Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1237 miejsce

Kobieta piersią karmiąca psa - zdjęcie polskiego artysty wywołało burzę w Irlandii

Karol Liver - polski fotografik tworzący w Dublinie, do charytatywnego kalendarza na rok 2011 wykonał zdjęcie kobiety karmiącej piersią małego psa. W Irlandii wybuchła burza, w mediach rozgorzała dyskusja na temat granic sztuki i dobrego smaku.

Sonda

Czy fotografia Karola Livera przekracza granice dobrego smaku?

Kontrowersyjne zdjęcie Karola Livera / Fot. Screen gazetyDo charytatywnego kalendarza (dochód z jego sprzedaży ma być przeznaczony dla schroniska dla zwierząt) zdjęcia wykonywało 12 fotografów, ale żadna praca nie wzbudziła tyle kontrowersji, co dzieło polskiego fotografa (i autora Wiadomości24.pl) Karola Livera. Wykonał on portret ciemnowłosej kobiety karmiącej odsłoniętą piersią małego psa.

Fotografia wywołała burzę medialną w Irlandii. W tytułach, takich jak The Irish Sun, The Daily Mirror, Daily Mail rozgorzała dyskusja na temat granic sztuki i dobrego smaku. Sprawa wzbudził także silne emocje wśród sponsorów kalendarza.

Artysta w swoim oficjalnym oświadczeniu tłumaczy, że taka forma dzieła to artystyczny środek wyrazu, który sugeruje, że zwierzęta powinny być traktowane na równi z ludźmi.

Zobacz zdjęcia z kontrowersyjnego kalendarza
Blog Karola Livera

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

pysiek
 • pysiek
 • 07.05.2012 05:12

No cóż,może ta pani w ten sposób robiła"sobie dobrze",znam z opowieści inną panią która nauczyła swojego kotka lizać jej krocze i też było jej dobrze. Co i jak kto lubi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pysiek
 • pysiek
 • 07.05.2012 05:12

No cóż,może ta pani w ten sposób robiła"sobie dobrze",znam z opowieści inną panią która nauczyła swojego kotka lizać jej krocze i też było jej dobrze. Co i jak kto lubi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
john locke
 • john locke
 • 05.01.2011 22:14

Greg, widziałeś całe folio tej osoby? znasz ją? łatwo komentować będąc intymnie schowanym za ścianami firewall'ów i pluć ludziom w twarz.. po jednej wyrwanej stronie z irlandzkiego brukowca rozpisałeś portret psychologiczny fotografa i ludzi komentujących? lepiej niż dexter :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewelina
 • ewelina
 • 04.01.2011 15:22

drogi Gregu, (nie)zazdroszcze "otwartości" umysłu :) i uwierz nie każdy widzi to co Ty.. centrycyzm (wpomnianego umysłu) to zabobon średniowiecza :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
ewa z.
 • ewa z.
 • 04.01.2011 13:23

Gratuluję Liverowi zdjęcia,jeśli kogoś szokuje to niech bez szoku obejzy zdjęcia naszych niby gwiazd dody i jej podobnym na sylwestra jak sobie wkładają czy przykładają butlę litrową w krocze i to jest akceptowane i nie wzbudza kontrowersji szok.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Greg
 • Greg
 • 04.01.2011 07:57

akcja byc może i słuszna, nalezy zadbać o czworonogi. trudno jednak to "coś" nazwać sztuką a autora artystą.
a co do granicy pomiędzy sztuką a dobrym smakiem to dawno jej nie ma i nie chrzańcie mi tutaj o własnych indywidualnych odbiorach i o tym że każdy widzi to co chce widzieć skoro ewidentnie widać dojącego cycka kundla.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mm
 • mm
 • 04.01.2011 00:45

dokładnie, każdy widzi to co chce i co mu psychika i (nad)wrażliwość podpowiada.. mi kojarzy się z opieką, "matkowaniem" psiaka, troską - jako SYMBOL.. i absolutnie nie widze zadnych seksualnych podtekstow w pracy, ale kazdy, jak powiedziane, odbiera prace po swojemu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy na swój sposób odbiera to co widzi. Nikomu nie narzucam swojego zdania. Jednak... Zdjęcia w kalendarzu mi się nie podobają. Trącą tandetą i kiczem. Zdjęcie Karola Livera trąci zoofilią. Pani jest wystylizowana na seksualnego wampa i wykorzystuje biedne zwierzątko. W ogóle piesek został wykorzystany do zrobienia hałasu. To jest również wykorzystywanie zwierząt.
Wątpię czy cel tego kalendarza zostanie osiągnięty, czy dochód dla schroniska będzie duży. Ja bym tego kalendarza nie kupiła.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kilka dni temu, kiedy mały chłopak rzucał kotem po podłodze, ludzie wyrażali oburzenie domagając się traktowania zwierząt jak nas samych. OK. To żywe istoty i czują ból podobnie jak ludzie. Ale teraz skoro ktoś chce zadbać o ich (zwierząt) potrzeby, pokazując więź między człowiekiem a zwierzakiem, robi się wielkie moralne oburzenie. A wystarczy sięgnąć pamięcią wstecz.
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:She-wolf_suckles_Romulus_and_Remus.jpg&filetimestamp=20050617193052

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcin
 • Marcin
 • 03.01.2011 19:30

poznałem Karola Livera na dublińskiej edycji galerii bezdomnej, której był głównym koordynatorem. to wyluzowany, sympatyczny i kulturalny facet, który z tego co wiem udziela się w fotograficznym środowisku w Dublinie i wspiera początkujących fotografów. w moim odczuciu również prowokacja z jego strony.. moze nawet ustawiona z twórcami kalendarza. pozdrawiam autora zdjęć! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.