Facebook Google+ Twitter

Kobiety Islamu walczą o swoje prawa

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-22 19:03

Jak na kraj islamski, duże postępy robią działaczki na rzecz praw kobiet w Kuwejcie. Nie obyło się jednak bez wpływu kobiet Zachodu.

Kobiety z Kuwejtu w drodze po wodę. / Fot. Fot. A. NadzikowskiChociaż w kulturze muzułmańskiej uznaje się, że rolę kobiety w islamie określił Allach, nie ma religijnych podstaw do traktowania kobiet gorzej niż mężczyzn. Niestety w wielu krajach nadal nie mają one praw na równi z mężczyznami.

Zgodnie z wielowiekową tradycją od dzieciństwa przygotowuje się tam dziewczynki wyłącznie do rodzenia dzieci, zajmowania się domem i służenia mężczyźnie. Zastanawiającym jest fakt, że wielu kobietom islamu to odpowiada. Nauczone takiej postawy wobec życia nie podejmowały żadnych działań, by zmienić swoją sytuację. Paradoksem jest, że taki stan rzeczy bardziej przeszkadzał kobietom Zachodu niż Wschodu.
I to one w pewien sposób zainicjowały rewolucję kobiet, która być może przerwie trwającą wieki niesprawiedliwość. W niektórych krajach islam przeprowadził reformy koraniczne. Status kobiety znacznie się podniósł. Zabroniono dzieciobójstwa, zezwolono na udział kobiet w postępowaniu spadkowym, przydzielono im prawo do kształcenia i udziału w wyborach. Powoli zmienia się mentalność ludzi. Posłużę się kilkoma przykładami: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,4792646.html została premierem Pakistanu, Szirin Ebadi była jedną z pierwszych kobiet w Iranie na stanowisku sędziego. Cały świat poznał ją, gdy otrzymała pokojową Nagrodę Nobla za obronę praw człowieka, zwłaszcza kobiet i dzieci oraz za wkład w demokratyzację Iranu.

Dobrym przykładem jest też Kuwejt. Państwo, które najprawdopodobniej aspiruje, by stać się kolebką rewolucji kobiet islamu. Kuwejt jest malutkim państwem wciśniętym między Irak i Arabię Saudyjską. Do 1961 r. był kolonią brytyjską, obecnie jest niepodległym państwem. Jak na kraj islamski, duże postępy robią tam działaczki na rzecz praw kobiet. W 2005 roku przyznano kobietom czynne i bierne prawo wyborcze. W parlamencie emiratu zasiądą cztery kobiety. Na tym jednak nie poprzestano. Kuwejt zakwefione kobiety na ulicach miasta. / Fot. Fot. A. NadzikowskiMilowym krokiem było orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że kobiety nie potrzebują zgody męża, by otrzymać paszport i wyjechać z kraju. Coraz głośniej działaczki na rzecz praw kobiet mówią o prawie przekazywania obywatelstwa swoim dzieciom. Może to być krok ku kolejnym uprawnieniom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Shirin Ebadi, o której mowa w artykule jest nieustannie nękana przez irańskie władze, a organizacja którą założyła została zamknięta (zajmowała się prawami człowieka oraz obroną osób bezprawnie więzionych, czy torturowanych), przywódcy stowarzyszenia trafili do więzienia. Cały świat poznał ją i chwalił po tym, jak otrzymała Nagrodę Nobla. Cały świat z wyjątkiem Iranu. Nie raz grożono jej śmiercią. W tym aspekcie trudno mówić więc o "ogólnej poprawie". Aczkolwiek faktem jest, że "coś" się dzieje. Książka Ebadi to w tym względzie naprawdę pouczająca lektura. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.