Facebook Google+ Twitter

Kobiety, nie dajcie się nowotworowi!

W Polsce, w porównaniu do innych krajów europejskich, zbyt duża ilość kobiet umiera na raka szyjki macicy i raka piersi. Dlaczego? Odpowiedź jest banalna: Polki - z różnych powodów - odwlekają wizytę u ginekologa.

 / Fot. W24Polki, ruszcie swoje pupy… i jazda do ginekologa! / Fot. Halina Krüsch CzopowikStatystyki medyczne w Polsce niemalże "krzyczą" o liczbie zachorowań i umieralności kobiet na raka piersi i raka szyjki macicy. Ale ten "krzyk" - najwyraźniej nie do wszystkich kobiet dociera. I to jest najbardziej przerażające. Bo jeśli się słyszy, że na raka szyjki macicy co roku w Polsce zapada ok. 4,5 tys. kobiet, a z tego 2,5 tys. umiera (na raka piersi zapada ok. 11 tys. kobiet, z czego umiera ponad 4 tys.), a Polki mimo to zwlekają z badaniami ginekologicznymi, to słowo „przerażające” przesadne nie jest. Jest natomiast adekwatne do tego stanu rzeczy w Polsce.

Rak szyjki macicy wśród Polek jest najczęstszym nowotworem narządu rodnego. A przecież tak łatwo go wykryć poprzez proste badania cytologiczne. Są to badania zupełnie bezbolesne i polegają na pobraniu komórki nabłonka pokrywającego szyjkę macicy. W wielu zachodnich krajach, gdzie kobiety systematycznie poddają się temu badaniu, udało się niemalże całkowicie wyeliminować umieralność na tego typu raka, w innych o wiele zmniejszyć. W Polsce zaś, jak podają statystyki, na raka szyjki macicy codziennie umiera aż 5 Polek. Zatrważające, prawda? Tyle kobiet umiera tylko dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza. W zaawansowanym stadium choroby nowotworowej nie udaje się już ich uratować.

Jeszcze bardziej zatrważająco wygląda sytuacja z zachorowalnością i śmiertelnością na raka piersi wśród Polek. Z powodu tego raka codziennie umiera 13 kobiet. I pomyśleć tylko, ile z nich mogłoby uniknąć śmierci, gdy regularnie zgłaszały się na badania kontrolne piersi. Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi 1/5 wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Co gorsza, wg statystyk medycznych liczba nowych zachorowań na tego raka ciągle rośnie. Około połowa kobiet z rakiem piersi umiera, i to najczęściej są to kobiety w pełni sił, które mogłyby mieć przed sobą jeszcze wiele lat życia.

Choć edukacja zdrowotna społeczeństwa w Polsce jest na coraz to wyższym poziomie, umieralność wśród kobiet niestety z roku na rok wzrasta. Dlaczego tak się dzieje? Pewnie dlatego, że Polki z różnych powodów ciągle zbyt rzadko badają się ginekologicznie. Dla nich ważniejsza jest rodzina, prace domowe, kariera zawodowa, a zdrowie gdzieś tam na końcu. Na dbanie o zdrowie szkoda im czasu. Nie myślą, nie chcą wiedzieć, że nie robiąc badań ginekologicznych, wiele tracą. Innym czynnikiem hamującym niektóre kobiety przed wizytą u ginekologa jest lęk przed chorobą nowotworową i kojarzenie jej tylko z jednym: z „wyrokiem śmierci”. Z drugiej zaś strony jest także duży odsetek kobiet, które mają zbyt niską wiedzę na temat profilaktyki i możliwości skutecznego leczenia raka. Są też niestety i takie kobiety, które po prostu całkowicie lekceważą swoje zdrowie i nie mają dobrych nawyków zdrowotnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Z. Bielecki Dzisiaj 07:09
Mirosławie, to z pewnością wina Bartoszewskiego!!! :D
===================================
to jest wina niedouków kreujących sie na autorytety i wychowujacych nastepne pokolenia niedoukow. Bartoszewski jest zywym pomnikiem ludzi zarzadzajacyvch Polska. Jestem radiologiem z uprawnieniami do diagnostyki i terapii promiennej. Gdy w latach 2000-2002 (wtedy w Niemczech bylo tylko 88 takich specjalistow) chcialem wrocic do Polski, myslac, ze komuna sie skonczyla i zalozyc klinike diagnostyczna z prawdziwego zdarzenia, zeby wykrawac nowotwory sutka w stadiom wielkosci 5 milimetrow, tacy jak Bartoszewski & CO nie chcieli mi wydac pozwolenia na wykonywanie zawodu lekarza, pomimo tego, ze skonczylem łódzka AM. Dopiero jak Polska weszla do Unii staralem sie o pozwolenie na wykonywanie zawodu lekarza nie jako Polak emigrant, lecz jako lekarz unijny. Jestem pierwszym lekarzem zagranicznym, ktory dopiero po latach starania otrzymal w Polsce prawo wykonywania zawodu lekarza.

