Facebook Google+ Twitter

Kobiety na 'zielonej wyspie' - czy na pewno? Refleksje nt. książki

Według oficjalnych danych, Polska jest krajem, który dość dobrze poradził sobie z kryzysem gospodarczym. Jak jednak wygląda życie, zwłaszcza to zawodowe, z perspektywy współczesnych kobiet? Czy naprawdę żyjemy na "zielonej wyspie"?

"Kobiety na 'zielonej wyspie'. Kryzys z Polsce z perspektywy gender" - okładka / Fot. mat. promocyjne wydawcyKsiążka "Kobiety na 'zielonej wyspie'. Kryzys z Polsce z perspektywy gender" to zbiór tekstów poświęconych zagadnieniom związanym z sytuacją współczesnych polskich kobiet, głównie w kontekście zawodowym. Kolejne teksty ukazują temat pod nieco innym kątem, zawsze jednak w oparciu o fakty, dane statystyczne, wreszcie relacje samych zainteresowanych.

Czytaj też: Czy ja mam gender?

Obraz wyłaniający się ze zbioru nie jest pozytywny: kobiety okazują się być ciągle grupą poszkodowaną zawodowo, borykającą się z problemem niższych niż w przypadku mężczyzn pensji, utrudnionego dostępu do stałych umów o pracę, wreszcie - mającą w perspektywie wizję emerytury na znacznie gorszych warunkach niż ich mężowie, partnerzy, przyjaciele.

Jednym z istotnych problemów podnoszonych przez książkę jest temat emerytur. O ile życie przeciętnego polskiego emeryta dalekie jest od sielanki (głównie z przyczyn finansowych i - powiązanych z nimi - zdrowotnych), o tyle egzystencja kobiet po 60. roku życia w Polsce jawi się w kolorach bardziej niż smętnych. Kobiety pracują krócej niż mężczyźni, dodatkowo dotyczą ich kwestie urlopów macierzyńskich i wychowawczych, poza tym żyją dłużej niż mężczyźni. Wszystko to, w połączeniu z faktem, że z punktu widzenia pracodawcy często są mniej atrakcyjnym pracownikiem sprawia, że ich emerytury bywają drastycznie niskie.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy


Czy kobiety w Polsce oszczędzają na emeryturę? Z raportu wynika, że te, które mogą sobie na to pozwolić, odkładają regularnie niewielkie kwoty na IKE bądź konta oszczędnościowe. Wśród przytoczonych opinii panuje jednak ton realizmu: panie zdają sobie sprawę, że ich emerytura nie będzie błogim odpoczynkiem po życiu spędzonym w pracy, ale walką o kolejny dzień życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.