Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22830 miejsce

Kodak bankrutuje! Jeden z największych koncernów fotograficznych upada

Jedna z legend fotografii, amerykańska firma Kodak, bankrutuje. Na razie dostała ochronę nowojorskiego sądu przed wierzycielami i 950 mln dolarów kredytu na bieżącą działalność, ale jej dni są policzone.

Kodak Vollenda 620 z 1930 r. / Fot. Kolossos/wikimedia/CC-BY-3.0Eastman - Kodak, bo tak właściwie nazywa się ten ogólnoświatowy koncern, istnieje od 1881 r. Założyli go wynalazca Georg Eastman i inwestor Henry Strong. Główna siedziba firmy znajduje się w Rochester, w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze kilkanaście lat temu był to prawdziwy gigant fotografii.
Kodak jest właścicielem 1100 patentów. Firma jest twórcą m.in. filmu 35 mm i pierwszego małoobrazkowego aparatu dla amatorów. Przyczyniła się do rozwoju fotografii barwnej, opracowując stosowany do dzisiaj standard wywoływania kolorowych filmów tzw. proces C-41. Kodak jest też jednym z pionierów fotografii cyfrowej i wynalazcą większości stosowanych w niej rozwiązań.

Na skutek błędów w zarządzaniu i zaprzestania rozwoju technologii cyfrowych na początku tego stulecia firma zaczęła podupadać. Kodak próbował się jeszcze ratować produkcją drukarek, ale i te działania nie przyniosły oczekiwanych zysków. Tylko w ciągu ostatniego roku, notowane na nowojorskiej giełdzie NYSE akcje firmy straciły na wartości niemal 90 procent.

Jak donosi interia.pl, w najlepszych latach Kodak zatrudniał 60 tys. osób, w samym tylko Rochester. Teraz pracuje tam 7 osób! Kodak otrzymał od sądu w Nowym Jorku ochronę przed wierzycielami oraz zaciągnął w banku 950 mln dolarów kredytu na bieżącą działalność, który musi spłacić w ciągu 1,5 roku. Poszukuje też nabywców na 1100 patentów, których jest właścicielem, a specjaliści z firmy consultingowej pomagają w restrukturyzacji firmy. W zasadzie jednak firma jest bankrutem i nic nie wskazuje na to, że zdoła się podźwignąć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Niestety artykuł niezgodnie z prawdą opisuje obecną sytuację Kodaka. Firma nie bankrutuje, a ogłosiła upadłość. Jest to raczej sposób na ochronę przed wierzycielami i w spokojniejszej atmosferze tworzenie strategii na pokonanie kryzysu, niż faktyczne bankructwo (vide Euron ect).
Kodak zamierza skupić się na produkcji drukarek. Straty zaś pokryć restrukturyzacją firmy i spółek zależnych oraz sprzedażą około 1,1 tysiąca patentów związanych z obróbką zdjęć cyfrowych. Zarząd liczy że pozyska z tego rynku około 3 mld $.

Poza tym Kodak pozywa największych producentów sprzętu fotograficznego m.in. Fuji, a także urządzeń mobilnych :Apple, HTC, Samsung, LG o bezprawne naruszenie patentów przy produkcji smartfonów i tabletów. Ma dużą szansę na wygraną...

Pozdrawiam,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rutyna i zadufanie w sobie, przestarzała strukturą i przespanie a raczej zlekceważenie nowych trendów , szczególnie cyfryzacji.
W sumie to szkoda tej amerykańskiej firmy, bo niechybnie wpadnie w chińskie ręce, potwierdzając ich dominację.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Patrycja Michałowska
  • Patrycja Michałowska
  • 20.01.2012 02:29

Chciwość tego giganta doprowadziła do takiego stanu rzeczy,Wiele firm np. z sektora samochodowego tak jak
Kodak,nie wdraża nowoczesnych technologii.Dlaczego?Otóż , dlatego gdyż musiała by zmienić technologie i linie produkcyjne porzucić .Musiała by zainwestować w nowe technologie ale chciwość im rozum odebrała !

Komentarz został ukrytyrozwiń

A dlaczego?! Bo zaczął zajmować się wszystkim. W dodatku zamiast wykorzystywać polskich pracowników, swoją potęgę opierał na niemieckiej. No a Niemcom trzeba było płacić wysokie pensje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.