Facebook Google+ Twitter

Kobiety biskupami? Na razie w Kościele anglikańskim

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-08 08:03

Obradujący w York synod Kościoła Anglikańskiego postanowił po burzliwej debacie wyświęcać kobiety na biskupów. Decyzja synodu grozi schizmą bowiem ponad tysiąc kapłanów i kilkunastu biskupów zagroziło, że opuści w takim przypadku Kościół.

Po sześciogodzinnej debacie pełnej emocji a nawet łez, synod przegłosował wniosek umożliwiający wyświęcanie kobiet na biskupów. Możliwość ta ma wejść w życie do 2014 roku. Uchwalono również pewne gwarancje dla tradycjonalistów, ale odrzucono ich propozycje powołania „super-biskupów" - mężczyzn odpowiedzialnych jedynie przed arcybiskupami Canterbury i Yorku, którym podlegaliby tradycjonaliści.

Odrzucono też drugą kompromisową propozycję tradycjonalistów sprowadzającą się do utworzenia dla nich specjalnych diecezji. Nastrój na sali obrad był tak „postępowy", że jednego z mówców, znanego tradycjonalistę, wygwizdano.

Trudno ocenić jaka będzie teraz reakcja środowisk anglikańskich po synodzie. Przed jego rozpoczęciem ponad 1300 kapłanów oraz kilkunastu biskupów zagroziło, że wystąpi z Kościoła. Emisariusze tradycjonalistów rozpoczęli też rozmowy sondażowe z przedstawicielami watykańskiej Kongregacji Doktryny Wiary, prawdopodobnie z myślą o przejściu do Kościoła Katolickiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.