Facebook Google+ Twitter

Kobiety zdobywają Sejm

90. rocznica uzyskania przez kobiety praw wyborczych przeszła do historii. Po raz pierwszy kobiety świętowały w gmachu Sejmu, a wraz z nimi Ludwik Dorn.

Wykład poprowadzony przez Małgorzatę Fuszare / Fot. Agata WalewiczHistoria w polskich szkołach pozbawiona jest kobiet-bohaterek. Pomija wkład kobiet w tworzenie niepodległego państwa. - Celebrowane na wszelkie sposoby 90-lecie odzyskania niepodległości po raz kolejny przemilcza znaczący wkład naszych prababek w ukonstytuowanie się nowoczesnego społeczeństwa w porozbiorowej Polsce - mówiła podczas konferencji 28 listopada 2008 roku Małgorzata Tkacz-Janik.

Historia naszych prababek

Małgorzata Tkacz-Janik zdobywa Sejm / Fot. Agata Walewicz- Trzymając broń w ręce nasze prababki, walczyły o Polskę, która równo będzie traktowała wszystkich swoich obywateli. Bez względu na płeć, pochodzenie, status społeczny. To kobiety otworzyły drogę do zrozumienia i zaakceptowania wszystkich reguł demokracji i nadały sens słowu - demokracja. - 90 lat temu historia polskich kobiet gwałtownie przyśpieszyła. Dzięki wieloletnim wysiłkom ruchu kobiecego we wszystkich zaborach, konsekwentnej postawie Aleksandry Piłsudskiej, drugiej żony Marszałka, w Dekrecie Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej z 28 listopada 1918 roku znalazł się jednoznaczny zapis: "Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat" - mówiła podczas wykładu "Od praw wyborczych do demokracji parytetowej" prof. Małgorzata Fuszara.

Wkład kobiet w tworzenie historii

Polski Sejm odrzucił obywatelki, gdy wykonały czarną robotę. W 1919 roku stanowiły one zaledwie 1,5 proc. deputowanych, w 1989 roku 13 proc. W następnych latach ta liczba malała. Dziś w Sejmie jest zaledwie 20 kobiet, natomiast 6 w Senacie. - To że taka funkcja jak pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn powstał zawdzięczamy jedynie organizacjom kobiecym oraz wymogom UE - wypowiadała się podczas konferencji Anna Popowicz, była pełnomocniczka.

Dziś kobiety w Polsce zaczynają coraz częściej walczyć o równy status. Zadają skandaliczne dla współczesności pytania o dobro, zło, sprawiedliwość i godność. - Są trzy wzory uzyskiwania przez kobiety równych praw wyborczych. Pierwsza - bardzo szybka, np: w krajach Skandynawskich, druga - wolna, gdzie bardzo długo musiano walczyć ze stereotypem, mężczyzny jako głowy rodziny. Wreszcie szybka droga, gdzie w połowie pojawił się znak STOP, to właśnie Polska - mówiła Izabela Jaruga-Nowacka.

Mieszkamy dziś w Europie bez granic, kobiety jeśli chcą być wysłuchane powinny się zjednoczyć.
- Na początek zacznijmy ze sobą rozmawiać, podtrzymujmy więzi. Stulecie Polek w Sejmie już za 10 lat - stwierdziła na zakończenie uroczystości uzyskania przez kobiety praw wyborczych Kazimiera Szczuka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.