Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20547 miejsce

Kochany i nienawidzony. Kot

W średniowieczu za posiadanie czarnego kota można było wylądować na stosie. Dziś wystarczy splunąc przez lewe ramię, gdy kot przebiegnie nam drogę.

Za czarnego kota spłonęła niejedna czarownica Kot jest stworzeniem tak samo popularnym jak pies - jednak w przeciwieństwie do tego drugiego, nigdy nie dał się w pełni udomowić. Nasze najukochańsze mruczki - kanapowce - potrafią w ułamku sekundy zmienić się w groźne bestie, a słodziutkie, grubiutkie, puszyste kuleczki, czasem nieoczekiwanie gryzą nas do krwi. A jednak człowiek kocha koty - poświęcił im w kulturze znacznie więcej miejsca niż zawsze wiernym psom.

Kot podbija świat


Koty były w Egipcie uważane za bóstwa

Pierwsze koty pojawiły się u boku ludzi 4000 lat p.n.e w Egipcie - szybko stając się zwierzęciem kultowym, kot wkroczył w swój złoty wiek. Przyczyn uwielbienia dla kotów można szukać w tradycji egipskiej - jako państwo funkcjonujące w oparciu o rolnictwo, Egipt zawdzięczał kotom czyste od gryzoni i owadów spichlerze. Uśmiercenie kota karane było śmiercią, zaś naturalny zgon kota domownika powodował publiczną żałobę. Na znak cierpienia domownicy golili sobie brwi. Oczywiście kocie zwłoki podlegały starannemu balsamowaniu.

Diabelski charakter kota nie umknął uwadze Inkwizycji.Kot jako egipskie bóstwo ceniony był także za niezwykły wdzięk, siłę i niezależność. W egipskiej mitologii spotykamy boginię Bast z głową kota - łagodną opiekunkę macierzyństwa i miłości. Niekiedy Bast przybierała postać z głową lwa - była wówczas obroną dla walczących na polu bitwy władców.

W kolejnych wiekach kot wraz z rzymskimi legionistami opanował całą Europę, strzegąc żołnierskiego prowiantu przed myszami i szczurami. Przy okazji koty zaprzyjaźniały się z żyjącymi w europejskich puszczach rysiami i żbikami, dodając do swojej puli nowe, mocne, dzikie geny.

Średniowiecze


Nasi ulubieńcy przeżywali trudne chwile wraz z mrocznymi wiekamiKoty broją głównie w nocy europejskiego chrześcijaństwa. Za posiadanie czarnego kota niejeden inkwizytor uszykował porządny stos, na którym właścicielka - czarownica, rzecz jasna - paliła się w towarzystwie swojego Mruczka. Miało to zapobiegać nagminnemu w tych czasach zamienianiu się kota w diabła i rzucaniu uroków i zaklęć. Wielu naocznych świadków widziało bowiem na własne oczy, jak koty - najczęściej czarne - przybierały postać diabła i uwodziły dziewice, rzucały klątwy i kwasiły mleko. Najbardziej złośliwe koty wysysały dzieciom oddech będąc przyczyną ich śmierci. Niekiedy koty topiono lub krzyżowano - ku chwale Pana.


Nasz Mruczek może odwdzięczyć się za opiekę przynosząc świeżą myszkę prosto na dywan

Plagi szczurów i dżumy przywróciły jednak naszym bohaterom właściwe im miejsce - w spichlerzach i domostwach. Dekretem papieskim zabicie kota było odtąd obłożone kościelną klątwą.

Daleki WschódSłodki mały kotek może być przyczyną palpitacji serca u atakowanego właściciela

Koty trafiły także na salony orientalne i do chińskiego horoskopu - niestety, traktowano je jako lek na wiele dolegliwości, co w pewnej formie (głównie w formie kociej skórki na korzonki) pokutuje do dziś. Pewne cechy przypisywane kotu - jak wdzięk, niezależność, nieprzewidywalność charakteru oraz indywidualizm - znalazły swoje odzwierciedlenie w legendach i religiach Chin, Japonii, Indii i wielu innych potęg minionego świata. Podobno Prorok Mahomet, który zresztą podarował kotu umiejętność spadania na cztery łapy, wolał odciąć fragment swej szaty, niż obudzić śpiącego na niej kota... Kotom w baśniach przypisywano niekiedy takie cechy jak chytrość, cynizm i niesprawiedliwość. Posiadaczom kotków te cechy wydają się zupełnie nietrafione...

