Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8003 miejsce

Kobieta w świecie Talibów: człowiek czy przedmiot?

"Polityka Talibów prowadzi do zniknięcia kobiet z życia politycznego, społecznego i gospodarczego. Dąży do uczynienia z niej rzeczy, przedmiotu, a nie żywej istoty." - czytamy w książce Joanny Modrzejewskiej-Leśniewskiej.


Jedyną drogą edukacji Afganek będących pozbawionych możliwości kształcenia choćby na poziomie podstawowym były tajne szkoły. Działalność tą jednak karano chłostą. Zamożniejsza część Afgańczyków chcących zapewnić wykształcenie swoim córkom wysyłała je do szkół w Pakistanie.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Burqa_Afghanistan_01.jpg / Fot. Steve Evans from India and USA/CC 2.0Rok 1999 przyniósł minimalne ustępstwo Talibów w sprawie kobiet. Po wprowadzeniu edyktu Afganki mogły uczyć się przez dwie godziny. Należy jednak wspomnieć, iż dziewczęta uczęszczające do szkół nie mogły mieć więcej, niż 8 lat, a jedyną rzeczą, którą poznają jest Koran. Po ukończeniu tego wieku drzwi do edukacji kobiet zamykały się.

Lata ostatnie


Wydawać by się mogło, iż po amerykańskiej interwencji z roku 2001 i odsunięciu od władzy Talibów sytuacja kobiet ulegnie znaczącej poprawie. W rzeczywistości jednak ich radykalne rządy odcisnęły znaczące piętno na mentalności ludności afgańskiej. Ponadto stwierdzenie, iż zjawisko Talibów odeszło w niepamięć wraz z przybyłymi Amerykanami, byłoby skrajnie infantylne. Mimo, iż odsunięci z życia publicznego wciąż zamieszkują górzyste tereny Afganistanu. Wspierani przy tym przez miejscową ludność - z sympatii czy też zwyczajnego strachu - rzucają swój cień na cały kraj.

Według najnowszego rankingu państw najbardziej sprzyjających sprawom płci pięknej (The 2011 Global Women), Afganistan zajmuje 164 miejsce na 165 krajów ujętych w badaniach.

Zobacz także: Krwawa gra "Buzkaszi". Najpopularniejszy sport w Afganistanie.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Okropni ci talibowie. Niestety, nawet w miejscach gdzie ich nie ma, kobietom nie jest łatwo żyć. Proszę spojrzeć tu: http://de.nachrichten.yahoo.com/indische-mädchen-legen-namen-unerwünscht-ab-162411238.html
Już samo imie nadane dziewczynkom świadczy, że nie są mile widziane na świecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Małgorzata Najda - Afganistan przed zawłaszczeniem przez talibów był nowoczesnym państwem, w którym kobiety miały wolność jak w mało którym państwie islamskim. To je miałem na myśli. Mogły żyć normalnie, wychodzić za mąż za kogo chciały, uczyć się, studiować i normalnie pracować, oraz nie musiały na sobie nosić żadnych "namiotów".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Steniu, nie wzięłam tego pod uwagę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Małgosiu, pewna liczba kobiet - głównie Rosjanek, a także Polek, jeszcze w czasach dominacji radzieckiej, "wydała" się za Afgańczyków, wojskowych. Zamieszkały tam, i nie starcza mi wyobraźni,
by wczuć się w ich sytuację!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kobiety, które żyły tylko w sposób zakreślony prawem koranu, mając ograniczony/ lub wcale / dostęp do kultury zachodniej mogą być na swój sposób " zadowolone ". z dotychczasowej egzystencji.
Zamieszkiwanie w krajach zachodnich wymaga asymilacji ze społeczeństwem, a więc rezygnacji z noszenia burek itd.
Bardzo ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trudno się z Panem nie zgodzić, Grzegorzu, ale czy egzystują tam kobiety, "które normalnie żyły". Ile jest tych cierpiących wśród płci pięknej, np. też tu:
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taka może by ć Europa za kilkadziesiąt lat. Jeżeli nadal będziemy muzułmanom pozwalać na szerzenie Islamu . Mam na myśli Islam w agresywnej formie. To co oni wyprawiają w swoich meczetach to przechodzi ludzkie pojęcie. Nawoływanie do rozprawy z ludźmi innej wiary jest na porządku dziennym. I robią to nie u siebie ale w krajach zachodnich. Jedynym wyjściem jest znalezienie alternatywy dla ropy naftowej a wtedy koniec z wszechwładzą Islamu. Jeden z polityków amerykańskich powiedział że gdyby zamiast ropy mieli złoża marchewki to nie było by żadnego zainteresowania Bliskim Wschodem a Arabowie mieszkali by nadal w namiotach. Teraz nie daj Boże coś powiedzieć napisać narysować co nie spodoba się fundamentalistom i już całe elity europejskie biją pokłony. Wybaczcie ale Wy naturalnie nadal możecie prześladować, mordować chrześcijan/ ok. 30 tysięcy rocznie męczenników za wiarę ginie w krajach muzułmańskich/.Nic nie może przeszkodzić w rzece ropy. Nawet Kaddafiego całowali po rękach/Berlusconi/ hipokryci a teraz trąbią o końcu dyktatury. Oczywiście przedstawiciele koncernów naftowych z całego świata już leżą plackiem w Trypolisie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł. Pozwoliłem sobie dać do niego linka w paru miejscach. :)

Do Małgorzata Najda - te, które normalnie żyły na pewno. Te które urodziły się i zostały wychowane w tak nieludzkim systemie nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spójne podsumowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy te kobiety są świadome, że istnieje inny świat?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.