Facebook Google+ Twitter

Kobylański pozywa dziennikarzy i polityków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-27 18:13

Jan Kobylański podał do sądu dziewiętnastu polityków i dziennikarzy, którym zarzuca pomówienie. Pisze o tym serwis internetowy tvp.info.

Wśród oskarżonych przez prezesa Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych Ameryki Łacińskiej są między innymi redaktorzy naczelni „Gazety Wyborczej" i „Polityki" Adam Michnik i Jerzy Baczyński, wiceminister spraw zagranicznych Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w Urugwaju Jarosław Gugała oraz były naczelny „Rzeczpospolitej" Grzegorz Gauden.

Pełnomocnik polonijnego milionera z Urugwaju Andrzej Lew-Mirski poinformował TVP Info, że zebrano około dwóch tysięcy artykułów, audycji radiowych i telewizyjnych, w których zawarte są - jego zdaniem - nieprawdziwe informacje na temat Jana Kobylańskiego. Oskarżenie domaga się od każdej z pozwanych osób po sto tysięcy złotych na cele charytatywne - w sumie 1.9 mln złotych.

Oskarżeni chcą ustanowić wspólnego pełnomocnika. Zamierzają też na najbliższej rozprawie, która odbędzie się w styczniu, wystąpić do sądu o wezwanie na świadka samego Kobylańskiego.

Kilka lat temu „Gazeta Wyborcza" i „Rzeczpospolita" zarzuciły Janowi Kobylańskiemu, że podczas drugiej wojny światowej kolaborował z hitlerowcami. Związany z Radiem Maryja biznesmen zaprzecza.

Jednak po tych publikacjach Instytut Pamięci Narodowej wszczął postępowanie sprawdzające w sprawie domniemanego zadenuncjowania Niemcom żydowskiej rodziny w czasie wojny. Ostatecznie dowodów przeciwko Kobylańskiemu nie znaleziono.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.