Facebook Google+ Twitter

Kochajmy ex librisy

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2010-03-09 18:40

Ex libris staje się coraz bardziej popularny i zmienia nieco funkcję. Zamawiają go miasta i urzędy jednostek administracyjnych a także firmy. Traktuje się go jako element wizerunku instytucji.

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/zapomniana_sztuka_ex_librisu_129073.htmlEx libris Grzegorza Jacha wykonany w technice linorytu. / Fot. Ilona Filip"Ekslibris jest najwłaściwszym i najszlachetniejszym sposobem oznaczenia własności książki, gdyż jako miniaturowe dzieło sztuki graficznej budzi uczucia estetyczne, będąc jednocześnie dowodem kultury jej właściciela. Istota ekslibrisu związana jest więc z umiłowaniem książki, z poziomem kulturalnym człowieka i podkreśla więź istniejącą między książką a jej właścicielem, którego imię i nazwisko widnieją na znaku graficznym" (Marian Jan Wojciechowski
"Ekslibris godło bibliofila", Wrocław 1978).

Ex libris (łac. ex libris - z książek) narodził się w 1470 roku w Niemczech. Pierwotnie był znakiem w postaci ręcznie wykonywanej iluminacji. Właścicielem pierwszego ekslibrisu był Hiltebrand Branderburg z Biberach w Wirtembergii. W Europie rozpowszechnił się wraz z rozwojem druku.
Ryte w drewnianym klocku ekslibrisy odbijano na kartkach papieru i wklejano na wewnętrznej stronie okładki książki.

W tych czasach tworzeniem ekslibrisów zajmowali się uznani artyści malarze. Najwybitniejszym przedstawicielem tej sztuki graficznej był bodaj Albrecht Dürer. W Polsce znaki książkowe stały się popularne o wiele wcześniej niż we Włoszech czy Anglii.

Ekslibris jest osobistym znakiem właściciela danego egzemplarza książki. Wykonywany w formie ozdobnej grafiki zawiera imię i nazwisko właściciela (bądź inicjały), pseudonim lub godło (albo też nazwę instytucji).

Dzisiaj typowy ekslibris to zadrukowana kartka lub - w prostszej formie - może to być pieczątka. Podobnie jak setki lat temu ekslibris jest wklejany na wewnętrzną stronę okładki.

Projektowanie ekslibrisów jest jedną ze współczesnych dziedzin grafiki artystycznej. Ich tworzeniem zajmują się zwykle artyści graficy i typografowie. Znaki książkowe pełnią podwójną rolę: znaku oznaczającego właściciela i elementu ozdobnego. Współcześnie nastąpiło przesunięcie wagi ekslibrisu w stronę jego walorów artystycznych. Tym sposobem uzyskał rolę samodzielnego rodzaju twórczości. Może być wykonywany różnymi technikami: drzeworytu, linorytu, miedziorytu, suchej igły, akwaforty, a od kilkunastu lat przy pomocy techniki komputerowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

zenon
 • zenon
 • 13.02.2011 02:36

Tak, "Moja racja jest mojsza niz Twojsza". Wystarczy popatrzec na matematyke, a konkretnie na rownania z delta, aby przekonac sie, ze prawdy moga byc dwie, rowne sobie.

"krzyczy Pan : ale inni zabili więcej! skoro inni zabili więcej to Kościół jest niewinny!" - haha, juz nie ma sie Pan czego chwycic, to smutne. Ja twierdze, ze Kosciol byl (nawet do XX wieku) kontrolowany przez krolow/rzady mocarstw Europy Zachodniej. Nie wiem, moze niewyraznie pisze (brak polskich fontow ma powody czysto techniczne). A to, ze komunisci wymordowali wiecej ludzi (zreszta pomoge Panu - w ich czasach bylo wiecej ludzi na swiecie) nie ma zadnego powiazania z tematem, a Pan mi implikuje, ze usprawiedliwiam Kosciol komunistami. Badzmy powazni :) Uklad Warszawski tez byl tylko przykladem i nie obchodzi mnie Pana oryginalny stosunek do niego i do Macosz... tzn. Matuszki Rosji (coz za ironia).

Co do "woli Bozej" i jej "zastosowaniu" np. w przypadkach dobrych i zlych, musze Pana zawiesc, bo nawet smierc kogos bliskiego jest postrzegana przez wierzacych jako wola Boga, tak samo jak zdarzenia, w ktorych ginie wiele ludzi (czesto mowi sie: "Bog tak chcial").

Pan wzglednie wycwiczyl u siebie umiejetnosc hamowania sie ze swoim id, superego (ktore jest sumieniem - hamuje Pan swoje sumienie, gratuluje) i mechanizmy obronne (ale tylko te, ktore Pan poznal). Ja wiem, ze ten, kto postepuje dobrze (w pojeciu uniwersalnym) i kto ma racje lub w pelni uzasadnione poglady, nie musi uciekac sie do takich sztuczek.

