Facebook Google+ Twitter

"Kobiety dla kobiet". Rozmowy o profilaktyce raka szyjki macicy

Ruszyły nowe spotkania z cyklu „Kobiety dla kobiet”. Wykłady i dyskusje na temat profilaktyki raka szyjki macicy organizuje Kwiat Kobiecości – Ogólnopolska Organizacja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Kwiat Kobiecości założyła w 2005 roku Ida Karpińska, warszawska wizażystka. W 2003 roku wykryto u niej raka szyjki. Walkę z chorobą wygrała. A organizacja, której dzisiaj przewodzi, prowadzi intensywną edukację zdrowotną wśród kobiet. Bo na raka szyjki umiera codziennie pięć Polek.

Idą za Idą

Spotkanie w ramach akcji "Kobiety dla kobiet" / Fot. Kwiat KobiecościAkcja Kobiety dla Kobiet to nasze główne przedsięwzięcie. Jego adresatkami są wszystkie panie, niezależenie od wieku. Podczas każdego spotkania dowiadują się, jak zapobiegać rakowi szyjki, a jeśli pojawi się choroba - jak z nią walczyć, by wygrać. O przyczynach raka szyjki i leczeniu w przystępny sposób opowiada ginekolog-onkolog. Do dyspozycji słuchaczek jest także psycholog, Anna Białobrzeska, która na co dzień pomaga chorym na nowotwory oraz ich bliskim. Zaś Ida Karpińska opowiada o sobie: o tym, jak żyła ze świadomością, że ma raka, i jak pokonała nowotwór. - Dbajcie o zdrowie, panie. Kobieta jest kobietą także od pasa w dół. I nie może się tego wstydzić - podkreśla Ida.

Oprócz porcji wiedzy, każda uczestniczka spotkania otrzymuje drobny upominek. Są to kosmetyki firmy Dermika, głównego patrona Akcji. A potem przy herbacie, kawie i przekąskach toczą się damskie rozmowy o zdrowiu i urodzie.

Zdobyłyśmy Pragę, ruszamy na Siedlce

TVP Szczecin. 11.10.2008 r. Program "To nie musi być Twoja historia" z udziałem Anny Niemiry, członikini "Kwiatu Kobiecości", która pokonała raka szyjki macicy / Fot. Kwiat KobiecościOd połowy września w ramach akcji „Kobiety dla Kobiet” odwiedziłyśmy Urzędy Dzielnicy Praga Północ, Praga Południe oraz Miasta Legionowa. W Kościanie spotkałyśmy się z gimnazjalistkami w ramach akcji „Młoda i Zdrowa”. Byłyśmy gośćmi Telewizji Szczecin oraz Panoramy TVP 2.

O znaczeniu badań cytologicznych prezes Ida Karpińska mówiła także 22 września podczas konferencji prasowej Dermiki w warszawskiej Willi Foksal.

A oto plan spotkań, które nadchodzą:

27 października – godzina 11, Urząd Dzielnicy Targówek
19 listopada – Urząd Dzielnicy Wawer. O godzinie 17 spotkanie w siedzibie Stowarzyszenia Amazonek w Domu Kultury przy ul. Działdowskiej 6
28 listopada – Urząd Dzielnicy Ursynów

W grudniu chcemy spotkać się z paniami w Urzędzie Miejskim w Siedlcach. Planujemy też tradycyjnie Akcję Święty Mikołaj na oddziałach ginekologii onkologicznej w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie.

Logo / Fot. Kwiat KobiecościPartnerami akcji „Kobiety dla Kobiet” są: Dermika; Władze gmin, na terenie, których planujemy zorganizować cykliczne spotkania; GSK Gazeta Samo Zdrowie; NFZ; JWJ, Gazeta Wyborcza; TVP3; Głos Wielkopolski; portal TuTej.pl; portal Kobiety.pl, portal Babyshower, Wybierz Życie; Gazeta Zdrowie; Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland VITA; Radio Puls Regionu, Karpiński Media, portal Kobietą Być.

Dodatkowe informacje:

Ida Karpińska
Prezes i rzecznik prasowy Organizacji
e-mail: ida[at]kwiatkobiecosci.pl,
tel. kom. 607 833 788

www.kwiatkobiecości.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Ajgo, nowe pomysły na promocję profilaktyki są zawsze mile widziane. My potrzebujemy wolontariuszek i wolontariuszy. Więc jeśli kiedyś będziesz miała ochotę dołączyć, zapraszamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.10.2008 06:45

Źle to nazwałam - oczywiście "opłaca się" każde badanie i każde ma sens i każde ratuje życie. Chodziło mi tylko o to, że za taką organizacją jak Kwiat Kobiecości powinna stać historia, która nie budzi nawet cienia wątpliwości, czy warto się badać czy nie warto. A niestety - kobiety są różne, jednych to zmobilizuje, innych odstraszy a wszystkie powinno mobilizować...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ajgo, a jak Ty rozumiesz: "..przykłady takie, które jasno dowodzą - że profilaktyka naprawdę się opłaca"?

Bo są oczywiście przypadki, gdy wykrywane są zmiany w szyjce - ale nie rak. Tu możesz znaleźć historie różnych kobiet: http://www.kwiatkobiecosci.pl/m/4/nasze_historie/wasze_historie


Powiem szczerze, mnie zmobilizowała akurat historia Idy. Z całą "grozą sytuacji".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.10.2008 22:36

Słuszna akcja - popieram. Pani Ida założycielka Kwiatu kobiecości jako pierwsza osoba podzieliła się historią swojej choroby. Tym samym ten problem przestał być tematem tabu. Nie wiem, czy znam tę historię z wiarygodnych źródeł ale podobno Pani Ida regularnie wykonywała cytologię i mimo to choroba nie została wykryta we wczesnym stadium. Nie wiem jak to się ma do idei całej akcji. Z jednej strony przekonywanie kobiet, że cytologia "ratuje życie" z drugiej strony popularyzowanie w mediach historii choroby, która rozwinęła się mimo regularnych badań profilaktycznych...to jakoś nie gra razem. Nie chciałabym zostać źle zrozumiana ale z takimi sprawami naprawdę trzeba być bardzo ostrożnym. Pewne informacje dla dobra kobiet nie powinny być ujawniane. Bo wiele kobiet po przeczytaniu może pomyśleć : no tak - mimo wykonywanej regularnie cytologii i tak choroba może zostać wykryta kiedy już jest rozwinięta. To raczej zniechęca niż zachęca. To oczywiste, że takie przypadki też mają miejsce - a badania nie dają 100% pewności ale skoro stawiamy sobie za cel zmobilizowanie kobiet to badań to trzeba popularyzować historie i dawać przykłady takie, które jasno dowodzą - że profilaktyka naprawdę się opłaca (nawet jeśli miałaby być to jawna manipulacja). Nie przez zastraszanie i pisanie, że codziennie 5 Polek umiera. Te wręcz paraliżujące statystyki wcale nie skłaniają do badania się, a skoro już się zbadam to i tak przecież to nic pewnego, więc lepiej się nie badać. Czasami trzeba skłamać - dla dobra sprawy. Jeśli zamierzamy zrobić ogólnopolską kampanię nie można ujawniać takich historii w których wieloletnia profilaktyka nie sprawdziła się.Szczytna i piękna idea ale niestety nie do końca przemyślana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

O, dobrze zmoderowany tytuł. Dzięki ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.