Facebook Google+ Twitter

Kobiety czytają więcej? Konkurs Wiadomości24.pl i Świata Książki

Badania to potwierdzają: kobiety czytają więcej. Drogie Panie, dlaczego spośród tylu dostępnych form relaksu, tak często wybieracie książki? Napiszcie nam i wygrajcie torbę pełną jesiennych tytułów od Świata Książki!

 / Fot. W24 i Świat KsiążkiZ badań CBOS wynika, że to kobiety czytają więcej książek niż mężczyźni. Na pytanie "Czy lubisz czytać książki" aż 72 procent kobiet odpowiedziało pozytywnie. Dla porównania, słowo "tak" padło z ust tylko 49 procent mężczyzn. W naszej akcji książka za recenzję także częściej zgłaszają się Panie, dlatego to dla nich tym razem przygotowaliśmy konkurs :-)

Drogie Panie, dlaczego spośród tylu dostępnych form relaksu, tak często wybieracie książki? Czego oczekujecie od lektury?

Odpowiedzi wpisujcie w komentarzach: na bieżąco publikujemy je w serwisie. Na Wasze opinie czekamy do wtorku 22 listopada.

Wspólnie ze Światem Książki wybierzemy / Fot. Wojciech Martyński, W24 trzy najciekawsze komentarze. Ich autorki zostaną nagrodzone upominkami: torbami z logo "Kobiety czytają więcej", w których znajdziecie pięć jesiennych tytułów. Różnorodnych gatunkowo, ponieważ to stereotyp, że kobiety czytają tylko romanse.

Nagrody

Jakie książki znajdziecie w środku? Sarah Blake Niedoręczony list, Abraham Verghese Powrót do Missing, Julia Stagg Francuska oberża, Nicole Krauss Wielki dom, Karin Wahlberg Zastygłe życie.

Konkurs organizują Wiadomości24.pl oraz Świat Książki.

Kobiety czytają więcej. Jak my to robimy?

To chyba jeden z największych sekretów natury. Jak, mając na głowie pracę, naukę, zakupy, dom i dzieci, znajdujemy więcej czasu na czytanie? Wykonywanie kilku czynności jednocześnie to w końcu dobrze znana kobietom rzeczywistość. A czytać można przecież wszędzie: w autobusie, w pociągu (czasem nie da się wytrzymać nie wiedząc, jak to się skończy!). W fotelu. Obowiązkowo w wannie. W parku. No i oczywiście w łóżku przed snem. Bo jak zasnąć bez czytania?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (47):

Sortuj komentarze:

