Facebook Google+ Twitter

Kochłowicki gródek "opowiedziany" i posprzątany

Współautorzy: Barbara Podgórska

Już po raz trzeci pasjonaci ze Stowarzyszenia Genius Loci - Duch Miejsca w Rudzie Śląskiej, zorganizowali akcję sprzątania kochłowickiego gródka, najstarszego zabytku w mieście.

 / Fot. Adam K. PodgórskiCorocznie najważniejszym uczestnikiem spotkań na szczycie grodziska jest młodzież z rudzkich szkól średnich. Tym razem na średniowieczną fortyfikację przyszła pierwsza klasa z Zespołu Szkól Ogólnokształcących im. Jana Pawła II wraz z nauczycielką historii Barbarą Bugaj–Hojką.

Licealiści spotkali się tutaj z absolwentami swojej szkoły, dzisiaj już magistrami po studiach uniwersyteckich, którzy właśnie na gródku rozpoczynali przed laty swoją przygodę z przeszłością Kochłowic.

Przemek Noparlik opowiedział o dziejach gródka stożkowego, umiejscowionego w widłach Kochłówki i Złotego Stoku, funkcjonującego przez dwieście lat, zanim w XV wieku strawiła go pożoga. Nie jest znane ani przeznaczenie grodu (strażnica celna na szlaku Bytom - Mikołów, czy siedziba rodu?), ani przyczyna pożaru, po którym się już nie dźwignął. Potem w okolicy, aż do początków XX stulecia działał młyn wodny, najbardziej znany jako młyn Budnego.

Po poglądowej lekcji historii młodzież, wyposażona w plastikowe worki i rękawiczki zajęła się sprzątaniem okolicy. - Zebraliśmy w sumie 7 worków śmieci, oraz wiadro po farbie, kanister po benzynie i mnóstwo butelek po piwie - opowiada Marcin Jarząbek. - Teraz czekamy na Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, które zobowiązało się do odebrania worków. Lekcja i sprzątnie odbyło się w ramach obchodów 650-lecia Kochlowic, czego nie omieszkano uwiecznić na pamiątkowym zdjęciu.
 / Fot. Adam K. PodgórskiGenius Loci / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.