Facebook Google+ Twitter

Kochać bogatych

Spróbuję zacząć Wielki Post religijnie, ale będzie też o biznesie. Zdarza mi się, że jestem oskarżany, że zbyt pozytywnie wypowiadam się o ludziach biznesu. W domyśle: ksiądz raczej powinien współczuć maluczkim!

Ja jednak myślę, że wielu ludzi współczuje maluczkim, a mało kto ludziom bogatym. W tym odkryciu zobaczyłem swoje powołanie. Niedawno usłyszałem takie zdanie od człowieka zamożnego, choć już wyciszonego życiowo: pieniądze mają straszną, niszczycielską moc. Rozumiem, co powiedział. Z pracy można wrócić do domu. Biznes zawsze zabiera się ze sobą. I inna opinia: teraz mam pieniądze, ale nie wiem, kto jest moim przyjacielem.

Ale jeśli prowadzenie biznesu byłoby łatwe, wszyscy by to z pewnością robili. Co więcej, sam Jezus zachęca do robienia biznesu. To może szokujące, ale piszę o tym, co każdy może przeczytać.

„Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości /Łk 16, 8/.”

Jezus chwali nieuczciwego rządcę. Chwali nie za nieuczciwość, ale za roztropność. Innymi słowy, rządca był osobą obrotną i skuteczną biznesowo. Według Jezusa synowie światłości tacy, niestety, nie są. Widocznie Jezus widział nieudolność biznesową osób, które go otaczały i miał potrzebę poszturchania ich.

Przypowieść o machlojkach nie jest poprawna politycznie i nie pasuje do reszty Ewangelii. Ale przeczytajmy ją do końca i wtedy dowiemy się, że synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości. Chodzi o relację z synami tego świata. Oni między sobą robią różne, również nieuczciwe biznesy. A synowie światłości powinni w relacjach z nimi być sprytniejsi. Mają zwyciężać niczym owce między wilkami,
choć nie wilczymi metodami. Można więc robić biznes na innych, dobrych zasadach.

Mam wrażenie, że w swojej działalności zwracam się do ludzi, których mało kto kocha, a wielu chce na nich zarobić. Z tym, że ja ich staram się tak kochać, aby oni zaczynali kochać biednych i maluczkich. Każdy mógł to zobaczyć, choćby w Szlachetnej Paczce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Pani Sławo czasami warto zastanowić się przed kliknięciem w klawiaturę. Szkoda tej inwestycji, którą Pani poczyniła. Robi jej Pani krecią robotę. Cóż Pani pieniądze, Pani biznes. Proszę poczytać wszystkie Pani wpisy. Rozumie Pani coś z nich? Bo ja wcale. Wewnętrzna szamotanina miła Pani z tego wynika.

Komentarz został ukrytyrozwiń
powiedzmy że anonim
  • powiedzmy że anonim
  • 16.03.2011 16:37

Należę do tych ludzi dla których Słowo Boże jest na pierwszym miejscu. Bardzo chętnie zająłbym w tej sprawie głos, zważywszy na to, że osobą która to tłumaczy jest KTOŚ, kto powinien Nauki i Przypowieści Zbawiciela dobrze znać. Artykuł który przeczytałem do pewnego miejsca, niemal sparaliżował mój umysł kiedy zobaczyłem ten wpis:
,,Jezus chwali nieuczciwego rządcę. Chwali nie za nieuczciwość, ale za roztropność.

Pan w ogóle nie zna tej przypowieści więc dalsze jakiekolwiek wypowiadanie się na ten temat uważam za zbyteczne, a Pańska wiara jak i to wszystko co Pan wykonuje, zostało ZWAŻONE. Gdyby jednak pańskie serce naprawdę zaczęło bić prawowitym rytmem, polecam poniższy artykuł do przeczytania i do zastanowienia się nad sobą.

http://www.eioba.pl/a/32ph/pan-jezus-pochwalil-nieuczciwego-zarzadce-jacku

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie tylko same pieniądze zmieniają człowieka ale sama myśl o nich. Ojj znam takich ludzi, oj znam...
Pozdrawiam serdecznie!:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 16.03.2011 11:39

Ksiądz Jacek już coś chyba napisał więcej, wydawało mi się, że nawet skomentowałem. Jednak nie ma publikacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe czemu p. Jacek WIOSNA Stryczek nie zabrał ani razu głosu w komentarzach... Mam nadzieje, że nie jest to autor jednego artykułu i jednak zostanie z nami na dłużej... a nawet zmierzy się z trudniejszymi tematami np. jak wygląda biznes w ramach KK (jest wokół tego wiele niejasności - choćby dot. gruntów i tzw. komisji majątkowej - które tylko czekających na poruszenie ich przez kogoś z wewnątrz i szersze omówienie)...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"I pomyśleć, że jestem tu gościem od wielkiego dzwonu".

Reklama i próba skaptowania autora/ów.
Niezwykle uduchowiony sposób kręcenia swoich lodów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie lada - poprawiam błąd

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sławo, zapraszasz do siebie pisząc "Niegodziwiość nas stąd wypędziła"
Przykro mi, ale niestety, dziś opublikowano u Ciebie nielada dopiero niegodziwość. Wiem, że to nie Twoja wina lecz możliwości publikowania samemu własnych tekstów. Autorzy niektórzy nie mając absolutnie żadnego samokrytycznego spojrzenia na swój "materiał" dopuszczają się tego co ośmielę się i nazwę chamstwem bez wulgarności.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kazimierz Kolebuk
  • Kazimierz Kolebuk
  • 15.03.2011 16:52

Nareszcie trafiłem na dobry tekst. Temat niezmiernie ważny. Tak, jak ważna sama moralność w biznesie.
Zawsze zastanawiałem się, dlaczego ludzie bogaci, którym wiedzie się w życiu, są uśmiechnięci i zadowoleni, a wokół nich pełne grono przyjaciół. Odpowiedź znalazłem studiując dzieła Briana Tracy. To chyba jedyna propagator działania na rzecz bogacenia się przy zachowaniu zasad dekalogu.
Mówią, że władza i pieniądze deprawują człowieka. Znam setki przykładów, które temu przeczą.
Po latach pracy na etacie prowadzę własny biznes. Staram się to robić wzorowo i zgodnie z wszelkimi normami. Jak do tej pory udaje mi się to. Bóg kocha wszystkich, a zatem bogatych również.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowny księże Jacku:). Corpus delicti jest widoczny. Żadnych zasad, żadnej pokory. Biznes się wali więc środki nie ważne. Proszę się więc nie dziwić mojemu komentarzowi. Nie musiałem daleko szukać. Wystarczyło poczekać kilka chwil:).Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.