Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25891 miejsce

Kobiety zdominowały Uniwersytet Warszawski! Zobacz statystyki

Maturzyści etap pisania i świętowania egzaminów oraz otrzymywania wyników mają już za sobą. Po tym niezmiennym od lat schemacie następuje czas, kiedy należy zdecydować o dalszej przyszłości. Co oferuje nowym absolwentom największy Uniwersytet w Warszawie?

 / Fot. Minimus/własność publicznaJak podaje oficjalna strona Uniwersytetu Warszawskiego liczba kandydatów, którzy zarejestrowali się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) na studia I stopnia, jednolite magisterskie, II stopnia oraz równoległe wynosi 35 587. Z tego prawie 2/3 to kobiety. Mężczyzn chętnych na studia, zapewne w większości werbuje Politechnika.

Oferta edukacyjna z roku na rok jest przez UW poszerzana. Obecnie figuruje na niej 120 kierunków, z limitem przyjęć przewidzianym na 30 187 miejsc (w ramach studiów I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich). Ta liczba sprawia imponujące wrażenie, ale miejsca finansowane przez państwo to nieco ponad 16 tys. Cała reszta obejmuje pulę miejsc na studiach niestacjonarnych, tudzież zaocznych lub wieczorowych, za które Uniwersytet każe sobie słono płacić.

Jak już wspomniałam, wachlarz kierunków rozszerza się coraz bardziej. Co nowego na UW pojawiło się w rekrutacji na rok 2012/ 2013? Maturzyści mogą ubiegać się o miejsca m.in. na kryminologii, andragogice i logistyce mediów. Z nowych specjalności ukazały się geografia społeczno-ekonomiczna stosowana, iberystyka z językiem portugalskim, komunikacja międzykulturowa oraz organizacja edukacji dorosłych. Studenci po obronie licencjatu mogą zostać przyjęci na specjalności: biofizyka i biochemia widzenia, biologia molekularna, monitoring i rekultywacja, a także biznes i polityka Indii. W ofercie na rok 2011/2012 pojawiła się też ciekawa opcja studiów wielokierunkowych dla szczególnie ambitnych humanistów. Triady, bo tak są potocznie nazywane, umożliwiają jednoczesne studiowanie przedmiotów z trzech różnych kierunków na pierwszym roku, np. pedagogikę, filozofię i socjologię.

Statystyki na ubiegły rok akademicki podają, że najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na Międzykierunkowych Studiach Ekonomiczno-Menadżerskich (31/78). Drugie miejsce zajęło dziennikarstwo ze specjalnością public relations (24/37), a trzecie i dalsze odpowiednio sinologia, japonistyka, filologia angielska, włoska i osławiona psychologia. W porównaniu do wcześniejszego roku, z trzeciego miejsca spadła filologia włoska. Poza tym, podium pozostaje bez zmian.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.