Facebook Google+ Twitter

Kobiety muszą poszukiwać dróg dojścia – rozmowa z Krzysią Górniak

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-07-29 19:53

Krzysia Górniak to według magazynu JAZZ Forum (7-8/2006 str. 27) „najciekawsza gitarowa jazzwoman w Polsce”. Absolwentka prestiżowego Uniwersytetu Muzycznego i Sztuki Dramatycznej w Grazu(Austria)opowiada o mężczyznach, muzyce i filozofii.

Krzysia Górniak. / Fot. zdjęcie udostepnione przez menagera Krzysi Górniak dla www.wici.infoGeorge Steiner [ur. 1929 roku, profesor w Genewie i Cambridge – przyp. red.], pewnie znany Pani filozof, powiedział kiedyś tak: „Muzyka to sztuka najbardziej metafizyczna, najbardziej zbliżająca do Boga. Kobiety nie potrafią tworzyć muzyki, bo ich umysł jest realistyczny, jest od razu dojrzały, tymczasem tworzenie muzyki wymaga czegoś z dziecka, z jego niedojrzałości, naiwności”. Nie wiem, co Pani tu robi…

Przywołane przez Panią stwierdzenie jest męskie i jednostronne. Uważam, że mężczyźni mieli wielkie kompleksy wobec kobiet... Jednak nie wydaje mi się, żeby jakaś płeć w ogóle miała dominującą rolę – one się uzupełniają.

Ale proszę szczerze… Jest Pani racjonalistką?

Często ulegam wrażeniu, że jestem radiem, które przepuszcza przez siebie energię, biegnącą z góry, z kosmosu, a następnie oddaję ją publiczności za pomocą instrumentu. Mając takie odczucie, trudno mi być racjonalistką sensu stricte.

Chce mi Pani powiedzieć, że w stwierdzeniu Steinera nie ma najmniejszej prawdy i nigdy nie wpadła Pani w kompleksy przez żadnego mężczyznę?

Dziesięć, dwadzieścia lat temu, kiedy zaczynałam grę na gitarze, owszem, bo chłopakom to przeszkadzało. Jednak z wiekiem mężczyźni dorastają i dostają głębi. Wtedy wspaniale się z nimi współpracuje. Prawda jest taka, że ciągle jest niewiele kobiet w jazzie, które grają na takim poziomie, żeby można było z nimi współpracować. Przynajmniej w Polsce… Zresztą w Europie też jest ich niewiele.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy wywiad, polecam melomanom i tym, którzy chcą przeprowadzać wywiady dla mediów. /5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.