Laufer
  • Laufer
  • 21.11.2011 22:24

kobiety mają ładniejsze oczy dlatego czytają więcej !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Książka to mój sposób na bycie przez chwilę kimś innym - femme fatal z powieści Llosy, podróżniczką na krańcu świata, mieszkanką getta, matką sześciorga dzieci, Babą Jagą i kimkolwiek tylko zechcę, to moja intymna zabawa z wyobraźnią i technika oswajania kobiecości, czasami skuteczny terapeuta, innym razem po prostu umilacz czasu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Książki są ze mną od dziecka. Niegdyś mama wpajała mi miłość do nich - ukazując mi życie bohaterów zapisane na łamach książek. A ja je zawsze bardzo przeżywałam, cieszyłam się gdy bohaterom się powodziło, płakałam kiedy działa się krzywda.
Lata minęły a ja nie wuobrażam sobie dnia bez przeczytania choć kilku stron książki.
Czytam bo kocham, książka choć niekoniecznie wesoła przynosi mi spokój, ukojenie nerwów, odskocznię od codziennych spraw, monotonii życia.
Nadal wiążę się bardzo z bohaterami, przeżywam ich przygody, często jeszcze później, po zamknięciu książki rozmyślam dlaczego tak akurat jest, dlaczego postąpili tak, a nie inaczej.
Wiadomo, że życie nie jest łatwe, daje nam nie raz w kośc. Jestem osobą niepełnosprawną niełatwo mi nie raz iść do przodu. Lecz książki przynoszą nadzieję i pokazują jak żyć. Czy to powieść historyczna, czy jakiś kryminał, romans, czy też, to co najbardziej lubię - powieść psychologiczną- wszędzie, w każdej jednej ksiązce można znaleźć pocieszenie i nadzieję a także receptę - jak żyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytać nauczyłam się z zazdrości, bo tylko tak można nazwać uczucie małego, czteroletniego człowieczka, jakim wtedy byłam. Obserwowałam zabiegi rodziny wokół Dużego Siedmioletniego Brata idącego do pierwszej klasy i posiadającego wszystko, czego ja nie miałam: książki i tornister z pięknej czarnej tektury. W dodatku rodzice byli z niego dumni, bo znał już wtedy literki i umiał je składać (zauważcie, że dalej czynności czytania nie nazywam po imieniu - a minęło już tyle lat - to też świadczy o moich uczuciach wtedy, o ich sile). Powoli w moim maleńkim serduszku rosła i zapiekała się złość na to wszystko oraz wylęgała się niezłomna wola: ja też nauczę się czytać! Oszczędzę Wam opowieści o tym, jak biegałam między dorosłymi dopytując jaka to literka i co oznacza właśnie przeze mnie "wymęczony", pracowicie przesylabizowany wyraz. Czasem uzyskiwałam odpowiedź, a czasem nie - wtedy włączała się moja wyobraźnia i snułam bajeczne przypuszczenia na temat różnych tajemniczych wyrażeń: dlaczego słońce nazywają "palącym", a ja nigdy nie widziałam tego spalonego, dlaczego czytam o "czarnych myślach" a nie wiem, jak je mam zobaczyć u siebie i przekonać się, czy mają właściwy kolor i dlaczego ten czarny jest zły :) No wiecie, takie tam dziecinne problemy. Dziś także szukam w książkach różnych "znaczeń" (można powiedzieć, że zostało mi z dzieciństwa). Mój świat na dzień dzisiejszy okrzepł i jest w miarę stabilny, jednak nie przestały fascynować mnie inne światy - takie, które każdy z nas nosi w sobie. Lubię je rozumieć, dlatego czytam książki psychologiczne, autobiografie, reportaże, dzienniki i wszystkie, które stoją w pobliżu tej półki. Pożywką dla mojej wyobraźni są różne opowiadania fantastyczne. Nadal uwielbiam baśnie, choć dzisiaj już szukam w nich czego innego niż kiedyś. W moim odbiorze ulubionych książek najbardziej fascynuje mnie to, że ilekroć wrócę do jakiejś po pewnym czasie - znajduję w niej znów coś nowego, czego jakby wcześniej tam nie było.

Komentarz został ukrytyrozwiń
iwona grzyb
  • iwona grzyb
  • 20.11.2011 21:30

Dlaczego tak dużo i chętnie czytamy (głównie nocą) - bo tak naprawdę szukamy prawdy o sobie, wyrazu własnych tęsknot i pragnień. A cytując Kornela Makuszyńskiego Książka jest mędrcem łagodnym i pełnym słodyczy, który puste życie napełnia światłem,a puste serca wzruszeniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Amfetamina, wódka, LSD, kodeina, heroina, gin czy whisky - żaden narkotyk czy psychotrop i żaden alkohol nie jest silniejszą używką psychoaktywną, niż książka. Nic nie jest w stanie tak dobrze ukoić bólu, przenieść w inny wymiar, zawładnąć umysłem, dać zapomnienie, przyciągnąć, pochłonąć i zawładnąć kobietą. Istotą sensualną i emocjonalną, łatwo dającą się wciągnąć w ten nałóg i, opętaną pragnieniem, nie potrafiącą zapomnieć.
Jestem kobietą. Dlatego czytam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego czytam? Bo lubię... Miłość do książek wyssałam z mlekiem matki. Kiedy byłam mała nie było netu, komórek, a tv i kino też nie było na codzień. Mama opowiadała i czytała mi bajki przed snem. Poza tym lubiłam słuchać opowieści mamy i babci. Dotyczyły codzienności, ale innej niż mi była znana jako dziecku. To było ich dzieciństwo i ich zycie. Często bardzo dramatyczne.

