Facebook Google+ Twitter

Kobiety wchodzą do gry... w rugby!

Są na świecie sporty uważane za typowo męskie. Bo wymagają dużej siły, sprawności fizycznej i zwykle są bardzo kontuzyjne. Za jedną z takich gier uważane jest rugby.

Mecz kobiecego rugby / Fot. Wikimedia CommonsZacznijmy od początku, czyli trochę historii gry. Skąd wzięła się jej nazwa? - Od małego miasteczka w Anglii, w pobliżu Birmingham, gdzie 185 lat temu miał miejsce pewien incydent. Podczas jednego z meczów piłki nożnej, bardzo długo utrzymywał się bezbramkowy remis. Jeden z gimnazjalistów grających spotkanie złapał piłkę, włożył pod pachę i pobiegł z nią prosto do bramki przeciwnika. Oczywiście akcja przeprowadzona przez chłopca nie została uznana, ale ten dzień, 7 kwietnia 1823 r. uznaje się za początek nowej dyscypliny drużynowej. A młodzieniec, który był jej prekursorem, został upamiętniony tablicą w miasteczku Rugby.

Trudne początki


I tak było od początku – ten sport stał się domeną mężczyzn. A raczej chłopców, bo na początku uprawiali go uczniowie angielskich gimnazjów. Do gry służył im owalny, zwierzęcy pęcherz wypełniony trawą. I, mimo iż wiele się od tamtych czasów zmieniło, to nie owalny kształt piłki (i produkująca je od tamtych czasów, aż po dziś dzień, firma Williama Gilberta). Zasady rugby ujednolicono w 1846 r. i od tamtego czasu dyscyplina zaczęła się dynamicznie rozwijać. Zaczęto modernizować przepisy, stroje zawodników, sprzęt. Powstawało coraz więcej drużyn. W 1900 r. dyscyplina trafiła na olimpiadę, a dwadzieścia jeden lat później do Polski. Gościła u nas przez osiem lat... Po czym dyscyplinę wycofano, bo nie zyskała na popularności. Ponownie wprowadzona została przez Główny Komitet Kultury Fizycznej w 1955 r. Trzy lata po tym wydarzeniu, 28 sierpnia, reprezentacja Polski w rugby rozegrała pierwszy mecz, pokonując NRD 9:8.

Kobiety wchodzą do gry


Jednak wciąż był to wyłącznie męski sport, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Panie wzięły sprawy w swoje ręce. Oficjalny udział kobiet w rugby ma miejsce w 1982 r., kiedy to powstaje Kobieca Międzynarodowa Unia Rugby (mimo iż nieoficjalna historia sięga ponad 90 lat wstecz). Pierwszy kobiecy Puchar Świata miał miejsce w Stanach Zjednoczonych w 1991 r. i od tamtej pory rozgrywany jest co cztery lata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Rugby nigdy nie będzie w Polsce bardziej popularne od piłeczki. Houk!

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Duży wkład pracy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.