Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6987 miejsce

Kobieta w świecie Talibów: człowiek czy przedmiot?

"Polityka Talibów prowadzi do zniknięcia kobiet z życia politycznego, społecznego i gospodarczego. Dąży do uczynienia z niej rzeczy, przedmiotu, a nie żywej istoty." - czytamy w książce Joanny Modrzejewskiej-Leśniewskiej.


Decyzja Talibów o zakazie pracy kobiet poza domem oznaczała drastyczne zredukowanie, a czasami wręcz pozbawienie dochodów całych rodzin. W najcięższej sytuacji znalazły się wdowy i kobiety, których mężowie lub najbliżsi męscy krewni byli niezdolni do pracy (według organizacji międzynarodowych w styczniu 1997 roku w całym Afganistanie było ok. 50tys. wdów, z których każda miała średnio ok. 7-9 dzieci).

Postanowienie to uderzyło również w aparat państwowy. Administracja jak i wiele innych instytucji - w których znaczną część pracowników stanowiły kobiety - skazana została na paraliż.

Jedynym sektorem, w którym pozwolono kobietom uczestniczyć zawodowo była służba zdrowia. Ich obecność szczegółowo określana była jednak przez obszerne strony odpowiednich regulaminów i dokumentów.

Afganki znacznie zdrowsze od swoich mężów?


http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Woman_walking_in_Afghanistan.jpg / Fot. Steve Evans from India and USA/CC 2.0Talibowie nie pozostali obojętni także wobec dostępu kobiet do opieki medycznej. W świetle wprowadzonych przepisów kobiety mogły być badane jedynie w obecności męskiego opiekuna. W trakcie zabiegu zarówno lekarz jak i pacjentka ubrani powinni być w przepisowy strój muzułmański (lekarzowi wolno było dotykać i oglądać jedynie te miejsce na ciele kobiety, które jest bezpośrednim powodem choroby).

Po dojściu Talibów do władzy zarządzono podział szpitali na męskie i żeńskie (co było zwyczajnie nierealne) z czego kolosalną większość stanowiły placówki poświęcone mężczyznom. Przykładowo - w Kabulu na 22 szpitale tylko jeden oferował swe usługi Afgankom. Edykt ten wkrótce wycofano (po negocjacjach z Czerwonym Krzyżem), jednak ograniczeniu uległa liczba przeznaczonych dla kobiet łóżek, która nie mogła przekraczać 20% całości.

Edukacja - nie dla Afganek


Kolejna restrykcja dotyczyła zamknięcia szkół przed dziewczętami i kobietami. Decyzja ta wywołała podobne skutki, jak i w administracji (w samym Kabulu na 11 208 nauczycieli, 7793 stanowiły kobiety).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Okropni ci talibowie. Niestety, nawet w miejscach gdzie ich nie ma, kobietom nie jest łatwo żyć. Proszę spojrzeć tu: http://de.nachrichten.yahoo.com/indische-mädchen-legen-namen-unerwünscht-ab-162411238.html
Już samo imie nadane dziewczynkom świadczy, że nie są mile widziane na świecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Małgorzata Najda - Afganistan przed zawłaszczeniem przez talibów był nowoczesnym państwem, w którym kobiety miały wolność jak w mało którym państwie islamskim. To je miałem na myśli. Mogły żyć normalnie, wychodzić za mąż za kogo chciały, uczyć się, studiować i normalnie pracować, oraz nie musiały na sobie nosić żadnych "namiotów".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Steniu, nie wzięłam tego pod uwagę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Małgosiu, pewna liczba kobiet - głównie Rosjanek, a także Polek, jeszcze w czasach dominacji radzieckiej, "wydała" się za Afgańczyków, wojskowych. Zamieszkały tam, i nie starcza mi wyobraźni,
by wczuć się w ich sytuację!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kobiety, które żyły tylko w sposób zakreślony prawem koranu, mając ograniczony/ lub wcale / dostęp do kultury zachodniej mogą być na swój sposób " zadowolone ". z dotychczasowej egzystencji.
Zamieszkiwanie w krajach zachodnich wymaga asymilacji ze społeczeństwem, a więc rezygnacji z noszenia burek itd.
Bardzo ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trudno się z Panem nie zgodzić, Grzegorzu, ale czy egzystują tam kobiety, "które normalnie żyły". Ile jest tych cierpiących wśród płci pięknej, np. też tu:
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taka może by ć Europa za kilkadziesiąt lat. Jeżeli nadal będziemy muzułmanom pozwalać na szerzenie Islamu . Mam na myśli Islam w agresywnej formie. To co oni wyprawiają w swoich meczetach to przechodzi ludzkie pojęcie. Nawoływanie do rozprawy z ludźmi innej wiary jest na porządku dziennym. I robią to nie u siebie ale w krajach zachodnich. Jedynym wyjściem jest znalezienie alternatywy dla ropy naftowej a wtedy koniec z wszechwładzą Islamu. Jeden z polityków amerykańskich powiedział że gdyby zamiast ropy mieli złoża marchewki to nie było by żadnego zainteresowania Bliskim Wschodem a Arabowie mieszkali by nadal w namiotach. Teraz nie daj Boże coś powiedzieć napisać narysować co nie spodoba się fundamentalistom i już całe elity europejskie biją pokłony. Wybaczcie ale Wy naturalnie nadal możecie prześladować, mordować chrześcijan/ ok. 30 tysięcy rocznie męczenników za wiarę ginie w krajach muzułmańskich/.Nic nie może przeszkodzić w rzece ropy. Nawet Kaddafiego całowali po rękach/Berlusconi/ hipokryci a teraz trąbią o końcu dyktatury. Oczywiście przedstawiciele koncernów naftowych z całego świata już leżą plackiem w Trypolisie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł. Pozwoliłem sobie dać do niego linka w paru miejscach. :)

Do Małgorzata Najda - te, które normalnie żyły na pewno. Te które urodziły się i zostały wychowane w tak nieludzkim systemie nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spójne podsumowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy te kobiety są świadome, że istnieje inny świat?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.