Facebook Google+ Twitter

Kobiety przeciwko narkofobii - debata na Uniwersytecie Warszawskim

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-09 17:42

Na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się spotkanie pt. „Kobiety przeciwko narkofobii”. Kobiece uzależnienie od narkotyków i problemy z tym związane to nadal w Polsce temat tabu - podkreślają organizatorzy.

W spotkaniu wezmą udział min.: Agnieszka Sieniawska, prawniczka Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych, Marta Gaszyńska, Przewodnicząca Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej (wcześniej uzależniona przez prawie 20 lat od polskiej heroiny), Pani M. (matka 20-latka skazanego za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków), Ewa Woydyłło, terapeutka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Tomek Lipiński, wokalista zespołu TILT, dziennikarz Radia Roxy.

- Dlaczego kobieta i narkotyki? - tłumaczy Marta Gaszyńska z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej - Dlatego, że choć kobiety stanowią co najwyżej 1/3 wszystkich uzależnionych od narkotyków, to one są zarazem najwrażliwszym odbiorcą bodźców związanych z problemami narkotykowymi.

Kobieta i jej uzależniony syn czy mąż to najczęstszy widok w poczekalniach placówek oferujących pomoc terapeutyczną - dodaje.

O samym uzależnieniu kobiet mówi się niewiele. To jeden z tematów tabu. Co więcej, nie wiele można znaleźć zorientowanych na kobiety ofert leczniczych. Polskie ośrodki leczenia narkomanów mają bowiem formułę całkowicie zmaskulinizowaną, garnizonową, często bardzo brutalną. Brakuje w nich także miejsc dla matek z dziećmi.

- Jest wiele powodów, dla których temat spotkania powinien zaistnieć w debacie publicznej. Po pierwsze, narkofobia rozumiana jest tu, nie tylko jako lęk przed narkotykami, ale lęk przed wszelką racjonalną o nich debatą. To, co odróżnia polską wersję narkofobii od innych krajów, to niechęć do dyskusji o niej, powszechna pośród ekspertów od uzależnień. - mówi jeden z organizatorów spotkania, Jacek Charmast ze Stowarzyszenia Jump 93.

Według prestiżowego pisma medycznego Lancet, jako najgroźniejsze narkotyki są wymienione, alkohol i nikotyna. Prawo powinno zatem odnieść się do tych dwóch substancji bardziej pryncypialnie albo mniej represyjnie działać wobec pozostałych.

Spotkanie na UW organizują Polska Sieć Polityki Narkotykowej, Stowarzyszenie Jump 93, Biuro Rzecznika Praw Osób Uzależnionych i Fundacja Inspiratornia. Debata ma charakter otwarty - odbędzie się 17 lutego, w Pałacu Tyszkiewiczów - Potockich na UW, o godzinie 14:00

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.