Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9585 miejsce

"Kocham Polskę..." Wydarzenie artystyczne w Sochaczewie

5 października w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie odbyło się wydarzenie artystyczne, które upamiętniło malarza Władysława Ślewińskiego. W otwarciu wydarzenia wzięły udział władze samorządowe i kościelne.

Gościem honorowym był burmistrz miasta Sochaczewa Piotr Osiecki, wójtowie gmin: Nowa Sucha - Maciej Mońka, Młodzieszyn -Joanna Szymańska, ksiądz proboszcz parafii Mikołajew, Janusz Zabłocki. Zabrakło Marka Olechowskiego, wójta gminy Teresin, który gorąco wspiera akcję powstawania tablic pamiątkowych w miejscach chrztu i urodzin malarza.

Wydarzenie artystyczne składało się z koncertu chopinowskiego w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie, wspieranych przez dyrektor Joannę Niewiadomska-Kocik.

Wystawa malarstwa i rysunku Jarosława Miaśkiewicza, potrwa do końca listopada 2011 r. Odbył się też wykład nauczyciela historii, Grzegorza Turczyka o miejscu urodzenia i chrztu malarza Władysława Ślewińskiego.

Zwrócono uwagę na fakt, że Ślewiński, światowej klasy malarz XIX i XX w., do dziś dnia nie posiada w Sochaczewie i w okolicy, a także w Polsce, miejsca upamiętniającego jego talent artystyczny.

Uczeń Ślewińskiego napisał o nim książkę, w której podał, iż jego mistrz urodził się w Białyninie nad Pilicą. "Błąd Czyżewskiego" był powielany do 1985 roku, kiedy to proboszcz Antoni Szyrwiński z parafii Mikołajew, odnalazł akt urodzenia artysty. Dzięki pomocy księdza Antoniego Szyrwińskiego, profesor Władysława Jaworska, znany historyk sztuki, w swej książce mogła podać datę - 1 czerwca 1856 r. w Białyninie nad rzeką Pisią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.