Facebook Google+ Twitter

Kobiety sukcesu w Ameryce

W ostatnich dniach aż dwa ważne stanowiska w USA - sędziego Sądu Najwyższego oraz szefa agencji wywiadu - objęły kobiety. Mówi się, że jest to kontynuacja przełamywania barier przez płeć piękną w sferze zawodowej.

Kobieta w Ameryce, http://www.dreamstime.com/women-silhouette-on-american-flag-image8791383 / Fot. KobetsPo porażce Hilary Clinton w prawyborach prezydenckich w 2008 roku (mimo, iż została później Sekretarzem Stanu administracji Baracka Obamy), powróciło przekonanie, że kobiety nie są stworzone do piastowania wysokich stanowisk w państwie.

Wszystko wskazuje jednak na to, że tak nie jest. Wręcz przeciwnie, przedstawicielki płci pięknej w Ameryce wspinają się coraz wyżej po szczeblach kariery. Okazuje się bowiem, że dyplomacja amerykańska, sądy, wojsko oraz wywiad ulegają coraz większej feminizacji.

Kobieta szefem agencji wywiadu


Przykładem może być Letitia A. Long, która w poniedziałek objęła kierownictwo jednej z agencji wywiadowczych. Jest to wydarzenie bezprecedensowe w historii Stanów Zjednoczonych. Jako dyrektor Krajowej Agencji Wywiadu Geoprzestrzennego (National Geospatial - Intelligence Agency - NGA) Long będzie kierowała personelem liczącym wiele tysięcy osób i dysponowała budżetem kilku milionów dolarów.

Agencja zajmuje się zbieraniem i analizowaniem zdjęć satelitarnych, tworząc trójwymiaroweNational Geospatial-Intelligence Agency logo / Fot. US Government, interaktywne mapy wielu miejsc na ziemi, m.in. Afganistanu, Iraku, Iranu, Korei Płn. Mają one zastosowanie przede wszystkim w wojsku, ale są przydatne także np. w sytuacji katastrofy ekologicznej (wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej). Jest to jedna z 16 agencji wywiadowczych w USA działających w różnych resortach, głównie w Pentagonie.

Letitia A. Long przepracowała 32 lata w rządzie, z czego ponad 20 w agencjach wywiadu. Była wicedyrektorem Wywiadu Marynarki Wojennej, zastępcą podsekretarza obrony ds. wywiadu w Pentagonie, a ostatnio zastępcą szefa Agencji Wywiadu Wojskowego (DIA).

"Wybór Tish Long na szefa NGA to właściwe posunięcie. Szczególnie w czasach wielkich zmian i transformacji, jakie nas zastały" - powiedział Sekretarz Obrony Robert Gates, o czym informuje "Daily News".

Kobiety stanowią 38 proc. pracowników wszystkich agencji wywiadu. W ostatnich latach coraz częściej zajmują w nich kierownicze stanowiska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

jestem moze trochę dziwna,ale naprawde uwazam,ze miejsce kobiety nie jest w Rządzie..znaczy,polityka to bardzo brutalna sprawa a kobieta powinna wedlug mnie siedziec w domu..albo zajmowac się blahostkami,nie wchodzic w bagno politycznych rozgrywek..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że powoływanie kobiet na różne, liczące się stanowiska, bardziej związane jest z chęcią poprawienia sobie wizerunku przez rządzących mężczyzn. Podobna sytuacja miała miejsce w PiSie przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi, kiedy z billboardów spoglądały na nas "aniołki Kaczyńskiego".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.08.2010 15:22

Ciekawie piszesz i masz bogatą osobowość czyli podobasz się autorowi (http://syneloi.wordpressy.pl/) tego tekstu, który poszukuje kobiety pragnącej osiągnąć sukces i zostać królową Kingdom of Syneloi; co Ty na to?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.