Facebook Google+ Twitter

Kobieta na stanowisku

W zarządach wielkich firm zauważono nierówność, która wskazuje na odgórną regulację ilości przedstawicieli każdej płci na kierowniczych stanowiskach. Dane zwracają uwagę na nierówny udział kobiet w zarządach w Polsce i Europie.

Praca / Fot. pracaMimo iż polska konstytucja prawi, że każda kobieta ma takie same prawa w życiu gospodarczym Rzeczypospolitej Polskiej co mężczyzna, to rzeczywistość obnaża rażącą nierówność dotyczącą płci. Badanie Gender Gap Index ukazuje, że Polska zajęła dalekie 50 miejsce wśród 134 innych państw pod względem zatrudniania kobiet na kierowniczych stanowiskach. Tylko kraje nordyckie, czyli Finlandia, Islandia, Szwecja i Norwegia mogłyby stanowić przykład dla innych. Tam zresztą wszystko się zaczęło – właśnie w Norwegii kobietom zagwarantowano angaże w zarządach. W 2003 roku weszła w życie ustawa, która regulowała obecność kobiet na wysokich stanowiskach. Już w 2002 roku Norwegia prawnie zapewniała kobietom 40% miejsc pracy w radach nadzorczych, aby zwiększyć ich rolę w gospodarce. Przed wejściem ustawy, kobiety w Norwegii stanowiły jedynie 6%, w radach nadzorczych,obecnie jest ich aż 44,6%. Wprowadzono m.in. system kwotowy polegający na procentowym wyrażeniu np. 40:60 – 40% kobiet i 60% mężczyzn. W przypadku kiedy udział kobiet wypada 50:50 mamy do czynienia z parytetem. Za Norwegią poszła Finlandia, która w 2010 roku wprowadziła przepis nakazujący w każdym zarządzie publicznej spółki obsadzać co najmniej jedną kobietę.

Niewątpliwie Norwegia to doskonały, ale jednocześnie odosobniony przykład podejścia państwa do sprawy większego udziału kobiet w gospodarce. W Polsce niestety podobny przypdek można znaleźć jedynie w polityce. Projekt ustawy z 2010 roku zakładał, że kobiety na listach wyborczych do Sejmu, Senatu oraz rad gmin i powiatów powinny stanowić 50%. Polska wzorowała się na innych państwach, takich jak Belgia i Francja, gdzie kobietom przysługuje połowa miejsc na listach.

Parytet z pewnością w dużym stopniu przeciwdziała dyskryminacji i marginalizacji kobiet. Jego przeciwnicy mówią jednak o sztucznych nakazach, które nie wynikają ze zmiany myślenia o kobietach w pracy i tym samym nie przeciwdziałają krzywdzącym schematom. Niestety, przeprowadzone badania pokazują, że mężczyźni nie tylko obejmują wyższe stanowiska, ale również zarabiają więcej. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń z 2011 roku ujawniło, że im wyższe stanowisko, tym większe różnice w wynagrodzeniach pomiędzy kobietami a mężczyznami. Kierowniczki zarabiały 83% kwoty kierowników, zaś dyrektorki jedynie 77%. Na ten problem zwrócono uwagę w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1996 roku wprowadzono Dzień Równych Płac. Komisja Europejska naśladując USA zorganizowała Europejski Dzień Równości Płac przypadający 5 marca. Takie inicjatywy może nie zmieniają zbyt wiele, ale zwracają uwagę na nierówność, podkreślają wagę znaczenia udziału kobiet w gospodarce. Należy zauważyć, że kraje europejskie nie wypadają tak źle pod tym względem, jak np. kraje afrykańskie i azjatyckie.

Różne płace powinny jedynie zależeć od umiejętności, kwalifikacji, wykształcenia czy doświadczenia. Dlaczego więc kobiety na tych samych stanowiskach zarabiają mniej? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa - to złożony problem często mający źródło w różnorodnych czynnikach. Wymienia się jednak takie przyczyny jak: bezpośrednią dyskryminację, niedocenianie pracy kobiet, powielanie stereotypów a także podział na zawody „damskie” i „męskie”.

Nierówność podkreślają stereotypy, które kojarzą władzę z męskością. Mimo schematów, kobiety na wysokich stanowiskach radzą sobie tak samo dobrze jak mężczyźni. Wiele badań wykazuje, że obsadzanie kobiet na wysokich stanowiskach może się przekładać na większy zysk przedsiębiorstw. Potwierdzają to przykłady, ale również zdanie naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu i Cambridge, którzy uważają, że kobiety częściej niż mężczyźni są ostrożniejsze, nie podejmują pochopnych i ryzykownych decyzji. Te cechy są szczególnie cenne przy prowadzeniu strategii biznesowych.

Materiał źródłowy:
http://www.rynekpracy.pl/

Więcej o przedsiębiorczych kobietach przeczytasz na serwisie praca.gratka.pl :

Polki zakładają firmy

Menedżer ma płeć

Kobieta w roli managera

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.