Myslalem, ze interesuje sie Pan psychologia. Teraz jestem w stanie stwierdzic, ze ma Pan na jej punkcie manie. Wmawianie ludziom hipokryzji podczas gdy samemu sie ja popelnia, jest jeszcze wieksza hipokryzja. Poza tym to id i superego steruja nami, nie my nimi. Nie jestesmy w stanie zapanowac nad wlasna podswiadomoscia - mozemy ja tylko hamowac lub pobudzac. No, chyba, ze jestesmy Wszechwiedzacymi Nadludzmi takimi jak Pan ;) Bez urazy, ale naprawde wyglada mi Pan na kogos z wybujalym ego i wewnetrznym zacietrzewieniem w swoich jedynie slusznych przekonaniach, a reszta to "debile", "oszolomy", "prymitywni intelektualnie ludzie". Hmm, a moze to wlasnie to jest tak swidrowana przez Pana projekcja badz tez inny patologiczny mechanizm obronny? Ale nie, przeciez Pan jest ponad prawda, ponad historia, ponad natura czlowieka. Pan wie wszystko o sensie i celu istnienia, a co za tym idzie, ewolucji. Pan potrafi prawdziwie obiektywnie ocenic czlowieka na pierwszy rzut oka, ale jednoczesnie "medrca szkielkiem i okiem". Sypnie Pan kilkoma wzglednie trudnymi slowami, obrazi mnie Pan kilkukrotnie (np. stwierdzeniem, ze osoby religijne sa ograniczone) i jest Pan wtedy najmadrzejszy, podziwiany i ma Pan wzgledne poczucie bezpieczenstwa, ze sie Pan nie myli. Przejrzal i wyprobowal Pan wszystkie filozofie swiata, sam wymyslil kilka i sfiksowal Pan na punkcie, ktory wydal sie Panu najwygodniejszy, co by Pan nie zrobil, usprawiedliwi sie Pan przed soba i dalej bedzie robic co zechce, hamujac m.in. sumienie. A najsmieszniejsze jest to, ze uwaza Pan to za prawde absolutna, oraz, ze uwaza Pan, ze czas jest tylko jeden w calym Wszechswiecie (Einstein placze w tej chwili), kiedy nie wie Pan co powiedziec, pomija Pan watek lub w magiczny sposob o nim zapomina lub po prostu nie odpowiada Pan na pytania np. Tomka Sroczynskiego, a na deser traktuje Pan niewygodne rzeczy "z definicji". Niezle combo.

Prosze Pana, Pan sie tutaj marnuje! :P

To, co Panu pasuje, traktuje Pan z definicji. Widac to po Pana stosunku np. do teologii, religioznastwa, a szczegolnie do islamu (mi tez sie podoba), ale muzulmanie zabijaja w imie wiary tak samo jak niegdys katolicy (nie, tylko prosze sie znowu nie doszukiwac mozliwosci tego "sprytnego" chwytu co ostatnio). Jednak wielbi Pan islam, a katolicyzm okresla mianem religii "negatywnej, nienawistnej, wypaczonej i fałszywej". Dlaczego? Nie wiem, widocznie tak Panu wygodniej. W tym wypadku moze powinien Pan tradycyjnie spojrzec na definicje katoli

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 10.03.2010 23:54

To dedykacja dla książki, jaką ważną rolę pełni w naszym życiu. Sądzę, że symbolem uznania dla własnego księgozbioru jest właśnie ex libris. Jak inaczej podkreślić wagę własnej biblioteki? Tylko za pomocą ex librisu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za ciekawie przekazane informacje o sztuce symboli i znaczeń 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 09.03.2010 22:57

Pani Beato więc marzenia trzeba spełniać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 09.03.2010 22:56

Panie Romanie ceny są bardzo różne. Zależy od artysty jak i wymagań zamawiającego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ex libris choć mieć chciałem, to ze wzgledu na koszt, zrezygnowałem dawno temu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 09.03.2010 22:43

Miałam ok. 10 lat gdy się zetknęłam pierwszy raz z ex librisem /również w szkole Ewo/. Pewnie wszystko jest przypadkiem. Gdyby nie zainteresowanie mojego sąsiada profesora Sergiusza Riabinina moim pierwszym ex librisem, może nigdy bym nie kontynuowała tego. Fakt, że Pan Sergiusz odbił go w drukarni na KUL-u, skłonił mnie do dalszej pracy nad kolejnymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja mam i kocham.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś byłam na wystawie exlibrisów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pamiętam jak w podstawówce robiłam coś, co miało być ekslibrisem. Potrzebny był prostokątny kawałek tworzywa - chyba to była jakaś gumowa płytka, rysowało się na tym jakiś wzór i napis, póżniej wycinało, maczało w tuszu i dzieło przykładało na kartkę. I potem można było podziwiać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.