Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9644 miejsce

"Kocia książka" - Iwaszkiewicz dzieciom

"Co tu kotu, co tu kotu. Co to z kotem jest kłopotu" - pisał Jarosław Iwaszkiewicz w książce stworzonej dla swoich córek (i wspólnie z nimi).

okładka / Fot. wydawnictwo Wilk & KrólChyba każdy z nas kojarzy nazwisko Jarosława Iwaszkiewicza. Prozaika i poety, współtwórcy grupy poetyckiej Skamander. Autora m.in. zbioru opowiadań "Panny z Wilka", z których najsłynniejsze to "Brzezina". Okazuje się jednak, że Iwaszkiewicz napisał także książeczkę dla dzieci...

"Kocia książka", bo taki jest jej tytuł, to literacka ciekawostka - jedyna książka dla dzieci Jarosława Iwaszkiewicza. Składa się ze wstępu oraz pięciu części (Kocia ballada, Wszyscy się pytają?, Wszyscy się pytają!, Czy koty są głupie?, Biedny Jensen).

Książka pisana była dla córek - Marysi i Teresce (i wspólnie z nimi) w latach 1933-1934 w Kopenhadze. Tata wraz z wymyślali wierszyki, które ręcznie zapisywali. Ta domowa książeczka została "wydana" w jednym egzemplarzu w eleganckim zeszycie z twardą oprawą. Została odkryta po 80 latach na strychu dawnego domu pisarza w Stawisku przez Annę Król, badaczkę twórczości Iwaszkiewicza, która postanowiła ją wydać.

 / Fot. materiały prasoweGłówną bohaterką jest Bakusia, kotka Iwaszkiewiczów, która była oczkiem w głowie całej rodziny. Jak możemy przeczytać we wstępie: Kotka nazywana Bukasią - o zwyczajnym wyglądzie i niezwykłym charakterze - była dla dziewczynek kimś więcej niż domowym zwierzakiem. Nazywały ją siostrzyczką, a Iwaszkiewicz tytułował ją w listach Bukasią Iwaszkiewiczówną.

Nie była to zwykła kotka, w dodatku lubiła płatać figle i domagała się uwagi domowników. Bukasia miała charakter, wymagania i poczucie humoru. Nie znosiła nudy oraz "nieludzkiego" traktowania. Domagała się atencji ze strony zapracowanego sekretarza, pieszczot i stałego dostępu do wiadomości o tym, co słychać na Stawisku. Najbardziej jednak Bukasia lubiła psocić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.