Facebook Google+ Twitter

Kobieta o Kobiecie

8 marca w Bielskiej Galerii BWA, otwarto trzecią już odsłonę wystawy prezentującej sztukę artystek, które w swej twórczości poruszają tematykę szeroko pojętej kobiecości.

Do sposobu prezentacji sztuki w Bielskiej Galerii można się przyzwyczaić. Wystawy rozlokowane są na dwóch piętrach, co pozwala podkreślić różnice między tematyką konkretnych dzieł. Audiowizualność, wyrażana przez rzutniki, TV i ekrany LCD oraz wszechobecne wrażenia słuchowe, jest koniecznym elementem do zrozumienia dzieła. Dla wielu artystów jest ona nieodzownym narzędziem do komunikacji z odbiorcą.
Podobnie zorganizowana jest wystawa "Kobieta o Kobiecie". Porusza tematy związane z zewnętrznością kobiety oraz kreowanym przez nią wizerunkiem samej siebie. Jest ona również konfrontacją twórczości artystek, które rozpoczynały karierę jeszcze w latach 70., i średniego oraz młodego pokolenia kobiet.


Szata zdobi kobietę
Z cyklu

W pierwszej sali mamy do czynienia z tematyką ubioru, jako zasadniczego symbolu i fetyszu, charakteryzującego kobietę w społeczeństwie. Cykl filmów wyświetlanych na dwóch ekranach, porównuje kobiety muzułmańskie do katolickich zakonnic, od których religia wymaga ukrywania swojej kobiecości pod welonem i hustą.

Ewa Kaja w cyklu "Włosy", zwraca uwagę na ważny aspekt w postrzeganiu kobiety w społeczeństwie. W wielu kulturach długość włosów świadczy o stanie społecznym, a stopień ich zadbania oraz fryzura są pewną manifestacją osobowości. Kobieta bez włosów staje się naga, nijaka, nieatrakcyjna.


Z grona innych ciekawych dzieł wyróżnia się wielka, biała suknia ślubna, w którą ubrana jest klęcząca kobieta. Do tej instalacji dołączona jest bajka czytana przez lektora i lektorkę, oraz dostępna w formie pisanej na kartkach. Traktuje ona o królewnie, która nie chciała wyjść za księcia. Uszyła więc największą i najpiękniejszą suknie ślubną, aby ubrać w nią swoją służkę. Nikt na dworze nie zauważył różnicy, włącznie z panem młodym, który zakochał się w cudownym opakowaniu, zaś życie służącej przemieniło się w bajkę. Księżniczka uciekła z nadwornym krawcem wolna i szczęśliwa w miłości. Suknia ślubna staje się więc metaforą zniewolenia, dla innych jednak jest sposobem ucieczki od dawnego życia.

Barwy ochronne. Barwy wojenne

Druga sala wystawowa atakuje odwiedzającego agresywną czerwienią, erotyką, emocjonalnością i problemem przemijającego piękna. Trzymetrowa, czerwona suknia robi niezwykłe wrażenie górując ponad wszystkim. Kojarzy się z Magna Mater, Wielką Matką i Matką Boską, która stoi ponad swymi dziećmi.

Oscar Wilde pisał, że "poczucie zgodności z modą daje człowiekowi pewność siebie, jakiej nigdy nie była wstanie zapewnić religia". Ta teza mogłaby być przewodnią myślą tej części wystawy. Ubranie staje się bowiem pewnego rodzaju bronią, manifestacją nastawienia wobec otoczenia i środkiem do osiągnięcia celu. Jest również pancerzem, który może chronić przed zbytnim zainteresowaniem i odkryciem kobiecego wnętrza. Ukrywa także dowody przemijającego piękna, stając się jawnym kłamstwem, dla którego kobieta nie potrzebuje jednak rozgrzeszenia.

Wystawa warta jest odwiedzenia, także dla męskiej części miłośników sztuki. Podjęcie próby zrozumienia płci pięknej, może wiele wnieść do naszych stosunków z jej przedstawicielkami. Zaś każda kobieta znajdzie tutaj skrawek własnej kobiecej tożsamości.
Wystawę można odwiedzać w Bielskiej Galerii BWA przy ul. 3 Maja 11 do 31 marca.

W wystawie udział biorą: Anna Baumgart, Agata Bogacka, Agata Borowa, Joanna Bylicka, Marta Deskur, Barbara Gawęda-Badera, Elżbieta Jabłońska, Ewa Kaja, Anna-Maria Karczmarska, Barbara Konopka, Małgorzata Łuczyna, Małgorzata Markiewicz, Agata Michowska, Marzanna Morozewicz, Natalia LL, Ewa Partum, Aleksandra Polisiewicz, Magdalena Samborska, Jadwiga Sawicka, Ewa Świdzińska.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

"+" Dobrze napisane; ciekawe spostrzeżenia, dobre zdjęcia. Żałuję, że wystawa tak daleko!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus. Artykuł bardzo ciekawy, wystawa wygląda że też. Szkoda że tak szybko się kończy, bo do końca marca, to się do Bielska niestety nie wybierzemy...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.03.2007 15:14

Bardzo dobry debiut :-) Gratuluję.

Nadal jednak utrzymuję, że sztuka nowoczesna do mnie nie przemawia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję udanego debiutu na łamach naszej gazety :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wygląda faktycznie ciekawie, +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jejku super wystawa!
+ za super zdjęcia oraz zachęcającą recenzję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.