Jeśli przyśni ci się kot, symbolika jest jednoznacznaFakty i mity


To, że koty żyją dziewięć razy, wie każde dziecko. Mało kto jednak wie, że domowy kot potrafi odwdzięczyć się swojej rodzinie, przynosząc jej świeżutką myszkę lub gołąbka. Nawet najmilsze koty - spaślaki cechuje nieprawdopodobna zwinność i płynność ruchu - dzięki czemu letnie rezydencje właścicieli są wolne od much i motyli.
Kot niekiedy kładzie się na swoim właścicielu - bez wątpienia wciąga w siebie chorobę, o której tenże jeszcze nie wie. Nie przeszkadza to jednak naszym domowym mruczącymKochane i nienawidzone - nigdy obojętne grubaskom atakować ukochanej nogi pięć minut później... Uwaga w czasie snu - są wypadki, gdy kot zagryza swojego właściciela.

Jeśli przyśni ci się kot - uważaj, zawsze oznacza to fałszywych przyjaciół lub rozczarowanie w miłości. W snach mężczyzn koty symbolizują pożądliwość i seks. Oczywiście jako istoty obłudne, fałszywe i egoistyczne, koty nawet we śnie nie wróżą niczego dobrego. ..
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Milena Gaja
  • Milena Gaja
  • 20.10.2011 23:44

A ja polecam książkę "Podobno koty żyją dziewięć razy" Ani Dąbrowskiej. Rewelacyjna o kocich zwyczajach, no i tych życiach, które się im przypisuje: http://piszesie.pl/podobno-koty-zyja-dziewiec-razy

Komentarz został ukrytyrozwiń
zygmunt hajzer :P
  • zygmunt hajzer :P
  • 09.05.2011 22:03

kot mi dzisiaj zajaca na chate przyciągnął :D deski :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

*W średniowieczu za posiadanie czarnego kota można było wylądować na stosie. Dziś wystarczy splunąć przez lewe ramię, gdy kot przebiegnie nam drogę.*
A dziś wprawdzie za nieprawomyślne komentarze nie grozi stos, ale punkty ujemne za... artykuły. Kotom się polepszyło (jak rozumiem, one też mogły spłonąć), a mądralom przeciwnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

ja tam nie lubię kotów, bo jeden ugryzł mojego małego psiaka, ale po ostatniej reklamie whiskasa- gdzie taka szara, mrucząca kulka leży na właścicielu, powoli zmieniam zdania :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

hehe bardzo trafna uwaga :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od zawsze mam w domu koty i psy (aktualnie 3 koty, 2 psy). Powiedzenie: żyją jak pies z kotem oznacza zgodne, szczęśliwe i przyjacielskie współżycie. Koty są niesamowitymi zwierzakami. Obserwując je od dawna potwierdzam teorię mojej babci. Stwierdziła ona taką różnicę pomiędzy psem i kotem. Pies, karmiony przez człowieka myśli: człowiek jest bogiem, bo daje mi jedzenie. Kot: chyba jestem bogiem, bo mnie karmią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moja babcia zawsze mi to opowiada :) bo mam kota :) jest to jedna z legend miejskich...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kot, który zagryzł swego (śpiącego) wlaściciela? No nie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, że w wielu miejscach są szczególnie czczone np. w Egipcie. Ale są też kraje, gdzie żle traktuje się te zwierzęta, co zauważyłam np. w Turcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koty to moje ukochane zwierzęta. Mam w domu dwa. Niesamowicie jest je obserwować, można to robić całymi godzinami . Wciąż mają jakieś nowe, zadziwiające pomysły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.