Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10119 miejsce

Kobiety z Kabulu – niezwykła opowieść o pełnych pasji kobietach

Jeśli jesteś kobietą i możesz rano wstać, ubrać się wedle własnego upodobania i pójść do pracy, to znaczy, że spotkało cię jedno z największych dobrodziejstw świata – jesteś wolna. Kobiety z Kabulu mogą ci tylko pozazdrościć.

Okładka książki. / Fot. www.proszynski.plGayle Tzemach Lemmon nie sądziła, że w kraju znajdującym się pod okrutnymi rządami Talibów spotka kobiety tak silne, by stawić czoła wszechobecnemu terrorowi. O Kamili (z arabskiego doskonała, choć, oczywiście, Afganistan krajem arabskim nie jest) i jej siostrach od jakiegoś czasu szeptano, że w swoim domu urządzają nielegalny zakład krawiecki, do którego potajemnie, by uniknąć wzroku wszechobecnych Talibów, schodzą się kobiety z sąsiedztwa. Dziennikarka nie spodziewała się, że w społeczności przetrzebionej licznymi prześladowaniami i krwawymi egzekucjami znajdzie się ktoś tak silny jak Kamila.

Wykształcona, znająca zachodnie standardy młoda kobieta niełatwo znalazła dla siebie miejsce w nowej rzeczywistości. Zakładając w domu firmę, zatrudniając kobiety, prowadząc szkołę udowodniła, że odwaga i upór wzbudzają respekt i są ważnymi elementami budowania własnego, komfortowego mikrokosmosu. Szczególnie w sytuacji, gdy mężczyźni albo zginęli w walkach, albo zostali zmuszeni do emigracji ze względu na sprzeciw wobec hord nadciągających Talibów. W
zachowaniu Kamili nie należy doszukiwać się śladów brawury czy nieodpowiedzialnego narażania się. Ta kobieta zdecydowała, że w walce o przetrwanie w finałowym rozdaniu to ona zgarnie całą pulę.

„Kobiety z Kabulu” to poruszająca opowieść o walce z góry skazanej na przegraną, ale jednocześnie tak heroicznej, że paradoksalnie musi zakończyć się zwycięstwem. W społeczeństwie, w którym kobiecie „dla jej własnego dobra” narzuca się zmianę tożsamości, te kobiety, które przeciwstawiają się reżimowi, wyrastają na bohaterki lokalnej społeczności. Kamila i jej siostry to przykład kobiet, które nakaz noszenia zasłony traktują tylko jako utrudnienie, ale nie uniemożliwienie samorozwoju i prężnego działania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.