Facebook Google+ Twitter

Kobiety Czarnej Afryki w toruńskim Muzeum Podróżników

W toruńskim Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika otwarto wystawę pt. "Kobiety Czarnej Afryki", przygotowaną przez Jolantę Koziorowską - badaczkę Czarnego Lądu. Unikatową ekspozycję dopełniają fotografie podróżnika Ryszarda Czajkowskiego.

Jolanta Koziorowska i dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu dr Marek Rubnikowicz / Fot. Łukasz Kołtacki„Kobiety Czarnej Afryki” to wystawa przygotowana przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, którą od 6 marca można oglądać w Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika Toruniu - jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego. Autorką scenariusza jest Jolanta Koziorowska zajmującą się od lat badaniami Czarnego Lądu i jego mieszkańców, jednocześnie autorka książki pt. „Afryka. Kontynenty obyczaje i kultura”.

Ekspozycja jest poświęcona urodzie i wdziękowi kobiet Afryki, co było niejednokrotnie źródłem zachwytu podróżników z Europy. Jest także pewnego rodzaju opowieścią o ich życiu codziennym, zwyczajach, roli w społeczności a także prezentacją obrzędów, które towarzyszą im od narodzin aż po kres życia. Podczas wernisażu / Fot. Łukasz KołtackiOdzwierciedla ona fascynację odmiennością życia tamtejszej populacji, przybliżając tym samym nam – białym ludziom Europy ten daleki, egzotyczny i niecodzienny, ale jakże wyjątkowy świat.

To, co można zobaczyć na wystawie to oryginalne, ręcznie wykonane przedmioty – maty, drewniane i gliniane naczynia oraz kosze. Znajdują się tu także rzadko spotykane maski kobiece, które najczęściej noszone są przez mężczyzn a także kultowe figurki – fetysze płodności, które kobiety Podczas wernisażu / Fot. Łukasz KołtackiPodczas wernisażu / Fot. Łukasz KołtackiCzarnego Lądu noszą w nadziei na szczęśliwe narodziny swego potomstwa. – Dzieci są obecne przy matkach podczas wykonywania wszystkich domowych zajęć. W Afryce widać tą wielką miłość, jaka zachodzi między matkami a ich potomstwem. Ponadto kobiety potrafią tam bez słowa sprostać każdej pracy, ubijająca ziarno w moździerzu to widok zupełnie zwyczajny wpisujący się w afrykański pejzaż – mówiła podczas wernisażu Jolanta Koziorowska.

Wystawę uzupełniają manekiny ubrane w tradycyjne Afrykańskie stroje oraz kolorowe fotografie autorki i Ryszarda Czajkowskiego - jednego z najbardziej znanych polskich podróżników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobre są Łukaszu te Twoje relacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.