Postkomuchy robili i robia co tylko mozny, zeby zaszkodzic Polakom. zeby jak najwiecej ludzi wyemigrowalo, zeby wyludnic Polske. Komorowski, Jaruzelski, Bartoszewski, Kiszczak, to przeciez elity tego samego pokroju.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Z. Bielecki
  • Z. Bielecki
  • 16.01.2012 07:09

Mirosławie, to z pewnością wina Bartoszewskiego!!! :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Marta Jenner

/nb. sądzę, że refundacja tych badań jest mniej kosztowna niż refundacja leczenia nowotworu w zaawansowanym stadium/

Tylko przy założeniu, że jest swobodny dostęp do leczenia w dowolnej chwili.
A tak nie jest.
Zaawansowanie nowotworu nie zwalnia z oczekiwania na termin wizyty.
A za profilaktykę trzeba zapłacić...

Ciekawe, czy ktoś dysponuje rzetelnymi danymi, bo może się okazać, że wydatki w zaawansowanym stadium raka nie są takie wielkie. Owszem są duże, ale tylko w przypadku tych, którym udało się doczekać wizyt...

P.S. Nic nie sugeruję, tak sobie tylko piszę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie chce mi sie pisac, bo to i tak nic nie da - mentalnosc kobiet jest niezbadana. O tym przeciez traktuje artykul. W Niemczech istnieje dodatkowo mozliwosc leczenia nowotworów u znachora. --> link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na razie najważniejszy jest powszechny dostęp do badań profilaktycznych (nb. sądzę, że refundacja tych badań jest mniej kosztowna niż refundacja leczenia nowotworu w zaawansowanym stadium) i szybkie podejmowanie leczenia po zdiagnozowaniu zmian. Jeśli zabraknie pierwszego lub drugiego, to polskie kobiety nadal będą umierać.
I jeszcze jedno - ze względu na wyjątkowo intymny charakter badania ginekologicznego, musi się ono odbywać w odpowiednich warunkach, nie tylko wtedy, gdy pacjentka płaci za wizytę w prywatnym gabinecie. (Miałam okazję oglądać gabinet działający w dawnym ośrodku zdrowia, do którego wchodziło się wprost z poczekalni, a fotel nie był osłonięty nawet parawanem. )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat aktualny nie tylko w Polsce, lecz na całym świecie. Trwa wielka dyskusja na temat szczepionek zapobiegającymi rakowi szyjki macicy, które wcale nie są środkiem zapobiegawczym, wręcz odwrotnie wywołują chorobę. Wymyślił szczepionki przemysł farmaceutyczny i on zarabia na tym pieniądze. A oto strona poświęcona ofiarom szczepionek: http://sanevax.org/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Marto, dziękuję za link! To rzeczywiście bardzo smutna historia. Aż wierzyć się nie chce, że tak może być... że kobiety z taką chorobą muszą czekać w jakimś tam kolejkach. Taki stan rzeczy jest przerażający jeszcze bardziej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
dugi
  • dugi
  • 15.01.2012 19:47

Może jakieś szczepionki? Słyszałem, że przeciwko rakowi szyjki macicy firmy farmaceutyczne chcą szczepić... chłopców. Ale co to za nowe cud- szczepionki!!! Ciekawi mnie wasze zdanie, was doktóróf, wszak profilaktyka to też szczepienia. Niechcący przeczytałem dzisiaj w kilku miejscach, że cena ludzkiego życia dla takiego Glaxo to tylko 6,5 tyś. usdolców, oczywiście, że to tylko w kontekście pneumokoków, ale i o Cervarix ( też Glaxo) było kiedyś głośno. Na marginesie, niechorowanie nie leży w interesie służby zdrowia a już na pewno producentów piguł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Halino, konieczność profilaktyki jest bezdyskusyjna. Niestety, w Polsce nie zawsze los jest w rękach kobiety i stąd wspomniane przez Panią przekonanie, że "rak to wyrok śmierci". W przypadku kobiet niezamożnych bywa ono uzasadnione. Proszę przeczytać historię tych dwóch kobiet:
http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/gra-o-zycie
Żadna z nich nie zaniedbywała profilaktyki.
Jedna uciekła kostusze, bo zoperowano ją "już" trzy miesiące po wykryciu guzka. Druga przegrała walkę, bo cztery miesiące czekała na przyjęcie w poradni chorób sutka - na zdiagnozowanie choroby. Nb. kolejne dwa i pół miesiąca kazano jej czekać na operację, wykonano ją wcześniej tylko dlatego, że zapłaciła za to z własnej kieszeni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.