Facebook Google+ Twitter

Kobieta będzie patronką banknotu 10-dolarowego. Sekretariat Skarbu USA poszukuje kandydatki

Departament Skarbu USA zapowiedział, że w 2020 r. na banknocie 10-dolarowym pojawi się kobieta. Nie wiadomo, która z pań zasłużonych dla historii Stanów Zjednoczonych dostąpi tego zaszczytu.

 / Fot. CC0 Public Domain"Z dumą zapowiadam dziś, że na nowym banknocie 10-dolarowym po raz pierwszy od ponad wieku pojawi się kobieta" - powiedział sekretarz skarbu, Jack Lew, cytowany przez serwis mic.com.

Ostatnią kobietą, która pojawiła się na banknotach była Martha Washington. Jej wizerunek ozdobił certyfikaty jednodolarowe pod koniec XIX wieku.

Nie wiadomo kto pojawi się na 10-dolarówce. W kampanii "Kobieta na dwudziestce", którą zorganizowała organizacja kobieca, najpopularniejszą kandydatką do ozdobienia banknotu 20-dolarowego była Harriet Tubman. To XIX-wieczna bojowniczka o wolność Afroamerykanów, która działała w ruchu Underground Railroad i walczyła w wojnie secesyjnej.

Na banknocie 10-dolarowym znajduje się obecnie podobizna Alexandra Hamiltona, pierwszego sekretarza skarbu. Zdaniem Lewa decyzja, by zastąpić go kobietą nie ma charakteru politycznego. Banknot musi zostać unowocześniony pod względem zabezpieczeń.

Organizacje wolnościowe wolałyby, żeby zmienił się patron banknotu 20-dolarowego. Obecnie jest nim siódmy prezydent Stanów Zjednoczonych, Andrew Jackson, który zapamiętany został, jako wróg Indian i zasłynął z tzw. Indian Removal Act, prawa otwierającego drogę do wywłaszczenia tej społeczności.

Departament Skarbu zachęca, by dyskusji o nowej 10-dolarówce w mediach społecznościowych towarzyszył hashtag #TheNew10. Przygotowany zostanie też serwis internetowy poświęcony wyborowi nowej postaci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Na co jeszcze czekają nasze służby dyplomatyczne? Niech natychmiast podpowiedzą braciom Amerykanom, że najbardziej właściwą osobą na taką patronkę byłaby jedna z naszych posłanek...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może z tym włoskim pochodzeniem wyraziłem się niezbyt precyzyjnie, ale amerykańskie pojmowanie etniczności to kwestie nie mniej zagadkowe od loterii wizowej. Poza tym ojciec Madonny był "Italian-American Chrysler engineer", czyli mniej więcej hydraulik :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie wybrali Madonnę. Pochodzi z Włoch, zaczynała lepiej od Reagana i umie latać ze sceny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.