Facebook Google+ Twitter

"Kocham komiks". Noc muzeów we Włoskim Instytucie Kultury

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-05-11 13:58

Włoski Instytut Kultury włącza się w tym roku w organizację warszawskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się już 19 maja. W swoich salach gościć będzie wystawę poświęconą historii włoskiego komiksu.

 / Fot. plakatSama wystawa jest ilustracją i celebracją mistrzów włoskiego komiksu. Składa się z 40 barwnych plansz przedstawiający szeroki przegląd wątków i postaci tego gatunku, który we Włoszech posiada bogatą tradycję i cieszy się ogromną popularnością.

Włoski komiks to prawdziwa kuźnia autorów powszechnie znanych jak Manara, Crepax, Pratt i wielu innych oraz kultowych serii i postaci (od Corto Maltese, El Gaucho, poprzez Diabolika, Tex'a, Alana Forda aż po całą plejadę bohaterów W. Dysneya),na których wychowały się całe pokolenia. Można mówić o "włoskiej szkole komiksu" tworzącej pewien wzór o wysokim standardzie artystycznym, uznawanym i cenionym na całym świecie.

Wystawa "Kocham komiks" , Mistrzowie włoskiego komiksu od lat 30. do dziś

W ramach warszawskiej NOCY MUZEÓW 2012
Inauguracja 19 maja 2012 godz. 20.00, do godz. 24.00 występy muzyczne i projekcja trzech filmów rysunkowych z lat 30.

Wystawa będzie czynna do 4 sierpnia br. ale na "noc" inauguracyjną (19 maja w godz. 20.00-24.00) przewidzieliśmy dla naszych gości wiele dodatkowych atrakcji (min. 3 filmy z lat 30 i występy muzyczne).

Dzieje komiksu we Włoszech sięgają bardzo odległej epoki a jego narodziny można by umownie datować na rok 1908, kiedy w ukazał się w kioskach pierwszy numer czasopisma Il Corriere dei Piccoli
przeznaczonego dla najmłodszych a wprowadzającego "oficjalnie" do obiegu charakterystyczne, znane zza oceanu plansze z rysunkami, tzw. "fumetti" (dymki). Kilka lat później, jeszcze podczas I wojny światowej, Il Signor Bonaventura, bodajże pierwsza rodzima postać autorstwa Sergio Tofaniego zaczął krzewić charakterystyczne elementy tego gatunku, spotykając się z entuzjastyczną reakcją czytelników, zarówno młodych jak i dorosłych.

Od tamtego czasu komiks zrobił w Italii zawrotną karierę, stając się – przynajmniej do nastania złotej ery telewizji – wielkim fenomenem nie tylko kulturowym ale i obyczajowym o ogromnym znaczeniu również dla zrozumienia ewolucji gustu i mentalności włoskiego społeczeństwa.

W okresie międzywojennym wszystkie, liczące się publikacje przeznaczone dla dzieci i młodzieży, zarówno te profaszystowskie jak i katolickie, zamieszczały na swoich stronach komiksy, których poczytność była już wtedy ogromna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.