Facebook Google+ Twitter

Kobiety Iranu - fotoesej

Krótki fotoesej obrazujący życie w muzułmańskim, teokratycznym Iranie. Zdjęcia wykonane na początku 2009 roku w kilku miastach środkowego i północnego Iranu.

1 z 18 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Dziewczyny przed bramą główną Meczetu Imama w Esfahanie.Fot. Piotr Bułas
Dziewczyny przed bramą główną Meczetu Imama w Esfahanie.
Fot. Piotr Bułas

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.05.2010 22:37

Fajna galeria :) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

|:)))) Drodzy państwo, w każdej religii łącznie z katolicyzmem (a może nawet na czele z katolicyzmem) miewamy do czynienia z przeróżnymi "odchyłkami od normy". Wbrew pozorom islamscy duchowni nie są kretynami i odniosłem wrażenie, ze silniej stoją na ziemi niż nasi księża. Możliwe jednak, że spotykałem tylko tych bardziej światłych, którzy mają świadomość, ze Ziemia jest okrągła i lata wokół Słońca. W społeczeństwie i w kulturze perskiej cały czas panuje jednak pogląd, że ciało kobiety jest obiektem wybitnie kuszącym do grzechu (czyżbym to rozumiał?) i należy dla społecznego dobra możliwie je osłaniać. Oczywiście cywilizacja idzie do przodu i wszechobecna amerykanizacja ludzkości jest w stanie zniszczyć wszystkie, najstarsze nawet tradycje i kultury. Jeszcze kilka lat temu kobiety nie mogły pokazać nadgarstków, a za odsłonięte kostki nóg policja surowo karała. Dzisiaj w najgorszym wypadku jakiś starszy pan zwróci w metrze uwagę, że: "chustka się pani z głowy zsunęła". Jeszcze pewnie dużo wody upłynie zanim w islamskich społeczeństwach zobaczymy koedukacyjne plaże bądź baseny, ale swoboda ubioru na ulicy wchodzi w to społeczeństwo wielkimi krokami. I nie zatrzymają tego żadne zakazy prawne ani pokrzykiwania nawiedzonych mułłów. Rozmawiałem z wieloma mułłami, a nawet zaprzyjaźniłem się z wielce świątobliwym hajim Abdulem Rezą z Qom. Wszyscy oni mają pełną świadomość zachodzących zmian oraz ich nieuchronności. Wręcz twierdzą, że to musi się zmienić i się zmieni. Uważają jednak - i to nie bez powodu - że społeczeństwo nie jest gotowe na kategoryczne zmiany. Szczególnie te narzucone odgórnie. Nie zapominajmy, że Iran (bo o nim tu mówimy) to nie tylko Teheran. Poza bardzo konserwatywnymi ośrodkami szyizmy takimi jak Qom są jeszcze niezmierzone pustynie pełne malutkich wiosek w których nie ma prądu, a o telewizorze ludzie sobie opowiadają legendy. Czyż nie pamiętamy jak nasze babki na wsiach nie wyobrażały sobie wyjścia z domu bez chusteczki na głowie? Do tej pory zresztą tak jest. A zatem nie demonizujmy islamu. On tez się zmienia podobnie jak wszystkie religie na świecie ulega modom i postępowi. Nie wiem czy to dobrze czy źle. Trochę mi szkoda starych, żelaznych zasad moralnych. Ale tak musi być. Znam autentyczną historię jak pewien przedwojenny oficer ułanów zmarł w bryczce z powodu pęknięcia pęcherza moczowego. Wstydził się powiedzieć towarzyszkom podróży że musi iść pod drzewko. To było zaledwie 80 lat temu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdzieś w necie ostatnio czytałam, że Iran jest państwem narażonym na trzesienia ziemi i niektórzy irańscy duchowni doszli do wniosku, że kobiety które odsłaniają ciało i zachowujące się wyzywająco, odpowiedzialne są za trzesienia ziemi. ;)
I pewnie dlatego kobiety irańskie nadal bedą tak skromnie ubrane.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Egzotyka i zycie na gorąco. Rzeczywiscie, obyczajwość absolutnie rózna, ale te kobiety chyba sa bezpieczniejsze na ulicy niż nasze dziewczeta - tak, jak pisze Autor zdjec: goły brzuch, posladki wyłażące z szortów ...sami wiemy jak to wygląda.
Bohaterki fotorelacji nie wyglądają na nieszczęsliwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy materiał.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne zdjęcia z egzotycznego kraju.Jakby w nieostrościach niektóre tworzą specyficzny klimat.
Czy pan jest reporterem jakiegoś poczytnego pisma?
Pytam z czystej ciekawości. Kadry do mnie mówią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesamowicie interesujący materiał /5/.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiele kobiet narzeka na los kobiet w Polsce .Cóż niech porównają swoje życie do życia pań z Iranu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niektóre fotografie są mz "za daleko".
Temat na pewno ciekawy. Patrząc na 2 ostatnie fotografie proponuję zrobić kolejny temat "dzieci Iranu".

Komentarz został ukrytyrozwiń

rzecz w tym, ze według nich to nasze życie jest straszne, pełne zepsucia i wyuzdania, przesiąknięte wszechobecną pornografią i prostytucją. Nie bronię Koranu ani go nie atakuję. Jednak wolałbym, żeby moja córka nie chodziła po ulicy z brzuchem na wierzchu i kolczykiem w pępku kręcąc zalotnie pośladkami w za krótkich szortach. Rozwiązanie, jak zwykle, leży gdzieś pośrodku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.