Facebook Google+ Twitter

Kochajmy historyczne ogrody Podkarpacia

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-03-12 11:54

W czwartek 12 marca o godz. 19.20 na antenie TVP Rzeszów odbędzie się premiera filmu „Podkarpackie parki i ogrody”. Został on wykonany przez TVP Rzeszów na zlecenie Stowarzyszenia „Pro Carpathia”, dzięki dotacji z WFOŚiGW w Rzeszowie.

Ekipa telewizyjna w trakcie robienia zdjęć. / Fot. Krzysztof Zieliński- Historyczne ogrody i parki otaczające dwory, pałace oraz zamki na Podkarpaciu są niezwykłym, choć niestety niedocenionym bogactwem przyrodniczym naszego regionu. Powinny być więc chronione na równi z parkami narodowymi czy rezerwatami. Można mieć nadzieję, że dzięki wysiłkom osób zaangażowanych w ratowanie podkarpackich ogrodów staną się one jednym z ważniejszych elementów promujących region – mówi Krzysztof Staszewski, prezes Stowarzyszenia Pro Carpathia realizującego od roku projekt „Zielone Podkarpacie”, promujący walory przyrodnicze naszego regionu, a także zamawiający.

Oprócz wartości przyrodniczych ogrody i parki są niezwykle istotne jako dziedzictwo kulturowe. Polski dwór i ogród to ważny element ojczystej historii, a w czasach zaborów ostoja tradycji i patriotyzmu. Badania przeprowadzone przez profesora Jerzego Pióreckiego z Arboretum w Bolestraszycach wykazały, że na terenie województwa podkarpackiego istnieją ślady aż ponad 700 założeń ogrodowo-parkowych. Kiedyś można je było zobaczyć w niemal każdej miejscowości. Według rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w województwie do dzisiaj przetrwało ich... 365.

Wiele dworów i pałaców wraz z otaczającymi je ogrodami i parkami po II wojnie światowej, zwłaszcza podczas kolektywizacji, uległo dewastacji i nieodwracalnemu zniszczeniu. Opuszczone siedziby ziemiańskie, pozbawione właścicieli i opiekunów, popadały szybko w ruinę. Więcej szczęścia miały te, którym przeznaczono rolę szkoły czy domu pomocy społecznej. Niestety większość zachowanych dworów niszczeje. - Niektóre parki i ogrody przetrwały w stanie praktycznie niezmienionym, w innych zatarte zostały historyczne założenia. W wielu miejscach mimo daleko idących zmian możliwe jest dość dokładne odtworzenie dawnych układów urbanistycznych i krajobrazów – opowiada autor filmu, Jacek Szarek z telewizji regionalnej TVP Rzeszów. -
W czasie realizacji filmu odwiedziliśmy z ekipą podkarpackie zamki, pałace i dwory przywracane do dawnej świetność. Odnawiane są kolejne budowle wraz z otaczającymi je parkami. Na właścicielach tych obiektów spoczywa wielka odpowiedzialność. To od nich zależy czy zachowany zostanie dawny układ historycznych ogrodów.

W filmie pokazano historię powstawania parków i ogrodów na Podkarpaciu oraz przypomniano ludzi, którzy je tworzyli. Można zobaczyć jak te założenia wyglądały przed wiekami i jak prezentują się obecnie. Przedstawione zostały zarówno wielkie i słynne parki otaczające najbardziej znane rezydencje magnackie np. w Łańcucie, Baranowie Sandomierskim czy Krasiczynie, jak i te mniejsze, nie mniej cenne ogrody rozsiane po całym regionie. - Co ważne piękno dawnych założeń przestrzennych podkarpackich ogrodów parków zostało wydobyte dzięki możliwościom technicznym zastosowanym przy produkcji filmu, m.in. poprzez użycie tzw. kranów kamerowych – zachęca do udziału w projekcji Jacek Szarek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.