Facebook Google+ Twitter

Kobieta idealna - czyli jaka?

Tradycja mówi, że skoro panem domu jest mężczyzna, to jego zadaniem jest dom utrzymać, podczas gdy kobieta o dom ma dbać. Niestety, rzeczywistość z reguły nie jest taka piękna.

Kobiety, być może jako osobniki wyjątkowe, zawsze były traktowane inaczej. Raz lepiej, raz gorzej; raz z większym szacunkiem, raz z mniejszym; w jednym miejscu jak boginie, w innym jak niewolnice. Jednak jedno zawsze było oczywiste – kobiece obowiązki.

Czymże są te kobiece obowiązki? Niektóre z nich są całkowicie oczywiste, i nikt, jak sądzę, o te się kłócić nie będzie. Mam na myśli oczywiście nic innego, niż urodzenie i wychowanie dzieci. Poza tym, z owej wyjątkowej osobowości kobiety wyłaniają się (a przynajmniej powinny) szczególne umiejętności – kobieta bowiem winna zająć się domem (a w wyjątkowość tych umiejętności nikt nie wątpi).

Wszystko póki co jest dobre, zgodne z naturalną koleją rzeczy. Jednak w pewnym momencie, oczywistości te zostały zachwiane. Kobiety przez wieki były ograniczane, przez co z uporem dążyły do uniezależnienia – co im się w ostateczności udało. Do czego prowadzi nas to dalej?
Prowadzi to do czasów dzisiejszych, kiedy to (w większości krajów) kobieta jest wyzwolona, może pracować w każdym zawodzie, oraz posiada prawa wyborcze. I świetnie. Teraz każdy bez względu na płeć może się spełniać, czy to zawodowo, czy intelektualnie, od wyboru do koloru. Problem zaczynamy dostrzegać, gdy przyjrzymy się sytuacji dokładniej.

Tradycja mówi, że skoro panem domu jest mężczyzna, to jego zadaniem jest dom utrzymać, podczas gdy kobieta o dom ma dbać. Niestety, rzeczywistość z reguły nie jest taka piękna. Dzisiaj, kobieta nie dość że zajmuje się domem (w tym najczęściej też dziećmi), w wielu przypadkach musi iść także do pracy, a i wtedy zdarza się, że nie starcza do następnego miesiąca. Znam również sytuacje, w których kobieta nie musi pracować, a odnajduje swoje powołanie w „domu”. Czy jest w tym coś złego? Najwyraźniej coś jest, skoro reszta społeczeństwa uważa ją za „biedulkę, która się nie rozwija”.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

MIĘDZY NAMI - "CZŁOWIEK..."

mężczyzna i kobieta - to tylko płeć.
Szukałbym CZŁOWIEKA.
To nas łączy.
To jest tajemnica
miłości,
wierności,
tęsknoty i istnienia.

Reszta - to pierdoły - że się tak
- w tych, szczególnych okolicznościach -
wyrażę ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 17.07.2011 16:27

Kobiety mają prawo do swobodnego wyboru, ale powinny wykazywać się większą asertywnością w dążeniach do celu by osiągać zamierzone cele.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze Aneto że podjęłaś się tego tematu. W ogóle dobrze, kiedy kobiety mówią i piszą o sprawach które je i tylko je dotyczą. Sytuacja kobiet w Polsce jednak nie jest już "zerowa"! Feminizm lat 60-tych - 90-tych na Zachodzie odwalił kawał roboty: odwołoję do własnych artykułów na temat Judy Chicago & Walie Export.
Te zmiany stylu życia powoli, ale nieodwołalnie będą kształtować nową świadomość także kobiet i mężczyzn w dzisiejszej Polsce! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
M.R.
  • M.R.
  • 17.07.2011 11:09

Zajrzałam do tego artykułu, bo chciałam dowiedzieć się jak przedstawicielka młodego pokolenia widzi rolę kobiety we współczesnym społeczeństwie. Rozczarowałam się - nie dowiedziałam się nic. Pani Aneto, krąży pani po temacie nic nie mówiąc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Aneto
warto rozwinąć ten temat :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
2984
  • 2984
  • 16.07.2011 17:35

Hmmm. Zbyt powierzchownie, zbyt pobieżnie.
A może zabrakło cierpliwości, weny i argumentów?
Na szkolne wypracowanie może by wystarczyło. Ale tylko może.
Za dużo tu antynomii, za dużo wahań, pytajników, a przede wszystkim widzenie tematu tylko w dwóch przeciwstawnych kolorach.
Nie dziwię się, że Kamil Kurowski wziął klawiaturę w obroty -;), a bs aż się żachnęła.

Ale dobrze, że autorka temat podjęła. O tym trzeba dyskutować i dokładniej przyglądać się miejscu kobiety (również i mężczyzny) w NASZYM społeczeństwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swoje zdanie na temat tekstu wyraziłem w polemice => link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram stanowisko autorki artykułu:) Brawo za odwagę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W poprzednim artykule napisała Aneta Przybylska : wychowałam się bowiem w czasach, kiedy ulubioną nauką wszystkich rodziców było „nie mów nikomu, co się dzieje w domu”.
Polecam autorce moją serię (4 cz.) : Kobietą być.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za zainteresowanie, jednak takie jest moje zdanie na ten temat (do którego mam przecież prawo).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.