Pamietam, też że mama prenumerowałą Przyjaciółkę i inne czasopisma z tamtych czasów. Jak już się nauczyłam czytać podczytywałam czasem co tam jest napisane. Kiedyś w babcinym kredensie znalazłam listy rodzinne, babci i pisane do dziadka. Mama też lubiła pisać. To wszystko było bardzo interesujące, takie prawdziwe, żywe, pełne miłości i bliskości. Ten styl, język i wyrażenia, które bezpowrotnie zniknęły wraz z odejściem ludzi...
Lubiłam to czytać i poznawać te niesamowite historie, znane i nieznane, bliskie i jednocześnie dalekie.

W bibliotekach nie było takiego wyboru literatury jak jest teraz. Na rynku "polowało" się na książki. Pamiętam jak stałam kilka godzin po...encyklopedię, którą póżniej pochłaniałam stronę po stronie. Tematyka książek była różnorodna, tak samo jak autorzy - kobiety i mężczyżni.

Na książki przepuszczałam prawie wszystkie pieniądze jakie miałam. I potem czytałam je do poduszki (psując oczy przy nocnej lampce). Ale co tam oczy...wtedy się o nich nie myślało. Książki były najważniejsze...

Pozwałały poznać nieznane miejsca, ludzi, historie, prznosiły do innych czasów, dostarczały różnych przeżyć. To jest coś pięknego. Dlatego sięgałam po nie.

I tak mi pozostało :) Bez książek byłoby mi trudno żyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Znawca
  • Znawca
  • 18.11.2011 14:23

to ile się czyta to jeszcze nie świadczy o niczym bo ważnym tylko jest to co się czyta i ile z tego się rozumie a tu jest właśnie pies pogrzebany

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aga Macherzyńska
  • Aga Macherzyńska
  • 18.11.2011 12:41

Lektura może odprężać po stresującym dniu, dostarczać emocji, kiedy życie wydaje się nijakie i nudne, zabierać w daleką podróż, gdy brak funduszy na wakacje, poradzić, co zrobić, gdy dziecko nas nie słucha a waga, pomimo kolejnej diety, zamiast iść w dół idzie w górę, rozśmieszyć w szary dzień, podnieść na duchu, gdy wydaje się nam, że jesteśmy do niczego. Dlatego kobiety czytają więcej, bo po prostu książka jest ich najlepszym i najwierniejszym przyjacielem - doradzi, pocieszy, ukoi, rozśmieszy, a do tego nigdy nie zdradzi i nie zawiedzie i pozwala uwierzyć, ze marzenia się spełniają:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Książki to nie tylko przyjemność, którą czerpiemy z przenoszenia się do krain i podążania śladem ich bohaterów. Dla mnie to także sposób na relaks, bo książki potrafią wspaniale mnie odprężyć, sprawiają że niekiedy nie potrafię się od nich oderwać:) Ale to także sposobność na własne podejście do tych histori, bo wywołują we mnie mnóstwo uczuć, sprawiają że płaczę, śmieję się lub siedzę w napięciu, zwyczajnie przeżywam wszystko jakbym sama była częścią tych powieści i to jest naprawdę fajne.

Czytanie książek jest dla mnie wkraczaniem w inny wymiar, gdzie na każdym kroku czeka mnie fascynacja, zdziwienie, ciekawość czy też zachwyt. W książkach znajduję to co już znam i to czego się nie spodziewam. Dzięki nim poznaję zagionione królestwa, niepojęte cierpienie, zwariowane historie i czyjeś życie - nawet jeśli tylko zmyślone i wyolbrzymione.

Książki trzeba czytać, by móc się w nich zakochać, by docenić wkład autorów i samych historii. Bo w nich znajdziemy coś znajomego z naszego własnego życia. One powiedzą nam więcej niż słowa. Książki to mój ulubiony relaks, który mnie uspokaja i pobudza wyobraźnię:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.