Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26252 miejsce

Kobietom po ciąży wydłużają się stopy!

Badania wykazały, że kobiece stopy po porodzie mogą wydłużyć się nawet o 1cm... a co gorsza, zmiana ta jest stała.

Kobietom po ciąży wydłużają się stopy! / Fot. Ewa Naukowicz-WójcikO tym, że w czasie ciąży kobietom wydłużają się stopy, wiadomo było już od dawna, jednak nikt nie kontynuował badań już po porodzie. Zdaniem ortopedy Neila Segala z University of Iowa tak wiele kobiet skarżyło się, że po pojawieniu się na świecie maluszka są zmuszone kupić nowe, większe buty, że postanowił to sprawdzić.

W badaniach, którymi kierował, mierzono wysokość i długość stopy 49 kobiet. Pomiary prowadzono podczas ciąży i 5 miesięcy po porodzie. Ostatecznie okazało się, że w miarę upływu czasu wysokość stopy maleje, ale jej długość staje się większa. Zmiany te dotyczyły ok. 60-70 proc. badanych kobiet. Co ciekawe, większość kobiet, których stopa stała się dłuższa, rodziła po raz pierwszy. U wieloródek natomiast zmian takich praktycznie nie obserwowano. Wyniki badań ukazały się na łamach “Physical Medicine & Rehabilitation”.

Zdaniem naukowców zmiany te mogą wynikać z dodatkowego ciężaru, jaki musi dźwigać kobieta w ciąży, a także z produkcji hormonów, które z jednej strony pomagają w porodzie, z drugiej zaś w poluzowaniu się stawów. Ten naturalny proces może powodować trwałe zmiany w innych częściach kobiecego ciała. Aby rozwikłać ten niedostrzegany dotychczas problem, potrzebne są dalsze badania. Bardzo możliwe, że powstanie specjalistyczne obuwie, które zapobiegać będzie spłaszczeniu stopy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.