennik jednocześnie!
Broń wszechstronna: defensywno - ofensywna, a nawet - masowego rażenia. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dla leniwych śpieszę wyjaśnić, że napierśnik nie jest żadnym obraźliwym określeniem a wręcz przeciwnie mimo że to uprzęż końska lub część zbroi, to jest to pieszczotliwe określenie kawalerzystów tej damskiej części garderoby..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, w swoim artykule i ja nie poruszyłam tej kwestii... a powinnam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.