Facebook Google+ Twitter

Kochająca matka ocaliła życie syna i własną nerkę

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-11-18 09:45

Piotrek Przygoński dziś będzie obchodził 18. urodziny. Przyjaciele zorganizowali dla niego przyjęcie, ale sza! On jeszcze o tym nie wie, to niespodzianka! Nie byłoby jednak Piotra, przyjęcia i niespodzianki, gdyby nie amerykańska Polonia.

fot. Słowo Polskie Gazeta WrocławskaKrystyna Przygońska i jej syn dopiero od kilku dni są w Polsce. Właśnie wrócili ze Stanów Zjednoczonych i na środku pokoju wciąż stoją nierozpakowane bagaże. Cieszą się, że znów są w Zgorzelcu i że wciąż mogą być razem. Zawdzięczają to amerykańskiej Polonii i lekarzom, którzy uratowali Piotrkowi życie.

Chłopiec urodził się z poważnym defektem. Choruje na postępującą skoliozę, która wyginała go wpół i deformowała ciało. Lekarze, żeby temu zapobiec, wstawili mu implant, a mały Piotruś od 9 roku życia musiał chodzić w gipsowym pancerzu. Jego klatka piersiowa stała się przez to zbyt mała dla rozwijających się narządów, które dodatkowo uciskał krzywy kręgosłup. Doszło do tego, że jedno płuco zupełnie nie pracowało, a drugie było wydolne tylko w 30 proc. Zrozpaczona matka szukała dla syna pomocy, ale lekarze w Polsce bezradnie rozkładali ręce. Szansą była operacja w USA. Żeby uzbierać pieniądze, postanowiła sprzedać nerkę. O Krystynie Przygońskiej stało się wtedy głośno w całej Polsce. Była gościem wielu programów, a fundacja TVN ufundowała Piotrowi stypendium.

Jeden jedyny

Pani Krystynie udało się nawiązać kontakt z działającą wśród amerykańskiej Polonii fundacją Dar Serca. Zebrała pieniądze na samolot i poleciała.
– Fundacja pokrywa koszty pobytu w USA, jeśli na leczenie dziecka zgodzi się szpital Shritiers w Chicago – mówi.
To właśnie tam w styczniu 2005 r. trafił na konsultacje Piotr. Diagnoza lekarzy była jednak okrutna. Orzekli, że ryzyko operacji prostującej kręgosłup jest zbyt duże. Krystyna Przygońska nie załamała się jednak.
– Nie po to leciałam tyle kilometrów, nie po to dobrzy ludzie dali mi na bilet, żeby wracać z niczym – wspomina. Dzięki pomocy amerykańskiej Polonii udało jej się odnaleźć w Indianapolis doktora Johna Lubicky’ego z dziecięcego szpitala Riley, który jako jedyny zgodził się przeprowadzić zabieg. Koszty oszacowano na 80 tys. dolarów. I tu znów z nieocenioną pomocą przyszła Polonia. – To są cudowni, kochani ludzie – mówi ze łzami w oczach pani Krystyna. Sprawę Piotra udało się nagłośnić w mediach. Polonusi zorganizowali nawet specjalny koncert. 21 sierpnia dr Lubicky przeprowadził operację.

Marzenia się spełniają

Po godzinach trwania przy łóżku syna, który długo nie mógł odzyskać oddechu, po tygodniach rekonwalescencji, Krystyna Przygońska i Piotr znów są w Zgorzelcu. Chłopiec wciąż musi chodzić w gorsecie, ale może już stać prosto, już nie opada mu głowa i już się nie dusi. Jest szczęśliwy, a razem z nim matka.
– Nie znajduję słów, żeby dziękować Polakom w USA – mówi. Piotrek dzięki pomocy amerykańskich przyjaciół kupił sobie komputer. Teraz marzy o dostępie do internetu, żeby mógł się porozumiewać ze znajomymi za oceanem. Kto wie, jutro ma przecież osiemnastkę…

Krystyna Przygońska i Piotrek jeszcze się nie rozpakowali. Każdy wyciągnięty z kartonów przedmiot przypomina im przyjaciół.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

jestem dumna z polaków,sama też wychowuję dziecko niepełnosprawne i też czeka je taka operacja nie wiem jak tobie się udało przez to wszystko przejśc jestescie wspaniałymi ludzmi. Proszę o kontakt, pozdrawiam bk-kg

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż byśmy poczęli bez Zachodu (zwł. USA)? Wszystkie współczesne wynalazki, niemal cała medycyna, komputeryzacja, nawet nowoczesne słownictwo... To wszystko przychodzi z Zachodu (Japonie także zaliczamy do Zachodu). Gdyby na Odrze kiedyś postawiono mur, to byśmy jeździli konno do konowała. Cóż daliśmy światu? My, Słowianie? Nawet nasze dzieci operowane są na Zachodzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.