Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8160 miejsce

„Kobiety w życiu Henryka Sienkiewicza”. Wystawa w Oblęgorku do 3 czerwca

W Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku do 3 czerwca br. oglądać można wystawę, poświęconą sylwetkom ośmiu kobiet, związanych z losem pisarza.

Wystawa "Kobiety w życiu Henryka Sienkiewicza" w Oblęgorku / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Twórca wielu postaci kobiecych, które otrzymywały wybrane cechy osób mu znanych, utkał materię swych dzieł z wielu złotych myśli, poświęconych ich naturom i relacjom z nimi. W epoce, w której obyczajowość dość mocno oddzielała świat mężczyzn od świata kobiet, Henryk Sienkiewicz stwierdzał: „Kobiety są to indywidua jak wszyscy ludzie i pojęcie ogólne: kobieta, nic nie objaśnia”. Autor „Rodziny Połanieckich” cenił w nich przede wszystkim wrażliwość serca, zdolność do miłości: „Kobieta piękna warta jest zawsze tyle złota, ile waży, ale kobieta, która przytem kocha, nie ma wprost ceny”.

Życie prywatne pisarzy często łączy się z ich twórczością. Nie jest to Suknia z pracowni Anny Moryto „Stroje pasją” / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska jedyny powód, dla którego wzbudza ciekawość. Bywa, że staje się obiektem zainteresowania z przyczyn niskich, niemniej warto, spuszczając zasłonę milczenia na takie zjawiska, wejrzeć w świat bliskich pisarzowi osób, by poznać w gruncie rzeczy niezwykłych ludzi – „silne indywidualności”, jak określiła ludzi bliskich pisarzowi jego wnuczka, Maria Korniłowicz. Świat ten często niknie w cieniu z powodu blasku sławy, jaka otacza twórcę. Stefan Chwin upominał się kilka lat temu na łamach „Gazety Wyborczej” o to, by mówiąc o wielkich pisarzach nie zapominać o ich żonach, którym często zawdzięczają swój sukces. W przypadku Sienkiewicza, jakkolwiek wiele lat upłynęło mu w kondycji wdowca, rolę istotną odegrały dwie jego żony: przedwcześnie zmarła na gruźlicę matka jego dzieci, Maria z Szetkiewiczów oraz towarzyszka ostatnich lat życia, Maria z Babskich. Wydobywając z cienia bliskie sercu pisarza osoby, mamy możność bliższego poznania jego samego, a więc świat uczuć i myśli, który powołał do istnienia jego dzieła.

Aktualna wystawa czasowa w Oblęgorku prezentuje wybrane sylwetki wyjątkowych kobiet, których los splatał się z życiem pisarza. Część z nich znana jest z wielokrotnie wznawianej książki Barbary Wachowicz „Marie jego życia” – są to: Maria Keller, Maria Szetkiewicz, Maria Wołodkowicz, Maria Radziejewska, Maria Babska. W szeregu bliskich postaci znalazła się także matka, Stefania z Cieciszowskich, której sylwetka została niedawno zarysowana w książce Zbigniewa Miszczaka o macierzystej rodzinie twórcy „W familiarnym kręgu Henryka Sienkiewicza”. Bohaterką wystawy jest także córka pisarza, Jadwiga, która była tłumaczką literatury angielskiej i francuskiej, m. in. Romaina Rollanda, Josepha Conrada, Oskara Wilde’a. Nie zabrakło wśród postaci bliskich kobiet najsławniejszej, będącej muzą wielu artystów polskich, amerykańskich, angielskich, francuskich, włoskich, Heleny Modrzejewskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.