Facebook Google+ Twitter

Kochaj… - łatwo Ci mówić

Płaszczyzna słów pomaga wyrażać emocje. Ale bywa złudna. Łatwo nam przychodzi wypowiadać słowa, tylko czy zawsze wiemy, co mówimy?

Dużo mówi się o miłości, pisze, powstają filmy, kompozycje muzyczne. Miłość uskrzydla twórców i samych zakochanych. Niesie ze sobą chwile szczęścia i rozczarowania. To ostatnie zwłaszcza wtedy, gdy nie jest taka, jak chcemy. A przecież do miłości trzeba dwojga.
 / Fot. Gazeta Olsztyńska

Miłość, która zmienia


Ten krótki tekst rozpocznę od bardzo interesującej analizy pewnego myśliciela. Maurice Nédoncelle, francuski filozof, w jednej z książek („Wartość miłości i przyjaźni”) pisze, że tylko miłość jest czynnikiem konstytuującym (czyli kształtującym, tworzącym) osobę, rozumianym jako wzajemne spotkanie „ja” i „ty”. Jedynie dzięki miłości i pod wpływem miłosnej relacji, którą jest „ja-ty” formuje się dojrzała osobowość. Pisze też, że miłość jest jedynym, godnym i właściwym odniesieniem osoby do osoby. Oczywiście to jedna z wielu interpretacji, jedna z licznych prób przybliżenia słowami tajemnicy miłości, która przecież od wieków nas zaskakuje. Dlaczego?

W ostatnim tekście pisałam o relacji między mężczyzną a kobietą. Dopiero w tej relacji (między przyjaciółmi lub też w związku dwojga osób) odkrywamy siebie na nowo. Dowiadujemy się wiele o swoim charakterze, podejściu do drugiego człowieka, o tym czego tak naprawdę oczekujemy od innych i od siebie. Mówi się, że miłość przemienia człowieka. Dobrze wiemy, jak wiele człowiek może zrobić z miłości i dla miłości. Stara się żyć lepiej, pozbywać się złych skłonności, chce, by ukochana osoba miała jak najlepiej, czuła się dobrze, bezpiecznie. Ludzie są w stanie przewartościować swoje życie dla kogoś (i dla siebie).

Wołacz – początek prośby


Wspominany już filozof, Maurice Nédoncelle, we wspaniałym studium ludzkiej prośby pisze o… wołaczu. I nie jest to wcale powtórka z gramatyki. Ta forma dobitnie podkreśla w języku fakt zwrócenia się poprzez wypowiedź ku drugiemu człowiekowi. Chodzi o podkreślenie bardzo istotnej roli prośby w życiu człowieka. A czy miłość nie jest prośbą? W miłości, ten który kocha prosi o miłość, o akceptację, wierność. Prośba (i miłość) nie jest rozkazem, nie jest też prostym oświadczeniem, informacją. Proszę kogoś o coś – zatem rezygnuję z przymusu.

Prosty przykład – „S.O.S” – ktoś prosi o ratunek, wzywa. Nic jednak z tego wezwania, jeśli będzie bez odpowiedzi. Nie mogę rozkazać, by ktoś rzucił mi się na pomoc (np. skoczył do wody), podobnie – nie mogę nakazać nikomu, by mnie kochał. Stąd każdy kto prosi o coś „narażony jest na tragedię nieobecności” (por. Nédoncelle, „Prośba i modlitwa”). Proszę o bliskość, wierność… ale wiem, że sercu i sumieniu ukochanej osoby nie mogę wydawać rozkazów! To ryzyko każdej prośby i każdej miłości.

Po ostatnim tekście o relacji osób, które zachodzi w każdym spotkaniu, a zwłaszcza w tym miłosnym (i nie mam tu namyśli wyłącznie kontaktu cielesnego), piszę o konieczności uświadomienia sobie: co i dlaczego mówimy. Jeśli wypowiedzi nie są do końca przemyślane, obie strony dialogu, także miłosnego, są narażone na nieprzewidywalne skutki słów: od rozczarowań po poważniejsze konflikty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

usunąłem spam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.06.2009 16:54

spamer spier..laj...

Komentarz został ukrytyrozwiń

i jeszcze mój plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

baaardzo łatwo-
marian czy ty mnie jeszcze kochasz????
NOOOOO

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle poruszające. Dziękuję Alicjo, bo Twoje teksty są kopią moich odczuć, a nie potrafiłabym ich tak dobrze opisać

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.02.2008 09:42

krótko, zwięźle i na temat. lubię takie podejście do tego tematu - bez zbędnego sentymentalizmu i wielosłowia.. w końcu miłość powinno wyrażać się w postawie i działaniu, a nie w mówieniu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Subtelne i piękne ujęcie oczekiwanych relacji między dwojgiem kochających się ludzi. +/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięknie i prawdziwie napisane (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

...bo w życiu chodzi o to, aby nie zawsze mówić, co się wie, ale aby zawsze wiedzieć, co się mówi;-)

Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.02.2008 15:01

(+) Czym sie przejawia inteligencja pisarska? Wedlug mnie - umiejetnoscia przekazania czytelnikowi zlozonych problemow w jasny i konkretny sposob. Czy wiemy co mowimy? Mam taka nadzieje. Jestem natomiast pewny, ze Ty wiesz, co piszesz. Wyrazy uznania...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.